خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ الجمعة ٥ ذو الحجّة ١٤٣٩ Friday, August 17, 2018
 
کد خبر: 152923
نظرات: 13
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۵ - ۱۵:۵۵
فرح پهلوی در بی بی سی(2)
فرح پهلوی از بستری شدن محمد رضا شاه در بیمارستان روانی می گوید/ خیلی وحشتناک بود
ماجرای شاه پهلوی یکی از هزاران ماجرای شنیدنی از بی وفایی غربی ها به هم پیمانانشان است. تا وقتی شاه در قدرت بود آمریکا از وی استفاده می کرد؛ اما پس از فرار حمایت ها هم قطع شد. "فرح پهلوی" در بی بی سی فارسی از آن روزها گفت.
محمد رضا پهلوی.فرح پهلوی فرح پهلوی از بستری شدن محمد رضا شاه در بیمارستان روانی می گوید/ خیلی وحشتناک بود
به این مطلب امتیاز دهید
40% 60% بازدید

جام سیاسی؛ "فرح پهلوی" در مستندی که "بی بی سی فارسی" برایش ساخته بود، از روزهای سخت فرار از ایران و بی محلی دولت مردان غربی سخن گفت.

 

در حالی که محمد رضا شاه، تمام عمر خود را وقف سیاست های آمریکا کرده بود و ایران را به پایگاه آمریکا در خاورمیانه تبدیل کرده بود؛ اما در لحظات تنهایی اش، غرب و به خصوص دولت آمریکا وی را رها کرد و حتی حاضر نشدند برای محل اقامت دوست سابقشان اقدامی بکنند.

 

شاه وکارتر

 

فرح پهلوی در مستند "ملکه و من" از روزهای پس از فرار گفت:

 

* خیلی وحشتناک بود؛ غیر از فشارها و غصه ای که ترک وطن داشت، تمام کسانی که با عزت و احترام ما را می پذیرفتند، یا می گفتند نمی توانیم یا جا نداریم یا نمی شه!

 

* اول آمدیم مصر، چند روز ماندیم، بعد قرار شد به مراکش برویم. بعد از مراکش تنها جایی که به ما اجازه دادند "باهاما" بود؛ جزیره ای به نام "جزیره بهشت" که برای ما جهنم بود. از آن جا به مکزیک رفتیم.

 

شاه

 

* اعلیحضرت خیلی بیمار شدند. آمریکا با شرایطی قبول کردند به نیویورک برویم. اعلیحضرت با آن حال بیمارستان بودند، یک عده ای از مخالفان در خیابان ها نماز می خواندند که شاه زودتر بمیرد. من از زیرزمین ها و انبارها رد می شدم تا به بیمارستان بروم.

* متأسفانه موضوع گروگان گیری پیش آمد. موقعیت برای آمریکا مشکل تر شده بود. حس کردیم که آمریکایی ها نمی خواهند ما در آمریکا بمانیم. به اعلیحضرت گفته بودند که به کسی نگوئید که دارید از نیویورک می روید. صبح پا شدیم به بچه ها چیزی نگفتیم... پایمان را از آپارتمان بیرون گذاشتیم خبرنگار بود و فیلم و پرژکتور، گفتم چطور بچه ها و فامیل و دوستان ندانند؛ ولی تمام خبرنگاران و روزنامه نگاران آن جا هستند!

 

بخش اول سخنان فرح

 

* از نیویورک به تگزاس رفتیم. به یک جایی که اول بیمارستان بود... بعد فهمیدم این جا بیمارستان روانی هاست.

 

* اعلیحضرت را در اتاقی گذاشتند که اصلا پنجره نداشت. من توی اتاقی بودم که درها دستگیره نداشت، جلوی پنجره هم میله بود؛ آمدم پنجره را باز کنم تا نفس بکشم یک پرستار مرد آمد و گفت: NO  ! آن موقع بود که جمهوری اسلامی می گفت شاه را تحویل دهید تا گروگان ها را آزاد کنیم. ترجیح دادیم در آمریکا نمانیم؛ بنابراین به پاناما رفتیم.

 

*خانم سادات به من تلفن کرد که اگر می خواهید به مصر بیائید؛ حتی گفته بود که طیاره می فرستد. پرزیدنت کارتر به پرزیدنت سادات تلفن زده بود که شاه آن جا [مصر] نیاید، پرزیدنت سادات هم به کارتر گفته بود که: جیمی می خواهم شاه هم به این جا بیاید و زنده هم بیاید.

 

شاه و کارتر

محمد رضا پهلوی و کارتر

*آمریکایی ها گفته بودند لازم نیست طیاره مصری بیاید، خودمان طیاره می فرستیم. رفتیم توی آن طیاره، وسط راه گفتند طیاره باید بنشیند تا از کشورهای دیگر اجازه پرواز بگیرد. برای ما عجیب بود که طیاره آمریکایی قبل از پرواز باید اجازه پرواز می گرفت نه وسط راه!

 

*طیاره نشسته بود، سردم شده بود، ایشان[شاه] هم تب داشت. به ما نمی گفتند که چرا نمی توانیم پرواز کنیم، یک ساعت دو ساعت سه ساعت طول کشید. بعد به گوشمان رسید که دلیل نگه داشتن ما این بود که آقای قطب زاده به آمریکا گفته بود اگر شاه را به پاناما برگردانید ما گروگان ها را آزاد می کنیم...منتظر بودند جلسه شورای انقلاب در ایران تشکیل بشود تا تصمیم گیری کنند.

444

بخش دوم سخنان فرح

 

 

13 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات

جاویدان باد شاه

پاسخ

۱

۱

اگه انسان راهش رو از خدا جدا بکنه همین میشه

پاسخ

۲۳

۱۷

http://stream.jamnews.ir/jammediacomment/streams/jamnews/1361676004960mic.flv

پاسخ

۲

۲

http://stream.jamnews.ir/jammediacomment/streams/jamnews/1361675967226mic.flv

پاسخ

۱

۱

دیگه دوره فرح و رضا پهلوی تموم شده

پاسخ

۱۲

۱۰

فرح جون کجایی که دلم تنگه برات

پاسخ

۱۱

۱۸

۱۱

۱۵

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top