خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ الأحد ١٣ جمادى الأولى ١٤٤٠ Sunday, January 20, 2019
 
کد خبر: 154416
نظرات: 7
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۹ - ۱۲:۳۶
لباس مدرن برای وهابیت سنتی
وهابیت چگونه تبلیغ می شود؟ رویکردهای سنتی و رویکردهای مدرن وهابیت درعرصه تبلیغ! در پایان این نوشته به این سوال پاسخ می دهیم که آیا لباس مدرنی که وهابیت سنتی به تن کرده او را در مقابل طوفانهای عقیدتی مسلمانان نجات خواهد داد!
وهابیت لباس مدرن برای وهابیت سنتی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام دینی: وهابيت به کمک ثروت قابل توجه در اختيار خود و بهره‌گيري از ابزارها و روش‌هايي که به خدمت گرفته است و همراهي‌هايي که از سوي بنگاه‌هاي عظيم تبليغاتي نظام سلطه در کنار خود مي‌بيند، هجمه گسترده‌اي را بر انديشه‌ها و باور‌هاي ديني اصيل اسلامي تحميل نموده است. آنچه خطر اين تهديدات را روز افزون پر رنگ مي‌کند تغيير سياست‌ها، رويکردها و روش‌هاي تبليغي وهابيت از حالتي افراط‌گرايانه و تعصيب آميز به وضعيتي تساهل آميز و همراه با لحاظ اقتضاي شرايط زماني‌ـ مکاني و نوع مخاطب است. هر مقدار ناسزاگويي هاي گذشته اثر معکوس بر مخاطبين مي‌گذاشت، غير مستقيم گويي و انعطاف و نرمي در کلام امروز آنان براي مخاطب ابهام آفرين و شبهه‌زا خواهد بود و آنان را به اهداف خود نزديک‌تر خواهد ساخت برای نمونه می توانید به برخورد در ظاهر اسلامی و محترمانه مجری برنامه های زنده شبکه نور و کلمه  نگاه کنید،  این افراد علی رغم اینکه از اخلاق اسلامی تهی هستند و جزء خشن ترین افرادند  ولی در برنامه با ظاهر سازی کامل  به تبلیغ وهابیت می پردازند.


در نگاهي جامع‌ مي‌توان رويکرد هاي تبلیغی وهابيت را به دو دسته سنتي و مدرن تقسيم نمود، با اين حال در هم تنيدگي روش‌هاي قديمي و جديد آن‌ها، مانع از آن مي‌شود که در اين متن بتوان تفکيک جدي ميان آن‌ها قائل شد .با این وجود در دو بخش و طی دو یاداشت به روشهای سنتی و مدرن تبلیغی وهابیت اشاره می کنم.

 

اما روشهای بیشتر ، سنتی!
 

1. ائتلاف و همگرايي استراتژيک و منفعت طلبانه با اهل سنت

واقعيت اين است که وهابيت در ذات خود، فاقد هر گونه تحمل ديدگاه‌هاي مخالف، حتي در ميان قاطبه اهل سنت است. تکفير علماي برجسته‌اي از اهل سنت و تحريم آثار مهمي از تراث عامه، گواهي بر اين مدعا است. اين تنافر و ضديت که در بدو پيدايش اين فرقه بسيار پر رنگ و نمايان دنبال مي‌شد، امروزه جاي خود را به يک تغيير استراتژيک منفعت طلبانه و مصلحت جويانه داده است. عصر ارتباطات و رسانه موجب گرديده که افراط گرايي وهابيت برجسته شده و بقاي اين جريان را به مخاطره اندازد. به ويژه آنکه ضعف و خدشه غير قابل پنهان سازي برخي اعتقادات و رويکرد هاي کلامي آنان، خطر انزوا و حذفشان را تقويت کرده است.

