خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ الأربعاء ١٠ ذو الحجّة ١٤٣٩ Wednesday, August 22, 2018
 
کد خبر: 209216
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۴:۲۱
خشم کنگره آمریکا: دولت آرژانتین متحد وفادار ایران است/ ماجرای سیلی بر صورت آمریکا
اقدام جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در دعوت از آلبرتو نیسمن می‌توانست گزارش اخیر وزارت امور خارجه این کشور مبنی بر «کاهش نفوذ ایران در آمریکای لاتین» را به چالش بکشد.
Cristina-Kirchner   کریشنر خشم کنگره آمریکا: دولت آرژانتین متحد وفادار ایران است/ ماجرای سیلی بر صورت آمریکا
به این مطلب امتیاز دهید
7.7% 92.3% بازدید

 

بر اساس گزارش نشریه واشنگتن تایمز (washingtontimes)، نمایندگان کنگره آمریکا از آلبرتو نیسمن، بازپرس ویژه پرونده آمیا دعوت کرده بودند که در جلسه روز سه‌شنبه، ۱۸ تیر کنگره حضور یابد و "درباره نقش ایران در این پرونده شهادت دهد"، اما گفته می‌شود دولت آرژانتین به آقای نیسمن اجازه سفر به واشینگتن و حضور در این جلسه را نداده است.

 

 

برخی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا دولت آرژانتین را متهم کردند که مانع تحقیقات آنها درباره نقش ایران در انفجار مرکز یهودی بوئنوس آیرس، آمیا، شده‌ و اجازه نداده‌ است که بازپرس آرژانتینی این پرونده در کنگره آمریکا حضور یابد.

 

 

آلبرتو نیسمن، بازپرس پرونده آمیا

 


واشنگتن تایمز از این رو نوشته است که اقدام جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در دعوت از آلبرتو نیسمن می‌توانست گزارش اخیر وزارت امور خارجه این کشور مبنی بر «کاهش نفوذ ایران در آمریکای لاتین» را به چالش بکشد.

 

 

وزارت امور خارجه آمریکا به تازگی اعلام کرده بود که تحریم‌های بین المللی علیه تهران در کنار برخی عوامل دیگر مانند «ضعف مدیریت» باعث کاهش نفوذ ایران در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب شده است.

 

 

گزارش جلسه کنگره آمریکا به نقل از نشریه "لاناسیون" آرژانتین به صورت کامل آمده است:

 

 

"کریستینا کرشنر" در کنگره آمریکا به عنوان "یکی از مهم ترین متحدان منطقه ای ایران" شناخته شده. کنگره آمریکا درخصوص تصمیم دولت آرژانتین مبنی بر جلوگیری از حضور آلبرتو نیسمان، دادستان ارشد آرژانتین، در کنگره اظهار داشت که وزارت خارجه نباید این تصمیم را فراموش کند و آن را به مانند یک "سیلی بر صورت" ارزیابی کرد.

 

 

به دنبال عدم حضور دادستان ویژه فاجعه بمبگذاری مرکز همیاری یهودیان [آمیا] در کنگره آمریکا که به تصمیم "آلخاندرو گیلس کاربو" دادستان کل آرژانتین صورت گرفته، چهار کارشناس دیگر این منطقه در امور ایران، نتیجه تحقیقات خود را به اطلاع نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کنگره رساندند.

 

 

آنها بار دیگر تصمیم "غیرقابل توضیح" دولت آرژانتین را دایر بر عدم حضور دادستان ارشد این کشور در ایالات متحده مورد انتقاد قرار دادند. این درحالی است که نیسمان در یک یادداشت ۵۰۰ صفحه ای "شبکه اطلاعاتی ایران در آمریکای لاتین برای انجام سوءقصد در منطقه" را محکوم کرده بود و قرار بود بخش هایی از آن را در صحن کنگره قرائت کند. نمایندگان مجلس آمریکا خواستار جزئیات این یادداشت شدند.

 

 

"شیلا جکسون لی" نماینده دموکرات تگزاس، با حمایت از یک دیپلماسی "تهاجمی تر" با متحدان منطقه دراین خصوص گفت: «من متوجه نمی شوم چرا برخی کشورهای منطقه خواستار به چالش کشیدن ایالات متحده هستند، درحالی که می دانند زمانی که کار با کمک یکدیگر انجام شود، بسیار آسان تر و بهتر انجام خواهد شد.»

