خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ الأربعاء ٣ ذو الحجّة ١٤٣٩ Wednesday, August 15, 2018
 
کد خبر: 354126
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۲ - ۱۶:۲۴
باهنر: مستند «من روحانی هستم»، چهره روحانی از رفتار خود روحانی بود
باهنر در ادامه با اشاره به فیلم «من روحانی هستم» گفت: کسانی که این فیلم مستند را ساختند بیشتر تلاش کردند که چهره روحانی را از رفتار خود روحانی به تصویر بکشند.
باهنر باهنر: مستند «من روحانی هستم»، چهره روحانی از رفتار خود روحانی بود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش جام نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا باهنر در جلسه "تبیین نسبت اعتدال و اصولگرایی" در جمع اعضای جامعه اسلامی مهندسی استان اصفهان و مسئولان استانی اظهار کرد: بحث ما در ‌ارتباط‌ با اصولگرایی و اعتدال است هر چند که در فضای کنونی برخی دلواپسی‌ها و دلاوری‌هایشان را در برابر دولت مطرح می‌کنند.


وی با بیان اینکه به سالگشت انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم نیز نزدیک می‌شویم، بیان کرد: تا آنجا که اطلاع دارم آقای روحانی نیز از ماه‌های ابتدای آمدنشان گروهی را مسئول کردند برای کار تحقیق و پژوهش که اعتدال را تعریف کنند که این اقدام خوب و مثبتی بود.


دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری تأکید کرد: ‌امیدواریم این واژه اعتدال زودتر از دیدگاه کسانی که در صدد تبیین این واژه هستند بیان شود.


وی با اشاره به اینکه هنوز از زمان دوره اصلاحات که هر کس واژه‌ای را تعریف می‌کرد و از ظن خود یار من می‌شد زمان زیادی نگذشته است، تأکید کرد: به یاد داریم که در زمان دولت خاتمی واژه جامعه مدنی از زبان ایشان بیان شد و هر کسی معنای این جمله را از مدینة النبی تا یک جامعه لائیک بیان کرد.


باهنر ادامه داد:‌ در آن زمان هر کسی بنا به سلیقه و طیف و افکار خود واژه جامعه مدنی را تعریف و تفسیر کرد هرچند بالاخره ما نفهمیدیم که مؤسس این واژه چه نیتی از بیان این واژه داشته است.


وی با اشاره به اینکه اعتقاد داریم اصولگرایی غیر‌اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبی غیر‌اصولگرا نباید داشته باشیم، گفت: هر چند دیدیم که برخی با واژه اصلاح‌طلبی و اصولگرایی ساختارشکنی کردند.


دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به فضای سیاسی موجود اظهار کرد: اگر از پنجره سیاسی به قضیه نگاه کنیم امروز 4 گروه در صحنه سیاسی کشور حضور دارند که شامل اصلاح‌طلبان تندرو، اصلاح‌طلبان معتدل، اصولگرایان رادیکال و اصولگرایان معتدل می‌شوند.


وی در بخش دیگری از سخنانش گریزی به انتخابات یازدهم رئیس‌جمهوری زد و درباره تحلیلش از انتخابات یازدهم بیان کرد: اگر همه دلایل را جمع کنیم که به این نتیجه برسیم که چرا اینچنین شد که شاهین خوشبختی  روی سر جناب روحانی نشست می‌توان دلایل متفاوتی را مطرح کرد.


باهنر بیان کرد: علت اصلی این نتیجه انتخابات یازدهم را در این می‌بینم که افکار عمومی کشور پس از 16 سال درگیری و یا حتی تفکر و تعامل با دو جریان تندرو اصولگرایی و اصلاح‌طلبی به اعتدال و میانه‌روی پناه بردند و از بین کاندیداهای حاضر هیچ شخصی جز روحانی که خود مدعی اعتدال بود و من نیز مدعی هستم که با شناختی که از وی دارم در سابقه‌اش جز اعتدال ندیده‌ام به عنوان رئیس‌جمهور معتدل‌گرا از بین کاندیداها انتخاب شد.


