خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ الأحد ٧ ذو الحجّة ١٤٣٩ Sunday, August 19, 2018
 
کد خبر: 209088
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۰۶:۳۹
مقامات قضائی افغانستان خطاب به خارجی ها:
دامن قوه قضائیه را آلوده نکنید!
سازمان شفافیت بین‌الملل هر ساله نظرسنجی جهانی در مورد فساد اداری در کشورهای مختلف جهان انجام می‌دهد.
ترازوی عدالت محاکمه دادگاه دادگستری قضاوت قوه قضائیه دامن قوه قضائیه را آلوده نکنید!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

 

دادگاه عالی افغانستان گزارش تازه سازمان شفافیت بین‎الملل را رد کرده که در آن قوه قضائیه این کشور "فاسدترین" نهاد دولتی عنوان شده است.

 

به گزارش بی بی سی فارسی (BBCPersian)، مسئولان دادگاه عالی می‌گویند برخی از کشورهای غربی برای بدنام کردن قوه قضائیه افغانستان به وسیله نهادهای مختلف چنین گزارش‌هایی را منتشر می‎کنند.

 

هفته پیش سازمان شفافیت بین الملل در گزارش تازه خود اعلام کرد که شهروندان افغانستان قوه قضائیه را فاسدترین نهاد دولتی می‎دانند. بر اساس این گزارش، ۶۰ درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی این سازمان گفته‌اند که قوه قضائیه به فساد آلوده است. ۶۵ درصد پاسخ‌دهندگان هم گفته‌اند که در ۱۲ ماه گذشته یک بار به قوه قضائیه رشوه داده‌اند.

 

اما "عبدالله عطایی" مسئول اداری دادگاه عالی افغانستان، این گزارش را رد کرد و آن را "تلاشی برای بدنام کردن" قوه قضائیه خواند. آقای عطایی گفت: «برای پوشاندن فساد گسترده خود، خارجی‎ها متوجه باشند که دامن پاک، منزه و سفید قضای افغانستان را آلوده نکنند و سعی نکنند که با آلوده نشان دادن قضای افغانستان، اعتماد مردم افغانستان را از قضا سلب کنند.»

 

به نوشته وب سایت فارسی بی بی سی، آقای عطایی گفت که برخی از کشورهای غربی که وعده کمک به قوه قضائیه داده بودند، حالا برای فرار از این تعهد خود می‌خواهند که این قوه را بدنام کنند. هرچند او از کشور خاصی نام نبرد، اما دو هفته پیش کشور نروژ تهدید کرده بود که به دلیل ناکامی دولت افغانستان در اجرای تعهدهای خود در زمینه مبارزه با فساد اداری، کمک‌هایش به این کشور را کاهش می‌دهد.

 

با این حال آقای عطایی می گوید: «دادگاه عالی افغانستان در زمینه مبارزه با فساد اداری تلاش‌های زیادی به خرچ داده است. بیش از ۷۰ قاضی، بیش از ۱۵۰ محرر (مأمور ثبت احکام قضات) و بیش از دویست نفر دیگر از دست اندرکاران دادگاه ها بازداشت و محاکمه شده اند.»

 

این مقام دادگاه عالی افغانستان تأکید کرد: «دادگاه عالی در پوشاندن فساد، مصلحتی ندارد. ما می‌خواهیم حق به صاحبش برسد؛ چه مصلحتی است در اینکه ما اگر چیزی باشد، آن را بپوشانیم؟»

 

گفتنی است سازمان شفافیت بین الملل هر ساله نظرسنجی جهانی در مورد فساد اداری در کشورهای مختلف جهان انجام می‌دهد. در گزارش سال ۲۰۱۳ شفافیت این سازمان، در ۱۰۷ کشور جهان نظرسنجی انجام شده و به این نتیجه رسیده که "رشوه" پدیده ای فراگیر است.

براساس یافته‌های این نظرسنجی، قوه قضائیه و پلیس در بسیاری از کشورها نهادهایی هستند که میزان فساد در آن ها نسبت به دیگر نهاد‌های دولتی بالاتر است.

 

 

 

 

 


102

0 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top