خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ الجمعة ٥ ذو الحجّة ١٤٣٩ Friday, August 17, 2018
 
کد خبر: 261457
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۱۴:۳۰
بروم قربان پسرم که قلیان می‌کشد!
ایرانی‌ها این روزها در کنار لاستیک زاپاس و جعبه‌ابزار، در صندوق‌عقب ماشین‌شان کیف قلیان هم دارند. کشیدن قلیان‌ امروزه یکی از تفریحات خانواده‌های ایرانی است و دودودم مخصوص جوانان محسوب می‌شود.
قلیان بروم قربان پسرم که قلیان می‌کشد!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، سایت رادیو فرانسه در بخش ناظران پیشنهاد می کنند نوشت: امروزه خانواده‌های ایرانی وقتی به دامان طبیعت می‌روند بعد از پیاده شدن از ماشین اول قلیان را چاق می‌کنند! کافی است یک روز عصر به یکی از بوستان‌های شهرتان بروید تا ببینید چه تعداد از مردم و جوانان مشغول کشیدن قلیان هستند.

 

قلیان از دیرباز در خانواده‌های ایرانی وجود داشته است و از همان دیرباز همه از آن استفاده می‌کرده‌اند. نمی‌دانم چرا قلیان با این همه ضرر هیچ وقت مورد انتقاد پدران و مادران قرار نگرفت و نمی‌گیرد.

 

من خودم یادم هست که پدرم حتی نمی‌گذاشت زیرسیگاری‌اش را خالی کنیم، چون اعتقاد داشت سمی است، ولی من خودم جلوی همان پدر با عمه‌ام قلیان می‌کشیدم، آن هم نه قلیان میوه‌ای که سوسول‌بازی است، قلیان با تنباکوی خوانسار که یک پکش می‌توانست من را افقی کند. آن روزها که پدرم سیگارهایش را تا آخر فیلتر می‌کشید که مبادا ما ته سیگارهایش را بدزدیم و بکشیم، من در خانه با مادربزرگ و عمه‌ام مشغول قلیان کشیدن بودم و پدرم هم هر وقت من را می‌دید که از تندی و سنگینی تنباکو سیاه شده‌ام و نفسم درنمی‌آید بلند می‌گفت: قربان پسرم بروم که قلیان می‌کشد! بعد هم مادربزرگ و عمه‌ام با هم دعوای‌شان می‌شد و هر کدام می‌گفتند رضا را من قلیان‌کش کردم!

 

آن روزها بساط قلیان در خانه ما پهن بود و زغال را روزانه مصرف می‌کردیم. یادم هست وقتی بدنه قلیان چوبی عمه‌ام ترک می‌خورد برایش یک آدامس خرسی را خوب می‌جویدم و بعد با آن آدامس ترک را پر می‌کردم و بعد جایزه‌ام هم این بود که قلیان بکشم. بنده از بیان این خاطرات متاسفم ولی می‌دانم برخی که دارند این خاطرات را می‌خوانند می‌گویند ساکی عجب خانواده‌ی باحالی داشته است! به هر حال حالا پزشکان درباره کشیدن قلیان به ویژه با تنباکوهای میوه‌ای هشدار می‌دهند و آن را عامل بسیاری از بیماری‌‌های لاعلاج می‌دانند! توصیه من هم به همه شما این است که لطفاً نکشید و اگر می‌خواهید چیزی بکشید نقاشی بکشید.

 

115

1 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات

http://media.jamnews.ir/comments/jamnews/1386578904410mic.flv

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top