باهنر در ادامه با اشاره به فیلم «من روحانی هستم» که سر و صدای بسیاری نیز در بین رسانه‌ها ایجاد کرد گفت: کسانی که این فیلم مستند را ساختند بیشتر تلاش کردند که چهره روحانی را از رفتار خود روحانی به تصویر بکشند.


دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اعتقاد بر اینکه مستندات این فیلم دقیق و صحیح است گفت: اما به خاطر پازل‌های مختلف که به همدیگر متصل شده چهره‌ای از روحانی به تصویر کشیده که خود وی و طرفدارانش این فیلم را نمی‌پسندند.


وی با تاکید بر اینکه می‌رسیم به ادامه بحث در مورد اعتماد و انتخاب مردم به دولت اعتدال و روحانی که در نهایت نیز به آن پناه بردند، تصریح کرد: البته اعتدال را باید نخبگان و فرهیختگان تعریف کنند.


باهنر در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط با تبیین اعتدال در جامعه بیان کرد: آیا اعتدال بی‌غیرت شدن در برابر ارزش‌های انقلاب است؟، آیا اعتدال دوستی با همه است؟، آیا اعتدال تنها پرهیز کردن از هر حرکت تندروانه است یا مبنا و منش همان اعتدالی است که در معنا به آن توجه شده است؟


وی با بیان اینکه اعتدال از نظر واژه معنایی متقنی دارد و باید اجازه داد اول کسانی که از این واژه استفاده کرده‌اند خود این واژه را تعریف کنند ادامه داد: البته امیدواریم که این واژه به سرنوشت واژه‌هایی مثل «جامعه مدنی» دچار نشود و برخی از روی سلایق شخصی واژه اعتدال را تعریف ‌کنند که این واژه‌ها قابل هضم نخواهد بود.

 


برخی ما را اصولگرا نمی‌دانند

 

دبیر جامعه پیروان خط امام و رهبری در ادامه سخنانش باز اشاره‌ای به چهار گروه حاضر در عرصه سیاسی کشور داشت و گفت: البته برخی از اصولگرایان از ما گلایه می‌کنند.

باهنر ادامه داد: البته ما دوستان تندروی اصولگرا را هم اصولگرا می‌دانیم اما بعدها متوجه شدیم که برخی ما را اصولگرا هم نمی‌دانند و حتی بر اصل اصولگرایی ما شبهه هم دارند.کار را به دست تندروها ندهید


وی با تاکید براینکه من اعتقاد دارم و همواره در رسانه‌ها نیز توصیه کرده‌ام که اگر گروه‌های مختلفی در صحنه سیاسی حضور دارند مصلحت کشور این است که کار را به دست تندروها ندهند و تندروها در حاشیه باشند، افزود: هر چند احترام این گروه باید حفظ شود زیرا به هر حال یک تفکر است و نمی‌شود آن را دفن کرد، اما می‌توان آن را مدیریت کرد.


باهنر تاکید کرد: من بارها دیده‌ام که هر موقع اصلاح طلب‌ها یا اصولگراها کار از دستشان در رفته است و میزان تلاش و کوشش و مبارزه به دست آدم‌های تندرو قرار گرفته در سطح جامعه ایجاد مشکل کرده‌اند.


وی با بیان اینکه من نمی‌خواهم به گذشته رجوع کنم، اما برخی از دوستان ما در سال 88 مدعی بودند که اگر در تیرماه یک فاجعه اتفاق افتاده چرا ما باید تا 9 دی صبر کنیم و اگر در خرداد این اتفاق افتاده در آخر خرداد این راهپیمایی را برگزار کنیم، اضافه کرد: ما در آن مواقع اعتقاد داشتیم باید صبر کرد تا این داستان‌ها و جریانات و روز قدس و روز 13 آبان باید برگزار شود و فتنه‌گران چهره واقعی خود را نشان دهند تا 9 دی شکل بگیرد و مردم مثل یک سیل خروشان و یک زلزله عظیم یک روز مشخص بیایند در خیابان و تکلیف خودشان را با همه فتنه گران مشخص کنند.