 

بدين منظور سياستگذاران و طرح ريزان اين فرقه، در يک چرخش منفعت طلبانه، رو بناي اقدامات خود را به گونه‌اي تنظيم کرده‌اند که حداقل اختلاف و تضاد را با ديدگاه‌هاي عامه داشته باشند. آنان در تلاشند تا با کذب، شايعه و بزرگ نمايي، تشيع را دشمني مشترک، خطرناک و هول آفرين براي اهل سنت و وهابيت جلوه دهند. اين دشمن تراشي وهابيت را از موضع انزوا خارج ساخته و ائتلافي استراتژيک با اهل سنت را به دنبال خواهد داشت.

 

بودجه‌هاي هنگفت در اختيار وهابيون و امکانات گسترده در خدمت آنان، منافعي را براي اهل سنت و ترويج انديشه‌هاي کمتر زاويه دار آنان با وهابيت موجب خواهد شد و امتيازاتي را به ارمغان خواهد آورد. گرچه در دراز مدت، وهابيت اميد واهي دارد که از گسترش روز افزون شيعه کاسته و در فرصت مقتضي و با فراغ بال بتواند به سراغ نبرد با آنچه بدعت‌هاي اهل سنت مي‌داند برود. به عنوان شاهدي بر اين مطلب مي‌توان به نام گذاري کتب به صورتي که ملهم وحدت اعتقادي وهابيت با اهل سنت باشد اشاره نمود. مثلاً کتاب‌هاي «معتقدات اهل الاسلام» و يا «عقيده اهل السنه والجماعه» در زمره منشورات وهابيت هستند که همين القاي اشتراک اعتقادي آنها با اهل سنت را پي جويي مي‌‌کنند.یا در برنامه های زنده ماهواره ای خود عنوان برنامه ها را طوری انتخاب می کنند که اهل سنت را جذب کنند مثل سلسله برنامه های شبکه  نور تحت عنوان بررسی حقوق اهل سنت ایران ( 12 برنامه یک ساعت و بیست دقیقه ای )

 

2. استخراج مطالب ضعيف و نادر و بيان آنان به عنوان نظر مشهور علماي شيعه

روايات ضعيف و نادر، از سوي آنان از کتب شيعه استخراج گرديده و با پردازش و بزرگنمايي، به عنوان نظري مقبول و مشهور بازتاب داده مي‌شود. استناد به افراد ضعيف و علماي داراي نظرات مخالف با راي مشهور و ادعاي همراهي جمهور شيعه با اين آراء از رويکردهاي مورد پيگيري‌ وهابيت، جهت ارائه تصويري مخدوش از تشيع است. به طور مثال مي‌توان به انتساب نظريات شاذ مرحوم محدث نوري در مورد تحريف قرآن به جمهور شيعه اشاره نمود. از ميان علماي معاصر نيز فتاوي برخي از علما و مراجع تقليد با همين رويکرد برجسته شده به عنوان نظر شيعه بازتاب داده شده است.

 

3. عوام‌گرايي و طرح مباحث عرفي

نگاهي به نامه‌ها و خطابه‌هاي محمد بن عبدالوهاب نشان مي‌دهد که مهم‌ترين عامل موفقيت وي در مقايسه با ابن تيميه را نمي‌توان محتواي مطالب ارائه شده از سوي او دانست زيرا وي چيزي بيش از پيشينيان خود و ابن تيميه بيان نکرده است. اما علت آن که ابن تيميه در جريان سازي اجتماعي نتوانست موفقيتي به دست آورد و برعکس آن، محمد بن عبدالوهاب توفيقات چشمگيري را در همراه سازي اقشار مختلف مردم کسب نمود، عرفي‌گرايي و سخن گفتن به زبان عامه مردم و ساده گويي محمد بن عبدالوهاب بود. وي بسيار عوامانه و همانند خود مردم صحبت مي‌کرد و لذا توانست اقبال عمومي را با خود همراه سازد و اثر گذار باشد.

