پیام صریح و توهین آمیز دو حزب آمریکایی به مردم ایران
سناتور افراطی آمریکا، با منتسب کردن حملات تروریستی در منطقه به ایران و توهین به ایرانیان، عدم صدور روادید به نماینده ایران در سازمان ملل را پیام صریح دو حزب آمریکایی به ایران خوانده است.

 

 

به نوشته سرویس سیاسی جام نیوز، "تد کروز" سناتور افراطی آمریکا، در یادداشتی که نشانه هایی از افراطش در آن نهفته است، ضمن اهانت به مردم ایران، از امضای قانون ضد ایرانی توسط اوباما ابراز رضایت کرد و آن را پیام هر دو حزب به ایران خواند. وی در یادداشت خود ایران را کشوری خودسر خوانده است.

 

 

 

 

 

به نوشته سایت رادیو فردا(radiofarda) تد کروز، سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس آمریکا، در یادداشتی در سایت سیاسی "پولتیکو" در مورد اعطا نشدن روادید به حمید ابوطالبی، نماینده معرفی شده ایران به سازمان ملل، که مقر اصلی آن در نیویورک است، نوشته است: این پیام صریح دو حزب ایالات متحده به ایران است. 

 


با امضای مصوبه "اس ۲۱۹۵" کنگره ايالات متحده آمريکا توسط باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آن کشور می‌تواند مانع صدور رواديد برای آن دسته از سفرای سازمان ملل متحد شود که "تروريست‌هايی شناخته شده" هستند.

 


ایالات متحده، حمید ابوطالبی، نماینده معرفی شده ایران به سازمان ملل متحد را به نقش داشتن در گروگانگیری کارکنان سفارت خود در تهران پس از انقلاب ۱۳۵۷ متهم کرده است.

 


آقای ابوطالبی خود نقش داشتن در ماجرای گروگانگیری را رد کرده است.

 

 

تد کروز

 


به نوشته تد کروز در سايت پوليتيکو، «تصويب نهايی مصوبه فوق حاوی اين پيام صريح از جانب هر دو حزب مطرح ايالات متحده برای ايران است که آمريکا کارزار توهين و خصومت‌ورزی جمهوری اسلامی را تحمل نخواهد کرد.»

 


ایران بر معرفی حمید ابوطالبی تاکید دارد و در عین حال از صادر نشدن روادید برای او به کمیته "روابط با کشور میزبان" ملل متحد که به این مسائل رسیدگی می‌کند شکایت کرده است.

 

 

این کمیته نیز روز دوم اردیبهشت ماه با شنیدن گفته‌های دو طرف در نهایت تصمیمی در مورد آن نگرفت.

 


موضوع صادر نشدن روادید برای حمید ابوطالبی به چالشی در مناسبات دو کشور، که روابط آنها از نظر دیپلماتیک بیش از سه دهه پیش قطع شد، تبدیل شده است.

 

 

 

 


این سناتور آمریکایی بدون اشاره به حمایت دولتمردان آمریکایی از عراق در جنگ تحمیلی یا ساقط کردن هواپیمای ایرانی و کشتن کودکان و زنان و مردان توسط ناو آمریکایی یا تحریم مواد غذایی و دارو در دو سال اخیر، نوشته است: «برگزيدن ابوطالبی به مقام نمايندگی تهران در سازمان ملل تنها يکی از جديدترين سلسله اقدام‌های ستيزه جويانه ايران و شاهدی بر ادامه دشمنی حکومت آن تحت رهبری آيت‌الله علی خامنه ای عليه واشينگتن است.»

 

 

وی حضور و دخالت آمریکا در کشورهای خاورمیانه که با عصبانیت مردم و اقدام های متقابل در کشورهای منطقه مواجه شده، بدون ارائه دلیل به ایران ربط داد و نوشت: «همدستی ايران در انجام حملات تروريستی عليه نيروهای مسلح آمريکايی در بيروت در سال ۱۹۸۳ و در عربستان سعودی در ۱۹۹۶، همچنين در عراق و افغانستان در طول يک دهه گذشته، در عمل ادامه راهی است که تهران در ۱۹۷۹ آغاز کرد.»

 

 

 

 


در ادامه یادداشت تد کروز آمده است: «فارغ از قول‌های موسمی مقام‌های ايران مبنی بر ميانه‌روی در تعامل با آمريکا، بايد الگوی خصومت ياد شده را در هرگونه مواجهه با رهبران ايران مدنظر داشت. طرف مقابل در پيگيری خواست خود صريح بوده و مشخص کرده است که بدون ايجاد وقفه در تلاش برای دستيابی به سلاح هسته‌ای به دنبال کاهش تحريم‌های اقتصادی جهان عليه ايران است.»

 

 

در حالی که ایالات متحده آمریکا، بیش ترین بدهی به سازمان ملل را دارد، سناتور آمریکایی پرداخت بدهی های آمریکا به سازمان ملل را هم به این موضوع ارتباط داد و با ژست طلبکارانه نوشت: «در شرايطی که سازمان ملل از ايالات متحده درخواست افزايش کمک‌های مالی به اين مجموعه را داشته، به نظر می‌رسد افزايش اختيارات رئيس جمهوری در صدور يا منع صدور رواديد ورود به آمريکا اقدامی بايسته و به جا بوده است، به ويژه آنکه سازمان ملل در مقابله با بحران‌های بين‌المللی از سوريه تا اوکراين کاملاً ناتوان بوده است.»

 


سناتور افراطی آمریکایی با بی احترامی به مردم ایران در بخشی از یادداشت خود آورده است: «به هر روی، ترکيب حمايت يکپارچه کنگره و رئيس جمهوری ايالات متحده از مصوبه اخير حاوی پيامی روشن برای ايران - و هر کشور خودسر ديگری-  بوده است که از اين پس نمی‌توانند از سازمان ملل به عنوان مَفَری برای حمله عليه ايالات متحده آمريکا استفاده کنند.»

 

 

444

 

 

 

 

کد خبر: 343977
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۲/۳ - ۰۹:۳۲
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی