خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١ Monday, September 23, 2019
کد خبر: 236981
نظرات: 7
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۷/۳ - ۰۹:۰۸
دختران ایرانی به سربازی می روند؟
جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح در پاسخ به سوالی در خصوص سربازي دختران در کشور، گفت: ستاد کل برنامه اي دراين خصوص ندارد و تنها از همکاري خواهران بسيج بصورت داوطلبانه استفاده مي‌کنيم.
کمالی دختران ایرانی به سربازی می روند؟
به این مطلب امتیاز دهید
44.4% 55.6% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام به نقل از ابتکار، معاون نيروي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح توضيحات تازه اي درباره احتمال اعزام دختران به سربازي، سرنوشت امريه دستگاههاي اجرايي مختلف، احتمال تغيير قانون سربازي و تكليف سربازان فراري ارائه كرد و گفت در صورتي كه دانشجويان کارشناسي‌ارشد و بالاتر پايان نامه يا پژوهش خود را به آسيب‌شناسي درباره خدمت سربازي اختصاص دهند پس از بررسي و تاييد مدت انجام پژوهش جزو سابقه خدمت سربازي آنان محاسبه خواهد شد.

 


سردار موسي کمالي جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح درحاشيه کنگره شعر سرباز در گفت وگويي با خبرنگاران با بيان اينکه دانشجويان کارشناسي‌ارشد و بالاتر اگر در مورد افزايش بهره‌وري خدمت سربازي و آسيب‌شناسي آن پژوهشي انجام دهند، اين مدت تحقيق به عنوان جزئي از خدمت يا تمامي خدمت محاسبه مي‌شود گفت: پس از انجام اين تحقيق به اين سربازاني که در رشته‌هاي کارشناسي‌ارشد يا بالاتر اين تحقيقات را انجام داده‌اند، کارت پايان‌خدمت ارائه مي‌شود. وي تاكيد كرد كه در طول تحقيق، ستاد کل نيز به اين دسته از دانشجويان کمک‌هاي لازم را ارائه خواهد داد. وي با بيان اينکه قوانين فعلي سربازي به قوت خود باقي است و تغييري به زودي در اين مقررات صورت نمي‌گيرد، گفت: مشخص نيست که چه زماني ستادکل تغييري در قوانين انجام مي‌دهد و به سربازان توصيه مي‌کنم که به موقع خود را براي انجام خدمت سربازي معرفي کرده يا تعيين تکليف کنند تا وارد غيبت نشوند.

 


کمالي گفت: آنچه براي مردم مهم است، اجراي قوانين فعلي است؛ تغييرات در اين قوانين به زودي انجام نمي‌شود و زمان اين تغيير نيز در کشور مشخص نيست بنابراين جوانان هرچه سريعتر خود را براي خدمت معرفي کنند تا مشمول غيبت نشوند. او در خصوص غائبين نيز گفت: کساني که به موقع براي انجام خدمت سربازي مراجعه نمي‌کنند دو دسته هستند، دسته اول کساني که در سال‌هاي بعد به عنوان مشمول غائب مراجعه مي‌کنند و دسته دوم که 7 تا 8 درصد هستند به دليل عدم مراجعه، مرتکب غيبت مي‌شوند اين در حالي است که 25 درصد مشمولان در زمان مقرر حاضر نمي‌شوند. معاون نيروي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح يادآور شد: از آنجا که متولدين 55 به بعد، مشمول سربازي محسوب مي‌شوند، تعداد غائبين نيز قابل توجه است.

 


کمالي در پاسخ به سوالی در خصوص سربازي دختران در کشور، گفت: ستاد کل برنامه اي دراين خصوص ندارد و تنها از همکاري خواهران بسيج بصورت داوطلبانه استفاده مي‌کنيم.

 


وي در خصوص افزايش حقوق سربازان اظهار داشت: حقوق سربازان براساس 40 تا 90 درصد حقوق کارکنان است اما اين قانون در صورت تامين بار مالي آن به اجرا در خواهد آمد. معاون نيروي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح ادامه داد: امسال حقوق سربازان متاهل که شامل حق تاهل و فرزندان بود همانند پرسنل پرداخت شده است. به گفته کمالي، حق فرزندان براي سربازان متاهل 81 هزار تومان است که پرداخت شده است.

 


کمالي درباره کاهش امريه‌ها به دليل کاهش مواليد، گفت: در گذشته 70 هزار نفر سرباز را به دستگاه‌هاي دولتي اعزام مي‌کرديم، بخشي از اين افراد براي حفاظت فيزيکي و بخشي ديگر براي فعاليت‌هاي تخصصي بکارگيري مي‌شدند اما به تازگي بازنگري از سهميه دستگاه‌هاي دولتي انجام داديم. طي سال‌هاي گذشته 130بنياد و سازمان در کشور وجود دارد که از خدمت سربازان به صورت امريه استفاده مي‌کنند. براساس برنامه مصوب ستاد کل نيروهاي مسلح بررسي عملكرد اين دستگاه ها درخصوص امريه سربازان در دستور كار قرار گرفت كه تاكنون 40 سازمان مورد بررسي قرار گرفتند. با توجه به نتايج به دست آمده سهميه دستگاه‌هاي دولتي که از سربازان به خوبي استفاده نکردند کاهش و يا متوقف خواهد شد. كمالي گفت كه امريه به طور كامل حذف نخواهد شد و به سازمان‌هايي كه از طرح سرباز امريه به درستي و در راستاي وظايف استفاده كرده اند از جمله هيات‌هاي علمي، سرباز معلم و سربازان جهاد كشاورزي همچنان واگذاري انجام مي‌شود و در صورت ضرورت دستگاه‌هاي جديد نيز اضافه خواهند شد.

 

 

111

 

برای دیدن اخبار کوتاه رسانه های برون مرزی اینجا کلیک کنید

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top