 

به نظر مي‌رسد کثرت طرح برخي مباحث عرفي در ميان قشر عوام جوامع شيعي و سني نشانگر آن باشد که وهابيت پس از مواجهه با ناکامي‌هاي حاصل از مکاتبات گفتمان‌ها و مناظرات با علماي برجسته شيعه و اهل سنت و عدم کسب توفيق در اقناع قشر نخبگاني جوامع نسبت به باور داشت‌ها و عقايد افراطي خود جامعه مخاطب خود را به سطح عامه مردم تنزل داده‌اند. در اين عوام گرايي، استدلال و برهان، جاي خود را به جدل و مغالطه داده است و به جاي زبان علمي از ادبياتي عامه پسند براي القاي مفاهيم مورد نظر استفاده مي‌شود ( از باب مثال می توان برنامه زنده شبکه کلمه با کارشناسی عبد الله حیدری را نام برد و مي‌توان به بحث‌هاي نام گذاري و نيز ازدواج فرزندان ائمه(ع) به نام‌هاي مشابه نام خلفا و نيز ازدواج فرزندان آنان با خلفا و افرادي هم راستاي مکتب آنان اشاره کرد.)


وهابيت، اين مباحث را که داراي بستر تاريخي است و صحت و سقم و نيز کم و کيف آنها مي‌بايست با روش تاريخي مورد بررسي قرار گيرد، به مباحث عرفي بدل کرده است و آنان را در ادبياتي متناسب با فرهنگ و سنت امروز با زباني عامه پسند با مسأله حب و بغض گره زده و غرض ورزانه آنها را مصادره به مطلوب مي‌کند.

 

4. سرمايه‌گذاري بر روي احصاء و آموزش شيوه‌هاي برقراري ارتباط مؤثر

يکي از رويکرد‌هاي وهابيت، تمرکز و سرمايه‌ گذاري بر فراگيري و به کارگيري شيوه‌هاي برقراري ارتباطي کار آمد و موثر است. جايگاه به ظاهر رفيع اصل امر به معروف و نهي از منکر در ميان اعتقادات يک وهابي، منجر شده است که مسئوليت پذيري جدي در تبليغ و دعوت ديگران به آراء و باور‌هاي وهابيت، به يکي از دغدغه‌هاي ذهني وهابيت بدل گردد.


گرچه تندخويي، تعصب و جمود، در گذشته موجب شده بود که برخوردهاي خشن و جاهلانه هيئت‌هاي امر به معروف در مشاهد شريفه، به عاملي براي طرد زائرين بيت الله الحرام تبديل شود، ولي امروزه به روشني قابل مشاهده است که سرمايه گذاري ويژه‌اي براي جذب زائرين غير شيعي کشور‌هاي اسلامي صورت گرفته و تلاش‌ دارند خود را به عنوان سمبل، نماد و الگوي جهان اسلام معرفي نمايند.


برخي زوّار کشور‌هاي کمتر توسعه يافته اسلامي در مواجهه با ظاهر گرايي وهابيت و توسعه ظاهر شهر‌هاي مکه و مدينه و در خلاء الگويي بديل، به الگو گيري از باور‌ها و سلوک اين فرقه پرداخته و مدينه فاضله را، جامعه‌اي ساخته بر تفکرات وهابيت مي‌پندارند. شرايط مساعد جغرافيايي و سيطره بر قلب و مرکز وحدت بخش امت اسلامي و در کنار امکانات و تجهيزات مادي، موجب شده است تا اهتمام جدي نسبت به تبليغ و دعوت، با استفاده از روش‌هاي کار آمد برقراري ارتباط موثر صورت پذيرد. در کنار مراکز مهم تبليغي هم چون تشکيلات «جماعت تبليغ» و «الرابطه الاسلاميه» برگزاري دوره‌هاي تخصصي و دعوت در سطوح عاليه تحصيلات ديني بر کيفيت بخشي و ارتقاء سطح اين تبليغات افزوده است.


