خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١ Monday, September 23, 2019
کد خبر: 158088
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۲۱ - ۰۹:۵۶
وقتی تعداد جمعیت ایران معلوم نیست!
در حالی که برابر آمار لحظه به لحظه پورتال ثبت‌احوال، جمعیت کشور هم‌اکنون حدود 76 میلیون و 300 هزار نفر برآورد می‌شود، سایت رسمی مرکز آمار ایران میزان جمعیت را با حدود یک میلیون مغایرت، بیش از 77 میلیون و 200 هزار نفر اعلام کرده است.
جمعیت ایران وقتی تعداد جمعیت ایران معلوم نیست!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام گیشه؛

مرکز آمار ایران در صفحه نخست سایت رسمی خود آمار جمعیت را به صورت لحظه به لحظه به نمایش گذاشته و این رقم از چندی قبل، به بیش از 77 میلیون نفر رسیده است.
 

این در حالیست که در پورتال سازمان ثبت‌احوال، اگرچه آمار لحظه‌ای جمعیت کشور ذکر نشده اما میزان ولادت و وفات امسال در بخش «آمار لحظه به لحظه ایران» ثبت شده است که با کسر میزان فوت از ولادت، در سال جاری حدود یک میلیون و 31 هزار نفر به جمعیت افزوده شده است.

 
از سوی دیگر جمعیت کشور بر اساس نتایج سرشماری مرکز آمار تا پایان آبان سال 90 بالغ بر 75 میلیون و 149 هزار و 669 نفر اعلام شده است.

 
اما روز گذشته معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی کشور، میزان جمعیت حال حاضر کشور را بر مبنای نتایج سرشماری 90 و احتساب افزایش جمعیت در چهار ماهه پایانی سال گذشته و امسال، حدود 76 میلیون و 300 هزار نفر عنوان کرد که این رقم حدود یک میلیون نفر کمتر از میزان جمعیتی است که به صورت آمار لحظه‌ای در سایت مرکز آمار به نمایش گذاشته شده است.

 
علی‌اکبر محزون مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال کشور در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح علت این مغایرت، با تاکید بر اینکه در آمار رسمی جمعیت کشور مغایرتی وجود ندارد، گفت: سایت مرکز آمار ایران در یک اقدام نمادین «ساعت جمعیتی» کشور را به نمایش گذاشته است که قرار نیست به عنوان آمار رسمی مورد استناد قرار گیرد.

 
وی با تاکید بر اینکه منبع انتشار آمار رسمی جمعیت مشخص است، اظهار کرد: مبنای اعلام جمعیت کشور آمار جمعیت بر اساس نتایج سرشماری است که میزان ولادت و وفات ثبت شده در ثبت احوال روی آن اعمال می‌شود تا میزان جمعیت کشور بدست آید.

 
محزون اقدام مرکز آمار را نمادین توصیف کرد و گفت: «ساعت جمعیتی» اقدام جالبی است که برخی دیگر از کشورهای جهان هم آن را انجام داده‌اند و با هدف نمایش تحول و پویایی جمعیت کشور است. اما آمار رسمی قابل استنادی نیست.

 
وی افزود: اینکه مرکز آمار بر چه مبنایی به رقم 77 میلیون نفر رسیده و مبنا و چگونگی انتشار آمار در ساعت جمعیتی این سایت چیست را باید از متولیان مرکز آمار سوال کنید. اما با اعمال میزان ولادت و وفات در نتایج سرشماری آبان 90، میزان جمعیت هم‌اکنون حدود 76 میلیون و 300 هزار نفر است.

 
مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت‌احوال تاکید کرد که اختلافی میان آمار جمعیتی مرکز آمار و ثبت احوال وجود ندارد و نتایج سرشماری سال گذشته هم این موضوع را تایید کرد که تنها اختلاف جزئی در این زمینه وجود دارد که طبیعی است.

 
 این طور به نظر می‌رسد که آمار دقیق جمیعیت کشور که از سوی سازمان ثبت‌احوال اعلام شده مبنای کارشناسی دارد، اما مشخص نیست که ساعت جمیعی سایت مرکز آمار ایران چگونه کنتر می‌اندازد که در یک سال و سه ماه گذشته حدود دو میلیون نفر به میزان جمعیت کشور افزوده شده است!

ایسنا

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top