خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ السبت ٦ ذو الحجّة ١٤٣٩ Saturday, August 18, 2018
 
کد خبر: 209253
نظرات: 3
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۳ - ۱۴:۴۷
رئیس جمهور در برابر فشارهای دیپلماتیک به زانو درآمد
باراک اوباما با اعلام گام هایی تازه برای بیرون آوردن زندانیان، نگرانی های دیپلماتیک را دلیل اصلی بستن این بازداشتگاه اعلام کرد.
اوباما رئیس جمهور در برابر فشارهای دیپلماتیک به زانو درآمد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سایت صدای آمریکا(VOA)، اقدام های جدید باراک اوباما برای بستن زندان خلیج گوانتانامو که مظنونان به تروریسم را نگهداری می کند، بارقه امیدی در مورد تحقق این وعده او به کشورهای خارجی دمیده و به حرکت های دیپلماتیک متحدان آمریکا،  که مایل به بازگرداندن این زندانیان به وطن شان هستند، شدت بخشیده است.

 

کویت مذاکره کنندگانی برای باز پس گرفتن دو شهروند خود استخدام کرده است. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا شخصا اوباما را در اجلاس رهبران کشورهای صنعتی در ماه گذشته تحت فشار قرار داد تا آخرین بریتانیایی بازمانده در گوانتانامو را به کشورش بازگرداند. سرنوشت افغان هایی که در زندان نظامی آمریکا در کوبا به سر می برند در صدر مذاکرات صلح آمریکا، طالبان و افغانستان قرار دارد.

 

این بازداشت های بدون محاکمه باعث تنش هایی میان آمریکا با برخی از متحدان مهمش در جهان عرب شده است که زادگاه  ۱۶۶ بازداشتی دیگر گونتانامو هستند. تونس، مصر و یمن از جمله کشورهایی هستند که آمریکا را برای باز پس دادن اتباع خود تحت فشار قرار داده اند.

 

دولت اوباما اکنون با بررسی زندگی شخصی و وضعیت امنیتی کشورهایی که این افراد به آنها تعلق دارند، سرگرم سنجیدن این مسئله است که استرداد کدام یک از این اسیران کم ترین خطر را پس از آزادی شان، از نظر همکاری با تروریسم برای آمریکا به بار خواهد آورد.

 

بیش از یک صد تن از زندانیان در اعتراض به بازداشت نامحدود و بدون محاکمه خود دست به  اعتصاب غذا زدند. به ده ها تن از آنان به زور از طریق بینی غذا خورانده شد. هرچند که مقام های نظامی روزجمعه اعلام کردند که اکثر آنان غذا خوردن را آغاز کرده اند.

 

مقام های دولت آمریکا می گویند براساس دستوری که اوباما در ماه مه صادر کرد، بشدت برای تایید آزادی زندانیان تلاش می کنند.

 

کنگره همواره مانع دستیابی اوباما به هدف خود برای تعطیل این بازداشتگاه شده است؛ امری که جزء وعده های او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ بود. با آن که نمایندگان کنگره از ورود بازداشت شدگان به داخل کشور جلوگیری کرده اند، با این حال پنتاگون می تواند با صدور حکم چشم پوشی به خاطر امنیت ملی، زندانیان را به خارج منتقل کند.

 

تاکنون اوباما نخواسته است از این اختیار خود استفاده کند. در حال حاضر ۶۸ تن از بازداشتیان آماده انتقال شده اند و مقام های دولت می گویند بزودی عمل انتقال آنان انجام خواهد گرفت.106

3 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top