خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ الخميس ٤ ذو الحجّة ١٤٣٩ Thursday, August 16, 2018
 
کد خبر: 261631
نظرات: 8
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۰۸:۰۶
اوباما: ایران از "قول مقدس" من خبر دارد!
بازتاب سخنان باراک اوباما در اتاق فکر رژیم صهیونیستی در واشینگتن همچنان ادامه دارد. وی در همایش "سابان" با وجود آن که از کرامت ایرانیان گفت؛ اما نشان داد که تمام دغدغه اش کرامت صهیونیست هاست و هنوز شیوه سخن گفتن با مردم ایران را نیاموخته است.
اوباما. نتانیاهو. پرز اوباما: ایران از "قول مقدس" من خبر دارد!
به این مطلب امتیاز دهید
60% 40% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سایت بلومبرگ(bloomberg businessweek) در گزارشی به سخنراني اوباما و کري در موسسه بروکینگز پرداخت. در این گزارش که روزآن لاین ترجمه کرده، اوباما از "قول مقدس" آمریکا به رژیم صهیونیستی خبر می دهد و این که حتی اگر مسأله هسته ای ایران مختومه شود آمریکا به بهانه گیری هایش ادامه خواهد داد.

 

 

در این گزارش می خوانیم: باراک اوباما گفت که او به براي حل تنش با ایران بر سر برنامه هاي اتمي این کشور، به راه دیپلماسي متعهد است حتي اگر این موفقیت پنجاه- پنجاه باشد.

 

 

اوباما روز گذشته از توافقنامه اتمي ژنو که منجر به متوقف شدن برنامه هاي اتمي ایران و خریدن وقت براي گفتگو براي رسیدن به یک توافق منطقي شد، دفاع کرد.

 

 

 

 

اوباما در مرکز سابان موسسه بروکینگز گفت: «مي دانید، اگر از من بپرسید چند درصد احتمال دارد که این توافق به نتیجه برسد، نمي گویم که احتمال آن بیش از پنجاه درصد است. اما ما باید تلاش بکنیم.»

 

 

هم اوباما و هم جان کري، وزیر امورخارجه آمریکا، که کمی بعد سخنراني کرد در این مرکز حضور داشتند و به مخاطبان خود که شامل مقامات و تحلیلگران سیاسي اسرائیلي نیز مي شد اطمینان دادند که آمریکا در کنار اسرائیل محکم ایستاده است و در مقابل ایران سختگیرانه عمل خواهد کرد.

 

 

کري گفت که من قانع نشده ام که رهبران ایران براي رسیدن به توافق نهایي توانایي گرفتن تصمیم هاي سخت را دارند.

وي گفت: «این مذاکرات نا محدود نیست و آمریکا در مورد اعمال تحریم ها هشیار است.»

 

 

اوباما گفت که با وجود اینکه آمریکا نمي تواند بطور کامل به رهبران حکومت ایران اعتماد کند اما آماده است که راه گفتگو براي متوقف کردن برنامه هاي اتمي ایران را آزمایش کند. اگر دیپلماسي بر پایه اعتماد نباشد، بر اساس چیزي است که ما مي توانیم آن را تشخیص بدهیم.

 

 

 

تنش آمریکا و اسرائیل

 

هم اوباما و هم کري گفتند که توافقنامه فعلي و تلاش براي رسیدن به یک توافقنامه منطقي هم براي آمریکا و هم براي اسرائیل که بزرگترین متحد آمریکا در خاورمیانه است، بي خطر تر از این است که ایران به ساخت تاسیسات اتمي و غني سازي اورانیوم ادامه بدهد.

 

 

انتقاد ها زماني به اوج خود رسید که بین آمریکا و اسرائیل بر سر توافق با ایران اختلاف نظر پیش آمد و این ممکن بود که روند صلح اسرائیل و فلسطین را تحت تاثیر قرار بدهد.

 

 

کري گفت که رهبران اسرائیل و فلسطین وارد مذاکرات جدي با او شده اند و تلاش مي کنند در زمانبندي 9 ماهه که از ماه مه آغاز مي شود، به توافق برسند.

 

 

توافق موقت

 

آمریکا و پنج قدرت بزرگ جهان روز 24 نوامبر در ژنو با ایران به یک توافقنامه شش ماهه دست یافتند تا این کشور در قبال برداشته شدن برخي تحریم ها، از دسیابي به سلاح اتمي باز بماند.

 

 

اوباما با کوچک نشان دادن شکاف بوجود آمده بین خودش و نتانیاهو گفت که هر دو از زماني که در سال 2009 به ریاست جمهوري رسیدند، بطور دائم در مورد ایران مشورت کرده اند. با اینحال وي خاطرنشان کرد که "چشم انداز هاي تاکتیکي" متفاوتي با نتانیاهو دارد. 

 

 

درحالي که اوباما بارها تکرار کرد که ترجیح مي دهد راه دیپلماسي درقبال ایران را ادامه بدهد، در جریان سخنراني یک ساعته اش گفت که اگر مذاکرات شکست بخورد، گزینه نظامي همچنان مطرح خواهد بود.

 

 

اوباما گفت که اولویت ناتنیاهو که حمله نظامي به ایران براي متوقف کردن برنامه هاي اتمي این کشور است، غیر واقعي است.

