روایت بی بی سی از احیای ققنوس وار هاشمی
«چند ماه مبارزه انتخاباتی نشان داد که اصولگرایان همچنان نیرومندترین جناح سیاسی مملکتند... اما در همین حال تغییرات عمده‌ای در دل این جناح جریان دارد که خود را به شکل حضور چند نامزد انتخاباتی و تفرقه سیاسی نشان می‌دهد.»

 

همزمان با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران، پایگاه اینترنتی شبکه بی بی سی فارسی (BBCPersian) با انتشار یادداشتی تلاش کرد شرایط کنونی و فضای سیاسی کشور را تحلیل کند.

 

 

یادداشت نویس بی بی سی با اشاره به جناح موسوم به "خط میانه" ، آن را به ققنوسی احیا شده تشبیه کرد و نوشت:

««جناح میانه نظام سیاسی، که هاشمی رفسنجانی شخصیت متشخص آن است، پس از سال‌ها سکوت مانند «ققنوس» سر برکشید. شانزده سال بود که جناح میانه در گوشه صحنه سیاست آرام نشسته و صبورانه در انتظار بازگشت، تسبیح می‌چرخاند.

 

 

 

 

آنچه این جناح را متشخص می‌کند، تعقل در روش، اعتدال دینی در سنت و ساختمان زیربناهای مدرن برای آینده است. در عین حال، توسعه سیاسی را در دستور کار خود -هرچند نه در صدر آن- دارد.

 

در فصل پیش‌رو، موقعیت بینابینی این جناح به آن فرصت می‌دهد که در گفتگو و معامله با جناح‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا قدرتمند باشد.»»

 

 


بی بی سی سپس به سراغ اصولگرایان رفته، آن ها را "قدرتمند ولی متفرق" توصیف نموده و می افزاید:

««چند ماه مبارزه انتخاباتی نشان داد که اصولگرایان همچنان نیرومندترین جناح سیاسی مملکتند... اما در همین حال تغییرات عمده‌ای در دل این جناح جریان دارد که خود را به شکل حضور چند نامزد انتخاباتی و تفرقه سیاسی نشان می‌دهد.

 

 

 

 

شاید مهمترین ویژگی این تغییر درونی در قدرت گرفتن اصولگرایان جدید (یعنی محمدباقر قالیباف و محسن رضایی) در برابر اصولگرایان سنتی (مانند حدادعادل و علی اکبر ولایتی) است.»»

 

 


در تحلیل یادشده، وضعیت اصلاح‌طلبان به شرح پایین ارزیابی شده است:

««اصلاح طلبان رسما به صحنه سیاست بازگشته‌اند. در حالی که چهار سال تندروها ادعا می‌کردند تابوت اصلاح‌طلبی را میخ زده و به خاک سپرده‌اند، این انتخابات ثابت کرد که اصلاح‌طلبان رفتنی نیستند.

 

اصلاح‌طلبان علیرغم اختلافات درونی -که به خصوص در قبال روش حضور در این انتخابات مشهود شد- از فرصت رقابت انتخاباتی استفاده کردند، آرام پیش آمدند و در میدان اصلی سیاست از جا برخاستند.

 

 

 

 

اما در روند ترمیم آسیب‌های ناشی از انتخابات ۸۸، اصلاح‌طلبان تغییراتی را پذیرفته‌اند.

-یکی اینکه احیای خود را در ائتلاف با جناح میانه و به رهبری جناح میانه به دست آورده‌اند.

-دیگر اینکه اصلاح‌طلبان ۹۲ باید با اصلاح‌طلبان ۸۸ فرق داشته باشند تا بتوانند در بازار مکاره سیاست نقش ایفا کنند.»»

 


تحلیلگر بی بی سی در انتها احمدی نژاد و جلیلی را به علت ائتلاف نکردن با اصولگرایان جدیدی همچون قالیباف و رضایی، "شکست خوردگان انتخابات 92" قلمداد کرده است.

 

 

 

***جام نیوز به تناسب سوگیری اعلام شده خود یعنی رصد برنامه ها، تبلیغات و القائات دشمنان و جریانات اپوزیسیون جمهوری اسلامی در عرصه رسانه ای، تلاش می کند تا حد امکان خروجی رسانه های بیگانه را در معرض مشاهده و قضاوت علاقمندان و پژوهشگران قرار دهد. بنابراین پرواضح است که بازنشر مطالب مورد اشاره، لزوما به معنای تأیید محتوای آن ها نیست.***

 

 

102

کد خبر: 197102
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۳/۲۶ - ۰۶:۵۵
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی