خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ الخميس ٤ ذو الحجّة ١٤٣٩ Thursday, August 16, 2018
 
کد خبر: 261845
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۱۹:۲۳
داشتن یک همسر فوق العاده فقط به شانس بستگی دارد!
بسیاری از دختران جوان، انتخاب همسر و ازدواج را امری وابسته به شانس می دانند و معتقدند آدم های خوشبخت، آدم های خوش شانسی نیز هستند.
عشق داشتن یک همسر فوق العاده فقط به شانس بستگی دارد!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

امام صادق (علیه السلام) فرمود: زيارت امام حسين عليه السلام را ترك نكن و به دوستان و يارانت نيز همين را سفارش كن! تا خدا عمرت را دراز و روزى و رزقت را زياد كند و خدا تو را با سعادت زنده دارد و نميرى مگر با شهادت.

جام خانواده؛

 

باورهای اشتباهی وجود دارند که مانع انتخاب صحیح و ازدواج آگاهانه می شوند؛ همان باورهایی که اگر چه به ظاهر، فراگیری زیادی در جامعه دارند، اما پذیرش و قبولشان همان دلیلی است که در نهایت، باعث تجرد یک فرد می شود. زیرا او را دچار تردید در انتخاب می کند و یا به کلی از ازدواج منصرف می سازد. در اینجا به چند مورد از این باورهای غلط اشاره می کنیم و سعی داریم با بحث در مورد آن ها، ازدواج دختران جوانمان را ساده تر کنیم.این باورهای غلط عبارت اند از:

 

 

- انتخاب یک همسر فوق العاده و ازدواج، فقط و فقط به شانس بستگی دارد!

بسیاری از دختران جوان، انتخاب همسر و ازدواج را امری وابسته به شانس می دانند و معتقدند آدم های خوشبخت، آدم های خوش شانسی هستند که فقط و فقط به دلیل شانس خوبشان ، موفق به ازدواج با یک مرد ایده آل شده اند.

 

در صورتی که اگر شانس را به عنوان سرنوشت محتوم در نظر بگیریم، دیگر اختیار، تلاش، کوشش، تفکر و در یک کلام، دانش توانایی های انسان بی معنی می شود. بزرگ ترین فرق انسان های عاقل و توانمند با دیگران در این است که آن ها، خودشان سرنوشت خود را می نویسند و می سازند، ولی سرنوشت دیگران را، تقدیر رقم می زند.

 

به عقیده ی بسیاری از جامعه شناسان و محققین، چیزی به نام شانس یا تقدیر در ازدواج و انتخاب همسر دخیل نیست ؛ آنچه سبب خوشبختی و صعادت فرد می شود، هوشیاری او در انتخاب همسر  روابط اجتماعی مفید، میزان هوش اجتماعی و هیجانی او و توانایی تعامل او با دیگران است و هیچ کدام از این موارد، به شانس مربوط نیست.

 

 

- برای خوشبخت بودن، باید حتماً عاشق همسرمان باشیم.

هر چند عشق لازمه ی یک ازدواج موفق است، اما به تنهایی کافی نیست! از طرفی تشخیص عشق لایق و واقعی از عشق ناسالم ( شهوانی ، وسواسی ، مادرانه و غیره)، برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست.همچنین لازمه ی عشق، رسیدن به شناخت کافی است و تا طرفین یکدیگر را به درستی نشناسند، قادر نخواهند بود عاشقانه یکدیگر را دوست بدارند.

 

لازمه ی رسیدن به شناخت نیز، گذشت زمان است ؛ به همین دلیل در بدو یک آشنایی یا در اولین جلسه ی خواستگاری، نمی شود فردی را فقط به این دلیل که عاشقش نیستیم نپذیریم. در اولین جلسه ی خواستگاری یا آشنایی، همین که طرف مقابل به دلمان بنشیند کافی است. پس از آن زمان لازم است تا به شناخت کافی از او و  در نهایت به مرحله ی عشق برسیم.

 

 

- برای یک ازدواج موفق و داشتن زندگی سعادتمندانه، مهم نیست با چه کسی ازدواج می کنیم؛ مهم این است که چه قدر تلاش می کنیم.

این طرز فکر غلط، همان فکر مسمومی است که باعث می شود افراد ، بدون در نظر گرفتن شباهت ها و تفاوت ها و نیز ارزش ها، اهداف و انتظارات دو طرف، ورد یک رابطه و ازدواج اشتباه شوند و در نهایت ، مورد استثمار و سوء استفاده قرار گیرند ؛ ازدواجی که قطعاً دیر یا زود از پا در می آید و عاقبتی نخواهد داشت.

 

در این مورد می توان گفت که اگر چه در بسیاری از موارد ، افرادی که شخصیت های متفاوت و متضادی دارند ، جذب یکدیگر می شوند و در اوایل آشنایی نیز از این تضاد ها لذت می برند، اما این تضاد ها و تفاوت ها، همان آفت هایی هستند که با گذشت زمان، بلای جان رابطه ی دو نفره خواهند شد و بر عکس، هر چه تشابهات بین دو نفر بیشتر باشد ، در طولانی مدت، رضایت و خرسندی طرفین از یکدیگر بیشتر خواهد بود و رابطه ی زناشویی آن ها استحکام بیشتری خواهد داشت.

 

 

 

- در انخاب همسر، احساسات و عواطف مقدم بر عقل و منطق است.

کودک انسان تا نزدیک هفت سالگی ، فقط بر اساس حواس، تخیلات و هوش ، دنیا را درک و حوادث آن را ارزیابی می کند و از آن پس به تدیج ، قدرت تعقل ، تفکر و استدلال او رشد و نمو می یابد و پس از بلوغ عقلی کامل ، قادر به تجزیه و تحلیل و استدلال منطقی خواهد بود. متاسفانه افرادی که به بلوغ عقلی کامل دست نمی یابند، در بسیاری از مسائل ، نه بر اساس عقل و خرد ، که با دل و احساس خود تصمیم می گیرند و رفتار می کنند ؛ درست همان طور که یک کودک هفت ساله چنین می کند.

 

مشخصه ی واضح این افراد آن است که معمولاً نمی دانند چرا از فردی خوششان آمده یا طرف مقابل چه ویژگی هایی داشته که مورد توجهشان واقه شده است. این گونه افراد یا دلیلی برای علاقه مندی ها و بیزاری های خود ندارند و یا اگر هم دلیلی داشته باشند ، معمولاً کاذب و اشتباه است. انسانی که به بلوغ عقلانی رسیده ، با استفاده از قدرت تعقل ، جاده و مسیر زندگی اش را انتخاب می کند و با دل و احساس برای طی این مسیر انرژی کسب می کند.

 

چنین فردی در انتخاب همسر نیز عقل و دلش را یار و قرین هم می سازد و در نهایت، با همراهی و هم خوانی دل و منطق، دست به انتخاب می زند و در این انتخاب مهم، نه دل را فدای عقل می کند و نه عقل را فدای دل و به این ترتیب، ازدواج و انتخاب سعادتمندانه ای را برای خود رقم می زند.

 

جیلی/ 2005

0 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top