او گفت که مهم ترین مسأله، امنیت مردم آمریکاست.

 

 

غیبت "غیرقابل توضیح" دادستان نیسمان یکی از موضوعات تکراری در جلسات دوره ای "کمیته دوم نظارت و مدیریت" در کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان است که در چارچوب "نفوذ فزاینده ایران در نیمکره غربی" مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

 

 

چندین کارشناس و سخنران در این کمیته حضور داشتند؛ "ایلان برمان" از شورای روابط بین المللی، "بلیز میستال" از مرکز سیاست دوحزبی، "جوزف هومایر" از مرکز حمایت از جامعه امن و "داگلاس فارا" رئیس مرکز مشاوره آی.بی.آی که گزارش انتقادآمیزی در مورد دولت کرشنر منتشر کرده و دیروز نیز اعتراضاتی را نسبت به سیاست های کاخ صورتی [دولت آرژانتین] در رابطه با ایران وارد نمود.

 

 

فارا گفت: «بزرگ ترین متحدان ایران در منطقه بلوک کشورهایی هستند که تحت عنوان «آلبا» شناخته می شوند [بولیوی، ونزوئلا، اکوادور و نیکاراگوئه]، ولی اکنون آرژانتینِ کریستینا کرشنر نیز به یکی از متحدان وفادار جمهوری اسلامی تبدیل شده است.»

 

 

فارا خاطرنشان کرد که هدف تهران "دست گذاشتن" بر فنآوری هسته ای آرژانتین است. او در عین حال افزود که یکی از اهداف توافقنامه امضا شده میان ایران و آرژانتین درخصوص سوءقصد آمیا این است که از برخی رؤسای حکومت اصولگرای تهران که در ژوئیه ۱۹۹۴ حمله تروریستی به آمیا را ترتیب داده اند رفع اتهام شود. [ اتهامی که پیش تر آرژانتین تحت فشار صهیونیست ها متوجه ایران کرده بود و کشورمان نیز این اتهامات را بی اساس اعلام کرده است]

 

 

مورد دیگری که در کنگره به آن پرداخته شد، این بود که نزدیک شدن بوئنوس آیرس به تهران می تواند منجر به کاهش تحریم های اقتصادی توافق شده با واشنگتن شود.

 

 

بلیز میستال نیز به نوبه خود گفت: «این طبیعی است که متحدان، به مانند بسیاری از کشورهای منطقه، به یکدیگر ملحق شوند؛ ولی مشکل بتوان فهمید که موضع آرژانتین در برابر این اتحاد چیست؟»

 

 

ملاحظات سیاسی نیز در این راستا بسیار مشکل بوده؛ "جف دانکن" نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته دوم، دراین خصوص اظهار داشت: «جلوگیری از سفر دادستان نیسان، برای تلاش های ایالات متحده در تضمین امنیت منطقه و همچنین شهروندان آمریکایی به مانند سیلی به صورت است.»

 

 

"مایکل مک کول" نمیانده جمهوریخواه و رئیس کمیته امنیت ملی نیز به نوبه خود افزود: «تصمیم منع سفر ازسوی بالاترین مقامات دولتی آرژانتین صادر شده.»

او همچنین یکی از امضا کنندگان نامه گلایه آمیز به دولت آرژانتین است که در آن به "مأیوس شدن آمریکا" از رفتار دولت آرژانتین اشاره شده.

 

 

نزدیک شدن دولت آرژانتین به حکومت تهران، باعث ایجاد یک جو بدگمانی و عدم اطمینان در واشنگتن شده است.

 

 

جکسون لی در ادامه گفت: «ما از حاکمیت کشورها حمایت می کنیم. هیچ کس در اینجا کسی را زیر سؤال نمی برد؛ فقط می خواهیم درخصوص اطلاعاتی که برای امنیتمان ضروری است به مباحثه بنشینیم.»

 

 

 

 

 

ترجمه لاناسیون: روز

 

 

 

 

 

0 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top