خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ الخميس ٤ ذو الحجّة ١٤٣٩ Thursday, August 16, 2018
 
کد خبر: 261506
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ - ۱۶:۲۶
شهروندان ایرانی: تحریم ها به هسته ای شدن ایران می ارزد
پس از موسسه نظرسنجی گالوپ، در یک نظرسنجی‌ که موسسه تحقیقاتی زاگبی انجام داده است، ۹۶ درصد از شهروندان معتقدند ادامه «برنامه اتمی» به تحریم‌ها می‌ارزید. پيش از اين گالوپ هم اعلام كرده بود اکثریت ایرانیان همچنان خواستار ادامه برنامه هسته‌ای به‌رغم وجود همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هستند.
بوشهر شهروندان ایرانی: تحریم ها به هسته ای شدن ایران می ارزد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 

به گزارش جام به نقل از بولتن، نتایج نظرسنجی زاگبی روز ششم دسامبر، ۱۵ آذر، منتشر شد. در اين نظر سنجي آمده است: در انتخاب مواردی که به عنوان «خواست اصلی» شهروندان فهرست شده بودند به‌ترتیب ۲۹ درصد ایجاد فرصت‌های کاری (حل مشکل بی‌کاری) ۲۴ درصد توسعه دمکراسی، ۲۳ درصد حمایت از حقوق شهروندی و شخصی، ۱۹ درصد افزایش حقوق زنان، ۱۸ درصد مبارزه با فساد و همین مقدار نیز اصلاحات دولتی و سیاسی، ۱۴ درصد بهبود ساز و کار درمانی و ۱۲ درصد بهبود سیستم آموزشی را از اهم خواست‌های خود عنوان کرده‌اند. در این میان ۶ درصد از شهروندان غنی‌سازی اورانیوم را خواست اصلی خود می‌دانند.

 

به گزارش بولتن نيوز، اما زاگبی در نتیجه تحقیقات خود اعلام کرده است وقتی موضوع ملی‌گرایی به میان می‌آید، اکثریت ایرانیان هم‌صدا شده و از برنامه اتمی دفاع می‌کنند. به‌طوریکه ۹۶ درصد از آنها می‌گویند ادامه آن به تحریم‌هایی که اعمال شده، می‌ارزید.

 

همزمان ۳۶ درصد از پرسش‌شوندگان نتایج تحریم‌های اقتصادی را بر زندگی خود موثر می‌دانند.

 

زاگبی در این مورد می‌نویسد این موضوع یا «غرور ملی» می‌تواند دلایلی باشد که اکثر ایرانیان از ادامه برنامه اتمی با وجود تحریم‌ها و انزوای بین المللی حمایت کرده‌اند.

 

دیدگاه‌های سیاسی در مورد حسن روحانی نیز در نتایج این نظرسنجی بازتاب پیدا کرده است. موسسه زاگبی بر اساس تحقیقات حاصل از نتایج می‌گوید گروه بزرگی از شهروندان رئیس‌جمهوری ایران را اصلاح‌طلب یا هوادار جنبش سبز نمی‌دانند.

 

در عین حال ۴۳ درصد می‌گویند با انتخاب او شرایط بهتری را در افق چهار سال آینده می‌بینند. ۲۲ درصد می‌گویند فرقی نخواهد کرد و ۲۷ درصد نیز می‌گویند وضعیت بدتر می‌شود. همزمان ۴۳ درصد می‌گویند در مقایسه با پنج سال گذشته وضع بدتری دارند در حالی‌که ۳۶ درصد می‌گویند وضعیت بهتر است و ۱۸ درصد نیز می‌گویند فرق زیادی نکرده است.

 

موسسه زاگبی که جیمز زاگبی (زغبی) مدیر آن است یک موسسه خدماتی تحقیقاتی‌ست که به طور عمده متخصص در کشورهای عربی و خاورمیانه است.

 

این نظرسنجی تازه در ایران به شکل پرسش و پاسخ رو در رو از ۲۶ام ماه اوت تا ۲۲ام ماه سپتامبر گذشته (شهریور ماه) و با رجوع به ۱۲۰۵ نفر از جمعیت نمونه از شهروندان انجام شده است.

 

پيش از اين نيز موسسه نظرسنجی "گالوپ" چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ نتایج نظرسنجی جدیدی از ایرانیان را منتشر کرده و نوشته است ۸۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تحریم‌ها را باعث ضربه زدن به وضعیت معاش و زندگی خود عنوان کرده‌اند و ۵۰ درصد این ضربه را "بسیار بزرگ" عنوان کرده‌اند.

 

آن‌طور که در این نظرسنجی اعلام شده با این حال "اکثریت ایرانیان" همچنان خواستار ادامه برنامه هسته‌ای به‌رغم وجود همه تحریم‌های بین المللی علیه ایران هستند.

 

در این گزارش که در سایت موسسه "گالوپ" منتشر شده، همچنین ادعا شده که ۴۶ درصد از شهروندان ایرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند آمریکا را مسئول تحریم‌ها می‌دانند و در مقابل تنها ۱۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که بیشترین مسئولیت در به‌وجود آمدن تحریم‌های کنونی متوجه ایران است.

 

همچنین در این گزارش اعلام شده که ۹ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گالوپ اسرائیل را در به‌وجود آمدن تحریم‌ها علیه ایران مقصر می‌دانند. ۶ درصد نیز سازمان ملل و همچنین ۶ درصد کشورهای اروپایی را مقصر تحریم‌ها علیه ایران عنوان کرده‌اند. ۱۶ درصد هم اعلام کرده‌اند نمی‌دانند مسئول اعمال تحریم‌ها علیه ایران کیست.

 

موسسه نظرسنجی "گالوپ" اعلام كرده این میزان حمایت از برنامه هسته‌ای علی‌رغم فشارهای تحریم‌های بین المللی علیه ایران نشان دهنده "نقش ناسیونالیسم و ملی‌گرایی" در میان ایرانیان است.

 

گالوپ علاوه‌ براین اعلام کرده است که برای این نظرسنجی طی سه سال اخیر به صورت تلفنی با ۴ هزار و ۵۰۵ شهروند بالای ۱۵ ساله ایران مصاحبه شده است.

 

 

سال گذشته نیز موسسه "گالوپ" در گزارشی نوشت که بر اساس نتایج یک نظرسنجی "ایرانیان از برنامه هسته‌ای به‌رغم فشار تحریم‌ها حمایت می‌کنند".

1 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات

كي ميگه؟! چرا از قول همه مردم ايران حرف ميزنيد؟

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top