امروزه ما شاهد آن هستيم که برخي محصولات و آثار تبليغي آنان داراي ظواهري متناسب با ذائقه‌هاي مخاطب خاص آنان است و طبائع و سلايق را در توليدات خود ملحوظ مي‌کنند. به طور نمونه، کتاب تبليغي مهمي به نام «دو صد سؤال» از سوي وهابيون به طور گسترده‌ ميان زائرين ايراني توزيع مي‌شد. اين کتاب که با ادبياتي ضعيف و غير سليس نگاشته شده بود، مجددا چاپ و با ادبياتي روان، عنواني مناسب‌تر و با ظاهري‌ زيباتر در حجمي گسترده‌تر از گذشته توزيع مي‌شود. اين تغيير، ناشي از درک ضرورت توجه به ذائقه و سلايق مخاطب است.

 

5. کاستن از حساسيت‌هاي مخاطب با بکارگيري مباني و مظاهر شيعي

از ديگر رويکرد‌هاي تبليغي وهابيون که در ساليان اخير شيوع بيشتري يافته است، پرهيز از بيان صريح اعتقادات، بدون مقدمه چيني قبلي است. وهابيت دانسته است که ابراز صريح اعتقاداتش بواسطه تنافر با مباني عقلاني و آميخته بودن با جمود و تعصبات جاهلي، واکنش مخاطب را برانگيخته خواهد کرد. بدين جهت است که ديگر هم چون گذشته، مکتب اهل بيت(ع) را تخطئه نکرده و در مقابل تلاش مي‌کند تا در پوشش نام‌ها و ظواهر شيعي، طليعه هجوم خود را سامان داده و در ادامه آراي خود را در لفافه و با کمترين تنافر جدي با ذائقه مخاطب عرضه نمايد.

 

برگزيدن نام‌هاي شيعي براي نويسندگان، انتخاب عناوين کتاب با بهره‌گيري از اصطلاحات رايج در مکتب تشيع و... از جمله اين اقدامات است. مهم‌تر از اين ظواهر شکلي، تلاش آنان براي نفوذ و رسوخ در باور‌هاي مخاطب شيعي خود از همان مباني مورد پذيرش او است. وهابيت تلاش مي‌کند با عنايت به اهميت جايگاه اهل بيت(علیهم السلام) در گفتمان شيعه، خود را محب و پيرو راستين ائمه اطهار(علیهم السلام) جلوه داده و اين گونه وانمود مي‌کند که ميان شخصيت حقيقي آن بزرگواران با آن چه در طول تاريخ تشيع از آنان تصوير شده است، تفاوت‌هاي ماهوي وجود دارد.

 

بدين منظور با تکريم جايگاه غير قابل انکار و مکانت علمي، اخلاقي و ديني ائمه اطهار(علیهم السلام) به ويژه اميرالمؤمنين(علیه السلام)، امام باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) به مخاطب خود اين گونه القا مي‌کنند که آن ذوات مقدس، معاضد و ياريگر مکتب خلفا بوده و نه تنها با آنها خصومتي نداشته‌اند، بلکه محب و دوستدار تمامي صحابه و خلفاي راشدين بوده‌اند.

 

در اينجا است که با بيان شبهات و برخي روايات مجعول وفراز‌هاي تاريخي تحريف شده تلاش مي‌کند از همان مجراي محبت شيعيان به اهل بيت(علیهم السلام) وارد شده و محبت را فاقد محتواي راستين و تهي از حقايق نمايد. آنها حتي پا را فراتر از اين گذاشته و نظريات خود را منتسب به ائمه(علیهم السلام) جلوه داده و به تشکيک در تصور فرد شيعي از اهل بيت(علیهم السلام) اقدام مي‌کنند. نگارش کتبي هم چون: حقيقت توحيد از ديدگاه ائمه، اهل بيت از خود دفاع مي‌کنند وبرنامه دفاع از اهل بیت  که از شبکه کلمه پخش می شود و ... در همين راستا قابل تفسير است. برخورد گزينشي با منابع و کتب شيعي و تقطيع منفعت طلبانه بخش‌هايي از آن و در نتيجه استناد دادن مطالبي خلاف واقع به معصومين(علیهم السلام) و علماي نامدار شيعه، از ديگر اقدامات وهابيون براي کاستن از حساسيت مخاطبان است.

