خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ الجمعة ٥ ذو الحجّة ١٤٣٩ Friday, August 17, 2018
 
کد خبر: 208859
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۲ - ۱۵:۳۵
ایران به‌جای نفت، قیر و پلاستیک صادر می‌کند/ جدول تجارت نفت ایران
با کاهش صادرات نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران، سال گذشته میزان صادرات قیر، محصولات تکمیلی پتروشیمی و نفتی به ویژه قیر، مصنوعات پلاستیکی، رنگ و رزین ایران با افزایش همراه شده است
صادرات ایران به‌جای نفت، قیر و پلاستیک صادر می‌کند/ جدول تجارت نفت ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود کاهش صادرات نفت خام ایران پس از افزایش تحریم‌های بین المللی و محدودیت‌های مالی و بانکی، اما صادرات محصولات نهایی و با ارزش افزوده نفت، گاز و پتروشیمی کشور سال گذشته با افزایش همراه بوده است.

در این بین ایران سال گذشته نزدیک به 30 میلیون تن انواع محصولات نفتی، پتروشیمیایی و فرآورده‌های تکمیلی پتروشیمی و پلیمری به بازارهای چهارگوشه جهان به ارزش تقریبی بیش از 22 میلیارد و 260 میلیون دلار صادر کرده است.

بیشترین میزان افزایش صادرات محصولات نفتی ایران مربوط به قیر بوده است به طوری‌که سال گذشته ایران بیش از ۲ ميليون و ۱۵۵ هزار تن قیر و معادل يك ميليارد و ۹۰ ميليون دلار به بازارهای جهانی صادر کرده است که صادرات این محصول ته مانده برج‌های تقطیر پالایشگاه‌ها از نظر ارزشی حدود۴۶ درصد و از نظر وزنی حدود 41 درصد رشد نسبت به سال 1390 داشته است.

کاهش صادرات محصولات پتروشیمی

ایران سال 1391 حدود 14.4 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش تقریبی 10.1 میلیارد دلار به بازارهای جهانی صادر کرده است که میزان صادرات پتروشیمی از نظر وزنی 32 درصد و از نظر ارزشی حدود 33 درصد نسبت به سال 90 با کاهش همراه بوده است.

از این رو سال گذشته نزدیک به 100 هزار تن اتيلن، پروپيلن، بوتيلن و بوتادين به ارزش تقریبی۷۸ ميليون دلار به خارج کشور صادر شده است که صادرات اين محصولات نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۸۷ درصد كاهش ارزشي و ۸۳ درصد كاهش وزني داشته است.

همچنین با صادرات دو میلیون و 450 هزار تن پروپان و بوتان حدود دو میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل شده است که صدور دو این محصول گازی از نظر وزني 34 درصد و از نظر ارزشی با 41 درصد کاهش همراه بوده است.

از سوی دیگر ایران سال گذشته با صادرات سه میلیون و 148 هزار تن متانول بیش از يك ميليارد و ۱۸۵ ميليون دلار درآمد کسب کرده است که صادرات این محصول پتروشیمیایی از نظر ارزشی حدود 13 درصد و از نظر وزنی حدود 24 درصد با کاهش همراه بوده است.

سال گذشته ۱۹۱ هزار تن پارازايلين به ارزش ۲۶۵ ميليون دلار توسط ایران به بازارهای جهانی صادر شده است که كه اين حجم از صادرات نسبت به سال ۱۳۹۰ از نظر ارزشی 54 درصد و از نظر وزنی حدود 60 درصد با کاهش همراه بوده است.

جدول تجارت نفت ایران در سال 91

نام محصول

میزان صادرات

ارزش صادرات

میزان کاهش و یا افزایش ارزش صادرات

قیر

2.155 میلیون تن

1.09 میلیارد دلار

 + 46درصد

محصولات پتروشیمی

14.4 میلیون تن

10.1 میلیارد دلار

 - 33 درصد

پروپیلن، بوتیلن، بوتادین

100 هزار تن

78 میلیون دلار

 - 87 درصد

پروپان و بوتان (مایعات گازی)

2.450 میلیون تن

 2 میلیارد دلار

 - 41 درصد

متانول

3.148 میلیون تن

 1.185 میلیارد دلار

 - 13 درصد

پارازایلین

191 هزار تن

265 میلیون دلار

 - 54 درصد

پلیمرها و پلاستیک

2.414 میلیون تن

 3.640 میلیارد دلار

 + 9 درصد

محصولات پایه نفتی

  4.581 میلیون تن

3.076 میلیارد دلار

 + 32 درصد

رنگ و رزین

 46 هزار تن

  124 میلیون دلار

 + 12 درصد

کل صادرات

29.899 میلیون تن

22.26 میلیارد دلار

 -

 


افزایش صادرات محصولات تکمیلی پتروشیمی


به گزارش مهر، با وجود کاهش صادرات پتروشیمی ایران در سال 91 اما سال گذشته ۲ ميليون و ۴۱۴ هزار تن معادل سه ميليارد و ۶۴۰ ميليون دلار مواد اوليه پليمري و مصنوعات پلاستيكي توسط تولیدکنندگان ایرانی به بازار جهانی عرضه شده که صادرات این محوصلات از نظر ارزشی حدود 9 درصد و از نظر وزنی حدود 10 درصد با افزایش همراه بوده است.

ميزان صادرات محصولات پايه نفتي در سال ۱۳۹۱ بيش از چهار ميليون و ۵۸۱ هزار تن معادل سه ميليارد و ۷۶ ميليون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه در سال 90 حدود ۲۸ درصد كاهش وزني و ۳۲ درصد كاهش ارزشي داشته است.

سال گذشته ميزان صادرات اسلك وكس حدود ۵۹ هزار تن معادل ۴۱ ميليون دلار بوده که صادرات این محصول نفتی از نظر وزنی رشدی 37 درصدی و از نظر ارزشی افزایشی 41 درصدی را تجربه کرده است.

سال گذشته حدود ۴۶ هزار تن معادل ۱۲۴ ميليون دلار انواع رنگ و رزین توسط ایران صادر شده است که نسبت به مدت مشابه در سال 90 حدود ۱۲ درصد افزايش ارزشي و از نظر وزني ۲.۲ درصد كاهش داشته است110.

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top