خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ الأحد ٧ ذو الحجّة ١٤٣٩ Sunday, August 19, 2018
 
کد خبر: 261670
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۰۹:۲۶
طرح اتحاد کشورهای عربی/ نگرانی درمورد ایران
طرح اتحاد کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس که بر اساس الگوی اتحادیۀ اروپا تعریف و ارایه شده برغم مخالفت عمان در حال پیشروی به نظر می رسد.
عربی طرح اتحاد کشورهای عربی/ نگرانی درمورد ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس، از روز سه شنبه اجلاس سالانه‌شان را که به طرح اتحاد این کشورها اختصاص دارد به مدت دو روز آغاز خواهند کرد.

 

 

وب سایت رادیو فرانسه (rfi) در این باره می نویسد:

 

 

کشور عمان با این طرح مخالف است، اما برگزاری این نشست سالانه همزمان است با ادامۀ تنش و ناآرامی در منطقه و سیاست گشایش جمهوری اسلامی ایران. عربستان سعودی و متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس، نگرانند که گشایش صورت گرفته میان ایران و غرب بر سر برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی ایران به نزدیک شدن این کشور و قدرت‌های غربی به‌ویژه آمریکا منجر شود.

 

 

شاهزاده ترکی الفیصل، رییس پیشین سرویس های اطلاعاتی عربستان، خواستار آن شده که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در مذاکرات اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی شرکت کنند. ترکی الفیصل که این سخنان را در اجلاس امنیتی منامه ایراد می کرد در ادامه افزوده است که ایران در منطقۀ خلیج فارس قرار دارد و هر تلاش نظامی یا غیرنظامی بر دیگر کشورهای این منطقه اثر خواهد گذاشت؛ به همین خاطر، به ادعای شاهزاده ترکی الفیصل، حضور شورای همکاری خلیج فارس در مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی به سود همگان خواهد بود.

 

 

رییس پیشین سرویس های اطلاعاتی عربستان، در ادامه از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که با اقدامات مشخص، حسن نیت خود را در قبال همسایگان جنوبی اش اثبات کند. او بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی همسایگان جنوبی اش متهم کرده و از تهران خواسته است که با توقف این دخالت ها به عامل ثبات در منطقه تبدیل شود.

 

 

طرح اتحاد کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس که بر اساس الگوی اتحادیۀ اروپا تعریف و ارایه شده برغم مخالفت عمان در حال پیشروی به نظر می رسد. عمان تهدید کرده است که در صورت اجرای چنین طرحی به عضویت خود در شورای همکاری خلیج فارس پایان می دهد. عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحد عربی، کویت و عمان اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند.

 

 

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که نشست سالانۀ این شورا در شرایطی حساس برگزار می شود و کشورهای عضو این پیمان باید پی آمدهای آن را مورد نظر قرار بدهند.

 

یک هفته پیش از برگزاری این نشست محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران، با سفر به چهار کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس کوشید اطمینان رهبران آنها را نسبت به توافقات صورت گرفته میان تهران و شش قدرت جهانی در ژنو در بیست و چهارم نوامبر گذشته جلب کند. وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران در این سفرها گفت که کشورش وارد مرحلۀ تازه و متفاوت و بسیار سازنده‌ای در مناسباتش با کشورهای عربی حوزۀ خلیج فارس شده است.

 

 

به گفتۀ تحلیلگران عرب، حکومت تهران می کوشد از توافقاتش با غرب بر سر برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی بهره برداری کند، در حالی که عربستان می کوشد مانع از این بهره برداری شود. خالد الدخیل، تحلیلگر سعودی، با اظهار این مطلب به خبرگزاری فرانسه مدعی شده که تهران می کوشد میان عربستان و شماری از کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله قطر و عمان شکاف بیاندازد.

 

 

شیخ صباح خالدالصباح، وزیر امور خارجۀ کویت، گفته است که سوریه نیز از موضوع های نشست سالانۀ شورای همکاری خلیج فارس است. مصر از دیگر موارد گفتگو در این نشست است. عربستان سعودی، کویت و امارات متحد عربی از حکومت نظامیان قاهره پس از برکناری محمد مُرسی پشتیبانی می کنند، هر چند رییس جمهوری برکنار شدۀ مصر از حمایت قطر بهره مند بود.

 

 

با این حال، نسیم بهار عربی [بیداری اسلامی] همچنان در کشورهای عربی حوزۀ خلیج فارس در حال وزیدن است و نگرانی رهبران آنها را برمی انگیزد. خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران عرب نوشته است که نظام‌های پادشاهی این منطقه راهی جز انجام اصلاحات و استقرار نظام های پادشاهی مشروطه ندارند.

 

 

 

 

 

111

 

برای دیدن اخبار رسانه های انگلیسی و رسانه های عربی کلیک کنید

 

2 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات

خدمت اعراب عزیز عرض می کنیم: چاییدین

پاسخ

۳

۰

http://media.jamnews.ir/comments/jamnews/1386579979326mic.flv

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top