 

6. سرمايه گذاري بر فعاليت‌هاي خدماتي و خيريه‌اي

وهابيت با کپي‌برداري از اقدامات خيريه‌اي و خدماتي مسيحيت تبشيري در سراسر دنيا که مي‌توان آنرا در زمره مهم‌ترين عوامل گسترش مسيحيت نيز در اقصي نقاط جهان بويژه مناطق محروم دانست، به ايجاد مؤسسات خدماتي اهتمام جدي نموده است. تأسيس بيمارستان‌هاي مجهز، مراکز رسيدگي به امور ايتام و محرومين، ايجاد مدارس و ... در همين راستا قابل تفسير است. خدمات رايگان يا کم هزينه اين مراکز به محرومين و درماندگان جوامع، وهابيت را به عنوان يک نجات بخش رهايي دهنده از رنج‌ها در اذهان نيازمندان جلوه‌گر مي‌سازد. اعطاي کمک‌هاي مالي به خانواده‌هاي کم بضاعت و يا پرداخت مبالغي در قبال تغيير آئين و پذيرش باور‌هاي وهابيت، از ديگر اقدامات اين فرقه براي توسعه جمعيت خود مي‌باشد.

 

7. تکيه بر دعوت چهره به چهره

انتقال احساسات و عواطف و برقراري ارتباطي پويا در ديدارهاي حضوري، موجب شده است که تبليغات چهره به چهره از رويکردهاي مهم وهابيت دانسته شود. بدين منظور مبلغين وهابيت کمترين امکانات و معمولاً با حداقل تجهيزات به نقاط مختلف سفر کرده و موظف هستند با رفتن سراغ افراد و زدن درب منازل، از طريق موعظه يا همان «بيان» دعوت خود به پذيرفتن عقايد وهابيت را علني نمايند.

 

8 . تناسب رويکرد‌هاي تبليغي با اقتضائات مخاطب و شرايط بومي

مشاهده مي‌شود که وهابيون در هر فرهنگ و منطقه جغرافيايي در ساليان اخير به اين سمت حرکت کرده‌اند که جزم انديشي و جمود فکري خود را کم رنگ کرده و بيش از پيش خود را با نياز‌هاي مخاطب هماهنگ سازند شبیه کاری که برخی از شبکه های مسیحی ماهواره ای انجام می دهند (شبکه ست سون پارس با مسیحیتی متناسب با فرهنگ و معتقدات فارسی زبانان جهان مخصوصا ایرانیان ارائه می دهد ولو اینکه در قالب کاتولیک و پروتستان و ارتدکس جای نگیرد ). وهابیون درصددند با احصاء شرايط و مشکلات موجود در هر جامعه و آنچه که بخشي از مردم با آن مخالف بوده و در مقابل آن موضع دارند، سطوحي از مردم را به وسيله همنوايي با نظرات آنان، با خود همراه سازند. تعبير اميرالمؤمنين(علیه السلام) که خطاب به خوارج از عبارت «کلمه الحق يراد به الباطل» استفاده نمودند، امروزه در خصوص برخي شعار‌هاي وهابيت قابل انطباق است.

 

به عنوان شاهدي بر اين مطلب مي‌توان به حجم انبوهي مطالبي که در رد خرافه‌گرايي از سوي وهابيون در مناطق جنوبي کشورمان بيان مي‌شود و همچنین غالب برنامه های شبکه نور(برنامه شب آدینه) و کلمه(آشتی با قران  و طلسم شکنان و تابشی از قران  و دیدگاه و زیر ذره بین ) و وصال فارسی  اشاره کرد.

