خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ الأحد ٧ ذو الحجّة ١٤٣٩ Sunday, August 19, 2018
 
کد خبر: 261889
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۹/۱۸ - ۱۵:۳۴
درد دل های یک جوان کردستانی با رئیس جمهور
همانطوری که خود بارها قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده اید، بی شک یکی از قفل های اساسی که باید توسط کلید تدبیر شما گشود شود، توجه به حقوق برابر شهروندی اقلیت های قومی، فرهنگی و مذهبی برابر اصول مرتبط قانون اساسی است
نامه درد دل های یک جوان کردستانی با رئیس جمهور
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

به گزارش جام به نقل از بولتن، رییس جمهور در جلسه هیات دولت بهنگام انتخاب استاندار جدید کردستان گفته بود: از نظر ما بین کرد و غیرکرد تفاوتی وجود ندارد و به وعده هایم با مردم کردستان پایبندم، وزیر کشور هم در چندین جا از جمله در مراسم معارفه استانداران زنجان و کرمان گفته است: اکثر استانداران بومی هستند، انتخاب استاندار بومی به توجه به شناخت وی از مسائل استان و نیز سهولت ارتباط مردم با آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

اما با احترام کامل به استاندار جدید؛ این سوال در اذهان عمومی مطرح است با توجه به مشارکت بالای کردها در انتخابات و رای بالای 72 درصدی به ریس جمهور منتخب و وعده های مکرر وی برای انتصاب استاندار بومی، چرا به این وعده ها عمل نشد؟ سرنوشت بیانیه شماره 3 درخصوص حقوق اقوام و قلیت های مذهبی به کجا انجامید؟ مگر نه اینکه مهمترین بند آن یعنی استفاده از نیروهای اقوام و مذاهب در مدیریت های کلان بود، علیرغم رایزنی و پیگیری های گسترده به جایی نرسیده است؟


بسیاری معتقدند بعد از انتخاب روحانی اتفاق کم سابقه ای در کردستان روی داد و آنهم ائتلاف و همگرایی سیاسی حداکثری بین نیروها و جریانات سیاسی و فکری از اصلاح طلبان، مستقل ها و فعالان رسانه ها گرفته تا بخشی از اصولگرایان، موتلفه اسلامی، کردهای مقیم مرکز، تشکل های مدنی و مردمی، مجمع نمایندگان استان و عده کثیری از نمایندگان ادوار مجلس و اکثریت نخبگان و دانشگاهیان استان بر سر یک گزینه بومی (حسین فیروزی) برای معرفی به دولت جهت تصدی پست استانداری کردستان به توافق رسیدند، این گزینه که به شدت مورد حمایت لایه های مختلف اجتماعی مردم کرد می باشد و رئیس ستاد انتخابات روحانی در استان کردستان بود، موجی از امید، تحرک و کنش سیاسی-اجتماعی مثبت را در سطح استان ایجاد کرده بود.

 

 نمونه امر پوشش گسترده اخبار آن در بولتن نیوز و استقبال کم نظیر مردمی از مسئله بود، خود روحانی هم در سفر تبلیغاتی به استان کردستان در فرودگاه سنندج و به گواه نمایندگان مجلس از جمله دکتر قادرمرزی، دستش را روی شانه این فرد گذاشته و گفته بود شما استاندار من هستید. مجموعه این مسائل سبب تحرک و امیدواری عمومی گشته و کارگروه های مختلفی برای شناسایی و رصد مسائل و مطالبات مردم و ارائه و تدوین برنامه های راهبردی برای توسعه استان تشکیل شد. اما سرانجام این امیدواری و نشاط، بزودی جای خود را به دلسردی داده و مردم معتقدند دولت یازدهم به وعده هایش با مردم استان کردستان پایبند نماند و حداقل این انتظار را داشتند دلایل مخالفت دولت با گزینه بومی بطور شفاف به اطلاع مردم برسد، یا از نخبگان شایسته و کارامد کردستان نیز در سایر استان ها و پست های کلان کشوری استفاده می نمودند.

 

برخی از حقوق اساسی و قانونی مردم کردستان، بعد از 34 سال از برقراری نظام جمهوری اسلامی و خصوصا در 8 سال اخیر هنوز معمایی است و متاسفانه به یک «کلیشه مزمن» تبدیل شده است. اگر چه به لحاظ نظری، مدیریت مطالبات مردم کردستان مصداق ها و زمینه های مختلف دارد و بایستی در برنامه های راهبردی و دراز مدت نظام و دولت های مختلف مورد نظر قرار گیرد، اما در حال حاضر با توجه وعده های داده شده توسط دولت تدبیر و امید، اعتقاد راسخ داریم که در چهارچوب نظام سیاسی حاکم بر کشور، مشارکت نیروهای شاسیته بومی در قدرت و به ویژه مدیریت کلان استان، کلید حل بسیاری از معماهای استان کردستان می باشد.

 

همانطوری که خود بارها قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده اید، بی شک یکی از قفل های اساسی که باید توسط کلید تدبیر شما گشود شود، توجه به حقوق برابر شهروندی اقلیت های قومی، فرهنگی و مذهبی برابر اصول مرتبط قانون اساسی است؛ که آیا چنین درخواستی که از حقوق اولیه و بدیهی مردم کردستان است، و اکنون به یک گفتمان اجتماعی تبدیل شده است، یک درد دل تلخ نیست؟ امیدوارم که شما ما را فراموش نکنید و با تدبیر خود این امید ایجاد شده را به کام مردم استان کردستان تلخ نکنید و حالا که استاندار جدید کردستان منصوب شده، در مدیریت های کلان و منطقه ای نیز گوشه چشمی به نیروهای شایسته کرد و اهل سنت داشته باشید.

 

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top