 

 

وي گفت: «ایده آل این بود که ایران مي گفت: "ما همه تاسیسات اتمي و هرچه که شما بخواهید را از بین مي بریم." اما دقیقا به این دلیل که ما به حکومت ایران اعتماد نداریم، من فکر مي کنم باید واقعي تر نگاه کنیم و از خودمان بپرسیم: چه راهي وجود دارد که ما را در وضعیت قوي قرار بدهد و این اطمینان را به ما بدهد که ایران به سلاح اتمي دست پیدا نمي کند و به ما آسیبي نمي رسد.»

 

 

 

 

"قول مقدس"

 

اوباما اعلام کرد که تعهد آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل، "مقدس" است و ایران این موضوع را مي داند. او قول داد که حتي اگر این تعهد موفق بشود، آمریکا تلاش مي کند تا سایر رفتار هاي مضر ایران در قبال آمریکا و اسرائیل چیره شود.

 

 

اوباما گفت که این تلاش ها به آمریکا اجازه مي دهد تا برخي از مسائل ایران در منطقه را بدون نگراني از اینکه این کار منجر به ایجاد رقابت تسلیحات در خشونت زده ترین مکان جهان بشود، به چالش بکشد.

 

 

اوباما در جلسه پرسش و پاسخ با شرکت کنندگان در جلسه پرداخت و گفت که در روند گفتگو ها براي امن کردن گفتگو هاي صلح بین اسرائیل و فلسطین، تا  بهار چارچوب این گفتگو ها مشخص خواهد شد.

 

 

وي گفت: «من فکر مي کنم که این اتفاق خواهد افتاد در هر دو طرف آدم هایي با حسن نیت قرار دارند و که این موضوع را به رسمیت شناخته اند که در دراز مدت باید رو به جلو حرکت کرد.»

 

 

کري که هفته گذشته به اسرائیل سفر کرده بود با رهبران اسرائیلي و فلسطیني گفتگو کرده بود و از روند مذاکرات راضي بود. وي بدون ذکر جزئیات گفت که هر دو طرف به توافقي که سال ها منتظرش بودند، نزدیک شده اند.

 

 

کري روز گذشته گفت که آمریکا یک بسته از اقدامات ارائه کرده است که امنیت اسرائیل در زمان تشکیل دو کشور را در نظر گرفته است.

 

وي گفت: چارچوب اساسي باید همه مسائل مهم از جمله مرزها، امنیت، پناهندگان، اورشلیم، به رسمیت شناختن متقابل و پایان شکایت ها را در نظر بگیرد.

 

 

 

هشت سفر

 

کري، رئیس سابق کمیسیون روابط بین الملل سنا، گفت که از ماه فوریه که او وزیر امورخارجه آمریکا شده است، در روند مذاکرات پیشرفت چشمگیري حاصل شده است.

 

 

او با اشاره به سابقه خود در مورد این مسئله گفت: «بعد از چند دهه ناامیدي، من یک فرد آرمانگرا نیستم که فکر کنم که ما می توانیم یک شبه همه چیز را حل کنیم.»

 

 

اوباما گفت که صلح در خاورمیانه نیاز به این دارد که همه کمي از گوشه امن خود بیرون بیایند.

 

 

444

 

 

برای دیدن اخبار رسانه های انگلیسی و رسانه های عربی کلیک کنید

 

8 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات

كرامت تو و اسرائيل زيختن خون بيگناهان در جهان است

پاسخ

۵

۲

ma k hoda ra darem.

پاسخ

۰

۰

هیچ غلطی نمیتوانی بکنی اوباما ونتانیابو

پاسخ

۰

۰

آمریکا که پس از سالها بسختی فرصت گفتگو محدود با ایران را بدست آورد باید کاملا مراقب صحبت ها ورفتار خود باشد تا این پنجره امید برای مذاکرات وگفتگو بسته نشود .برای ملت ایران قابل درک نیست از یک طرف مقامات آمریکا برای یک دیدار ساده با مسئولین جمهوری اسلامی ایران خود را به اب وآتش می زنند .واز طرف دیگر حالا که فرصت مذاکره با ایران نصیب انها شد ه است باز هم در تمام سطوح صحبت از تهدید وارعاب حتی بیشتر از قبل مذاکرات می کنند.اگر این تهدید ها ی جدید در این دوره از مذاکرات بعنوان یک اصل از سیاست های امریکا نسبت به ایران باشد به نظر بنده باید ما هم دامنه نگرانی ها وتهدید ها را علیه آنها از قبیل افزایش توان نظامی وآزمایش موشک های جدید وحتی آماده بکار گرفتن سانتفیوژهای بیشتر وجدید در صورت شکست توافقات هسته ای را در برنامه هایمان علنی کنیم .واگر هم این جنگ روانی آمریکا علیه ایران ودروغ هاییکه از اصل توافقات هسته ای آنها بخورد دنیا می دهند مصرف داخلی دارد وبرای خارج کردن دوستانشان از نگرانی بابت توافقات باشد .دیگر کافی است چون اگر قرار بود دوستانشان قانع به توافقات هسته ای ایران با 5+1 شوند تا حالا شدند .ادامه این روند ملت ایران را عصبانی می کند ونمی پذیرند هر روز یک مقام آمریکایی صحبت از چماق وتازگیها هم استفاده از بمب اتم کنند .اگر هر دروغی زیاد تکرار شود .تبدیل به واقعیت می شود وآنگاه مشکل است دنیا را به اصل واقعیت آگاه کرد .تاکتیکی که آمریکا وغرب بدنبال آن هستند .

پاسخ

۰

۰

تو کسی نستی که بخواهی از کرامت سخن بگی.

پاسخ

۲۸

۶

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top