 

9. استفاده از ارهاب و ايجاد ترس به منظور تحميل عقايد خود

برخي احکام تکفيري که منجر به جواز قتل و صدور حکم جهاد در پاره‌اي موارد مي‌شود، به وهابيت اين امکان را داده است که با بهره‌گيري از خشونت و ايجاد ترس، مخاطب را به پذيرش عقايد خود وا دارد. ترس از برخوردهاي خشن وهابيون و احتمال بروز قتل و جرح سبب شده است که برخي از پيروان ساير کيش‌ها و مذاهب، جرأت انجام مناسک خود را نداشته و يا به صورت‌ تحميلي، عقايد وهابيت را بپذيرند و يا به صورت تحميلي، عقايد وهابيت را بپذيرند و يا با تقيه و توريه، رفتار‌هاي گذشته خود را استمرار بخشند. اين ارهاب و ايجاد دلهره و ترس را مي‌توان زمينه‌ساز فعاليت‌هاي تبليغي آتي آنان در آن سرزمين دانست. به همين جهت است که تفکرات آل شيخ، بدون شمشيرهاي آل سعود، مجالي براي گسترش نمي‌يافت و وهابيت مرهون تعامل و همکاري اين دو با يکديگر است.

 

10. از ميان بردن منابع ديني و فرهنگي ساير فرق و اديان معارض با وهابيت

آتش زدن کتب و از ميان بردن کتابخانه‌هاي مخالفين در تاريخ، که بارها به وقوع پيوسته است، نشان از اهتمام وهابيت به از ميان بردن منابع و تراث رقيبان دارد. به طور مثال، آنان کتابخانه‌ بزرگ «المکتبه العربيه» را که بيش از 60 هزار نسخه خطي منحصر به فرد داشت را به آتش کشيدند و آن را به خاکستر بدل نمودند.

 

11. تلاش براي آموزش زبان‌هاي خارجي به مبلغان خود

حضور در صحنه‌هاي بين المللي، مستلزم مجهز شدن وهابيت به ابزار‌هاي ارتباطي و از همه مهم‌تر فراگيري زبان‌هاي خارجي توسط مبلغان است. در ساليان اخير، تلاش‌هاي جدي در جهت آموزش زبان‌هاي خارجي به افرادي که داراي قابليت تبليغ باور‌هاي وهابيت دارند، صورت پذيرفته است.

 

12. ارائه تلخيصي و موجز مطالب تبليغي

نگاهي به حجم کتب، کليپ‌ها و محصولات تبليغي وهابيت نشان مي‌دهد، تلاش شده است کتبي در قطع جيبي عرضه و در کوتاه‌ترين و سهل‌ترين روش، پيام مورد نظر آنان به مخاطب منتقل شود. اندازه کوچک اين کتب به مخاطب اين امکان مي‌دهد آن را همراه برده و در فرصت مناسب به مطالعه آن بپردازد.

 

13. سياه‌نمايي و افترا زدن و انتساب اکاذيب به تشيع در شبکه های وهابی موج می زند!

وهابيت درصدد است با سياه‌نمايي و انتساب اکاذيب و بيان تهمت‌ها و افتراهايي در آثار خود، تصويري تيره و تار از تشيع در ذهن غير شيعيان ترسيم کند تا بدين وسيله، نفوذ مهم‌ترين رقيب خود را کاهش دهد. بطور مثال در کتاب «الشيعه شاهدون علي انفسهم بالکفر» که بطور گسترده در ايام حج توزيع مي شود، چنين به شيعيان تهمت زده مي‌شود که آنان معتقدند ائمه اطهار(ع) فرزندان خدا هستند و جالب اينجاست که اين مطلب خود را به آدرسي مجعول در کتاب «الغدير» ارجاع مي‌دهند در انتهاي کتاب نيز عکس‌هايي از يکي از موزه‌هاي تهران (موزه تاريخ عبرت ايران) که بازتاب دهنده شکنجه‌هاي انقلابيون ايران توسط شکنجه‌گران نظام شاهنشاهي پهلوي است آورده شده و به دروغ‌ چنين بيان شده است که اين تصاوير مربوط به شکنجه‌ اهل سنت در ايران توسط جمهوري اسلامي است!
اين دروغ‌گويي‌ها به همين جا ختم نشده و برخي تصاوير جنايات خود و کشتار شيعيان توسط وهابيون در کشور‌هايي مانند عراق و افغانستان را با معکوس نمايي به عنوان اقدامات شيعه بر عليه اهل سنت و وهابيون جلوه مي‌دهند و منتشر مي‌نمايند. در کتاب «لله ثم للتاريخ» نيز آدرس‌هاي کذب فراواني مشاهده مي‌شود و نويسنده آن که عالمي شيعه معرفي شده در محضر اساتيدي بوده که اختلاف دوران حيات آنان جاي شبهه‌اي را باقي نمي‌گذارد که وهابيت حتي به خود زحمت نداده‌اند دروغ‌هاي ظاهر الصلاح‌تر و قابل‌باوري در کتب خود ارائه نمايند. بيان اين اباطيل، با هدف بهره‌گيري از خلاء امکانات و ابزارهاي گسترده و متنوع تبليغي در ميان شيعيان و ارائه تصويري کاذب و غير واقعي از آنان صورت مي‌پذيرد. متهم سازي شيعيان به خرافه‌گرايي و بدعت در اين ميان، نقش برجسته‌اي دارند.

 

14.نشان دادن عملگرايي خود و تلفيق آموزه‌هاي ديني با رفتار عملي

نوع لباس پوشيدن، ظواهر و نحوه رفتار وهابيون درصدد القاي اين مطلب است که آنان به صورت کامل پياده کننده آموزه‌هاي اسلامي و سنت پيامبر(صلّی الله علیه وآله وسلّم) بوده و تجسم قولي وعملي اسلام راستين و بدون هرگونه انحراف و زوائد هستند. اين تبليغ عملي به آنان کمک مي‌کند در ايجاد ذهنيت مثبت در عوام مردم نسبت به خود، موفق شوند.

 

15. ايجاد جاذبه به واسطه طرح شعار‌هاي دلفريب و زيبا

اين ادعا که مي‌خواهيم اسلام را از خرافات و بدعت‌هايي که در طول 1400 سال در آن به وجود آمده است نجات دهيم، توجه اذهان بسياري را به خود معطوف مي‌دارد. به ويژه آن که بخش‌هاي قابل توجهي از سرزمين‌هاي اسلامي، به واسطه درهم تنيدگي فرهنگي و ديني و همزيستي با ساير نحله‌ها و فرق، با حجم قابل توجهي از باور‌هاي خرافي مواجه مي‌باشند. بر همين اساس، اين شعارها مي‌تواند به جلب توجه و نظر افراد نسبت به وهابيت منجر شود امروزشعار اصلی شبکه های وهابی نجات جهان اسلام از خرافات و بدعتهاست وقتی از آنها می پرسی مگر کسی گرفتار بدعت است می گوید به جهان اسلام نیم نگاهی بینداز خواهی فهمید ...

اینها چکیده ای از روشهای سنتی تبلیغ وهابیت است اما به وهابیت سبکهای  مدرن در نوشته جداگانه ای اشاره خواهد شد انشاء الله تعالی.

 

ادامه دارد...


مسلمان قرن بیست و یک
 

7 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات

تهاجمی بنویسید

پاسخ

۰

۱

http://stream.jamnews.ir/jammediacomment/streams/jamnews/1361980936136mic.flv

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top