کشوری پیشرفته که استقلال نظامی ندارد/ کدام کشور پیشرفته باید نگاهش به ارتش آمریکا باشد؟
رسانه‌های خبری ژاپن بخش‌هایی از گزارش وزارت دفاع را منتشر کردند که در آن، توصیه شده است به منظور حفاظت از جزایر دوردست متعلق به این کشور، واحدهای آبی - خاکی ایجاد و ارتش به هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین مجهز شود.

 

جام نیوز به نقل از بی بی سی فارسی: همزمان با انتشار خبر نزدیک شدن قایق‌های نظامی چین به جزایر مورد مناقشه با ژاپن، وزارت دفاع ژاپن خواستار تجهیز ارتش این کشور به امکانات دفاعی برون مرزی شده است.

 

 

روز جمعه، ٤ مرداد (٢٦ ژوئیه)، رسانه‌های خبری ژاپن بخش‌هایی از گزارش وزارت دفاع را منتشر کردند که در آن، توصیه شده است به منظور حفاظت از جزایر دوردست متعلق به این کشور، واحدهای آبی - خاکی ایجاد و ارتش به هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین مجهز شود.

 

 

وزارت دفاع در گزارش خود نوشته است که "به منظور اعزام سریع نیرو در وضعیت‌های اضطراری، لازم است یک نیروی آبی - خاکی مشابه واحد تفنگداران دریایی آمریکا ایجاد شود تا بتواند به منظور دفاع از جزایر دوردست، در آنها نیرو پیاده کند."

 

 

 

"سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده" یکی از شاخه‌های نیروهای مسلح آن کشور است که واحدهای زبده پیاده نظام و تجهیزات مورد نیاز آنها را با استفاده از امکانات نیروی دریایی به صحنه عملیات در نقاط مختلف جهان اعزام می‌کند.

 

 

گزارش وزارت دفاع ژاپن در نشست مقامات ارشد نظامی این کشور در روز جمعه تصویب شد که شرکت‌کنندگان در آن، بر لزوم "سخت افزارهای مناسب" برای زیر نظر داشتن وضعیت جزایر دور دست ژاپن تاکید نهادند.

 

 

کشور ژاپن از بیش از شش هزار و هشتصد جزیره کوچک و بزرگ تشکیل یافته که تعدادی از آنها در فواصل نسبتا دور از جزایر اصلی واقع شده‌اند.

گزارش وزارت دفاع ژاپن، با یادآوری خصوصیات جغرافیایی این کشور، نوشته است که ژاپن از لحاظ "منافع دریایی، رتبه ششم را در جهان دارد و باید بتواند از علایق و منافع دریایی خود حفاظت کند."

 

 

 

 

وزارت دفاع ژاپن گفته است که "زیر نظر داشتن و حفاظت از جزایر متعدد ژاپن مسئولیتی سنگین است به خصوص اگر قرار باشد برای این منظور، صرفا از هواپیماهای سرنشین‌دار استفاده شود."

 

گزارش منتشر شده در روز جمعه بخشی از گزارش تفصیلی وزارت دفاع ژاپن است که قرار است چشم انداز دفاعی این کشور را در دهه آینده ترسیم کند.

 

 

قانون اساسی ژاپن، که پس از شکست این کشور در جنگ جهانی دوم تصویب شد، حوزه عملیات رزمی ارتش را به حفظ امنیت داخلی و دفاع در برابر تهاجم به خاک این کشور منحصر و هرگونه عملیات نظامی برون مرزی را ممنوع کرده است.

 

 

 

 

ژاپن از اوایل قرن بیستم به عنوان یک قدرت نظامی منطقه‌ای ظهور کرد و در دهه‌های منتهی به جنگ دوم جهانی، بخش‌هایی از کشورها و سرزمین‌های واقع در شرق آسیا را به عنوان مستعمرات خود، اشغال کرد و نظامیان نفوذ قابل توجهی در سیاست های این کشور داشتند.

 

 

ژاپن پس از شکست از آمریکا در جنگ جهانی دوم، هر گونه اقدامات نظامی خارجی را مردود اعلام داشت و با امضای یک معاهده نظامی با ایالات متحده، عملا مسئولیت دفاع خارجی از خود را بر عهده آمریکا قرار داد.


 

 

در سال های اخیر، بودجه دفاعی ژاپن از یک درصد تولید ناخالص آن کشور تجاوز نکرده که پائین‌ترین میزان در میان کشورهای عمده جهان بوده است.

 

 

 

برخی منابع گفته‌اند که ممکن است هدف وزارت دفاع از توصیه به دریافت تسلیحات جدید، فراهم کردن زمینه تولید این تجهیزات با هدف فروش آنها به خارج باشد. وزارت دفاع در گزارش خود، از امکان همکاری با کشورهایی مانند آمریکا و بریتانیا در تولید تسلیحات پیشرفته هم سخن گفته است.

 

 

روز جمعه، همچنین گزارش شد که چهار قایق "احتمالا مسلح" متعلق به گاردساحلی چین به آب های ساحلی جزایر مورد اختلاف بین ژاپن و چین وارد شدند و بین سرنشینان آنها و گارد ساحلی ژاپن "هشدارهایی" مبادله شد.

 

 

سال گذشته، دولت ژاپن چند جزیره واقع در دریای چین شرقی را از مالکان این جزایر خریداری کرد و تحت حاکمیت خود قرار داد.

دولت چین نسبت به این جزایر، که در ژاپن "سنکاکو" و در چین "دیایو" خوانده می شوند، ادعای ارضی دارد و اقدام ژاپن را غیرقانونی و غیرقابل قبول دانسته است.

 

 

مساله مالکیت این جزایر باعث تنش سیاسی بین دو کشوری شده است که دو قدرت بزرگ آسیایی از بزرگترین شرکای تجاری یکدیگر محسوب می شوند.در ماه‌های اخیر، شناورهای متعلق به دولت چین بارها وارد آبهای ساحلی این جزایر شده‌اند اما این نخستین باری است که قایق‌هایی با پرچم گارد ساحلی آن کشور به چنین ماموریتی اعزام شده‌اند.

 

 

خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - در گزارشی پیرامون حادثه روز جمعه نوشته است که این قایق‌ها "مشغول گشت زنی در محدوده مرزهای آبی جمهوری خلق چین" بودند. روز چهارشنبه نیز جنگنده‌های نیروی هوایی ژاپن در واکنش به ورود هواپیماهای نظامی چین به حریم هوایی این جزایر، به پرواز درآمدند.

 

 

 

برخی ناظران ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است اختلاف بر سر این جزایر حتی به درگیری نظامی بین دو قدرت بزرگ منطقه منجر شود.

 

در همانحال، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که به سنگاپور سفر کرده است، خواستار مذاکره برای حل این اختلاف شده است.

 

 

آقای آبه گفته است که لازم است اختلاف ارضی ژاپن و چین در جلسه ای با حضور رهبران دو کشور یا دست کم در سطح وزیران خارجه مورد بررسی قرار گیرد.

 

444

 

کد خبر: 215179
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۵/۵ - ۲۳:۴۱
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی