خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١ Monday, September 23, 2019
کد خبر: 103811
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۲۹ - ۲۲:۲۸
بوداها به پا نمی خیزند
یونسکو، از بازسازی دو مجسمه بودا در بامیان افغانستان که طالبان در سال 2001منفجرشان کردند، عاجز است.
 بوداها به پا نمی خیزند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام فرهنگی اجتماعی؛ بی بی سی نوشت: ملا عمر، رهبر گروه طالبان، در اوج حاکمیت این گروه بر افغانستان، مبارزه ای را علیه بت و بت پرستی آغاز کرد. بزرگ ترین قربانی این مبارزه، هم از نظر بزرگی و هم به صورت نمادین، دو مجسمه بودا بود که در قرن ششم، بر بدنه کوه عظیمی در بامیان، در مرکز افغانستان تراشیده شده بودند. یکی از این مجسمه ها حدود پنجاه و پنج متر ارتفاع داشت و زمانی بزرگ ترین مجسمه بودا در جهان بود

.

زمانی که حاکمیت طالبان در اواخر سال ۲۰۰۱ میلادی فرو پاشید، یونسکو، محل بوداهای بامیان را ثبت میراث فرهنگی جهان کرد و باستان شناسان زیادی به این محل آمدند.

دره بامیان، غربی‌ترین نقطه حوزه نفوذ بودیسم، یکی از مهم ترین مراکز تجارتی در هزار سال اخیر و ترکیبی از نفوذ فرهنگ یونانی، ترکی، فارسی، چینی و هندی است.

 

یونسکو اعلام کرده است، این محل را بازسازی نمی کند؛ چون برای بازسازی مجسمه بزرگ بودا، خاک کافی از بقایای این مجسمه به جا نمانده است تا بتوان آن را نوسازی کرد و با آن که بازسازی مجسمه کوچک تر بامیان مقدور است، عملی شدن آن هم محتمل به نظر نمی‌رسد

.

به دست آوردن پول برای بازسازی این مجسمه‌ها هم مشکلی کوچکی نیست. تنها برای بازسازی مجسمه کوچک بودا به میلیونها دلار هزینه نیاز است؛ آن هم در منطقه‌ای که هنوز زیربناهای اولیه چون جاده و برق ندارد و مردم در فقر هستند.

444     

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top