خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ الثلاثاء ٢٤ المحرّم ١٤٤١ Tuesday, September 24, 2019
کد خبر: 104029
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ - ۱۷:۰۵
لغو سانسور رسانه ها در برمه
وزارت اطلاع رسانی برمه از لغو سانسور رسانه ها در این کشور خبر داده است. گفته شده این اقدام تازه ترین مورد از مجموعه اصلاحاتی است که توسط دولت غیر ‌نظامی این کشور صورت می گیرد.
برمه  لغو سانسور رسانه ها در برمه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ سایت بی بی سی فارسی نوشت: مقامات اداره نظارت و ثبت رسانه ها گفته اند که خبرنگاران و گزارشگران از این پس نیاز ندارند تا مطالبشان را قبل از انتشار برای سانسور به این اداره تحویل بدهند.

دولت غیرنظامی برمه از زمان روی کار آمدن در سال گذشته، به تدریج سعی کرده تا محدودیت های اعمال شده در این کشور را لغو کند.

تینت سو، رئیس اداره نظارت و ثبت رسانه ها، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «سانسور در این کشور از ششم اوت سال ۱۹۶۴ آغاز شد و حال پس از گذشت ۴۸ سال و دو هفته، سانسور در کشور لغو می شود.»

اما یک مقام دیگر برمه گفته است که فیلم ها در این کشور همچنان قبل از نمایش سانسور خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه از سردبیر یک مجله در شهر رانگون نقل کرده که: "این روزی بزرگ برای همه روزنامه نگارانی است که برای سالهای متمادی تحت این محدودیت ها در میانمار کار کرده اند."

به خبرنگاران در برمه ( میانمار) پیش از این دستورالعمل هایی داده شده که به آنها اجازه می دهند تا درباره موضوعات جنجال برانگیز سیاسی و اجتماعی مطلب بنویسند، اقدامی که در زمان حکومت نظامیان، امری غیرقابل تصور بود.

به ۳۰۰ روزنامه و مجله ای که به موضوعاتی کمتر حساس می پردازند هم اجازه داده شده که بدون سانسور مطالبشان را منتشر کنند.

لغو سانسور همچنین ۳۰ هزار سایت اینترنتی را هم شامل می شود. به این ترتیب کاربران این سایت ها اجازه خواهند داشت تا برای اولین بار بدون محدودیت به موضوعات سیاسی در این سایت ها دسترسی داشته باشند.

در اکتبر سال گذشته، تینت سو، رئیس بخش بررسی و ثبت رسانه ها گفته بود که سانسور در برمه باید برچیده شود، به این دلیل که این موضوع با برقراری دموکراسی در کشور سازگاری ندارد. اما آقای سو در عین حال هشدار داده که تمامی انتشارات باید به مسئولیت هایشان نسبت به آزادی مطبوعات احترام بگذارند.

برخی از روزنامه نگاران در واکنش به این اظهارات آقای سو ابراز نگرانی کرده و گفته اند اگر دولت با مطالب آنها پس از انتشار مشکلی داشته باشد، احتمالا می تواند از سوی دولت نقض قوانین تلقی شود.

گفتنی است در خبر بی بی سی هیج اشاره ای به کشتار مسلمانان در این کشور نشده است.

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top