باهنر افزود: البته با این موضوع برخی مخالف بودند و می‌گفتند این اتفاق می‌توانست در 9 تیر باشد ولی ما اعتقاد داشتیم تا این چهره‌های فتنه‌گر همه فلز اعتقادات خودشان را رو نکنند نمی‌توان 9 دی را برگزار کرد لذا در این زمینه نیز بحث‌های زمان‌شناسی و بصیرت مطرح است.


دبیر جامعه پیروان خط امام و رهبری با تاکید بر اینکه که اگر دوستان تندروی اصولگرایمان را رهایشان بکنیم، می‌گویند در کشور ایران مجموعا 100 نفر اصولگرا بیشتر نداریم گفت: البته این موضوع هیچ سودی برای انقلاب ما ندارد.


باهنر در ادامه با بیان اینکه حتی زمانی می‌خواستند ثابت کنند مجلس هشتم اصولگرا نیست، ادامه داد: خوب چه کسی از این مسئله سود می‌برد و اگر نصف نمایندگان مجلس تحریف می‌شدند به فتنه‌گر و مجلس را به هم می‌ریختند و بازداشت می‌شدند چه می‌شد؟ آیا واقعا اصولگرایی به این معنا بود؟ ما هرگز این نوع رفتار تندروانه را قبول نداریم.

 


اعتدال حرکت درست است


وی تصریح کرد: اعتدالی که ما قبول داریم همان اعتدالی است که در جهان خلقت وجود دارد و تمام سنت‌های الهی نیز محورشان اعتدال است، اعتدال به معنای مساوات و برابری و حتی کندروی و تندروی نیست، اعتدال به معنای درست حرکت کردن است.


باهنر در ادامه با بیان اینکه دو مقوله از محورها و ماموریت‌های مهم دولت است، ادامه داد: یکی مذاکرات بین المللی یا همان مذاکرات ژنو و داستان هسته‌ای و دیگری ساماندهی مباحث اقتصادی کشور است.


وی اضافه کرد: در مباحث هسته‌ای اگر ذره‌ای از اعتدال خارج شویم دچار مشکل و گرفتاری خواهیم شد و ما این اعتدال را در مذاکرات ژنو می‌توانیم به تصویر بکشیم.


این نماینده مجلس با یادی از محمود احمدی‌نژاد و با تاکید بر اینکه زمانی وی تاکید داشت که این قطعنامه‌ها کاغذپاره‌ای بیش نیستند گفت: وی زمانی هم نیز حسابی عزم جزم کرده بود که همه مسئولان دولت را قانع کند که این تحریم‌ها ما را به موقعیت شعب ابی‌طالب برده است.


وی ادامه داد: البته باید یادتان باشد که حضرت آقا در آن زمان فرمودند؛ «وضعیت ما وضعیت شعب ابی‌طالب نیست موقعیت بدر و احد است» و این افراط و تفریط نگاه کردن به مباحث بین المللی است که در نهایت نگاه خوبی نیست.

 

برای مذاکرات ژنو در مجلس هم «به‌به‌گو» و هم «اه‌اه‌گو» داریم


وی اظهار داشت: در رابطه با مذاکرات ژنو نیز در مجلس گروهی می‌گویند همه سرنوشت انقلاب ما بستگی دارد به موفقیت در مذاکرات و برخی نیز می‌گویند همه عزت و شرافت و حیثیتمان را در این مذاکرات به باد می‌دهیم و این هر دو تفکر بیرون رفتن از اعتدال است.


این نماینده مجلس بیان کرد: رهبری می‌گویند که ما باید از سربازان جبهه دیپلماتیک که واقعا کار دشواری می‌کنند حمایت کنیم و هرچه جلو برویم کار سخت‌تر می‌شود و از طرفی نیز بر این تاکید دارند که باید کار را رصد کنیم تا تسامح پیش نیاید که البته در این راستا برخی نیز مانند دلواپسین بیانیه می‌دهند که الحمدالله که مذاکرات با شکست مواجه می‌شود و باید این را در نظر بگیریم که ما دنبال بازی باخت نبودیم.

 

 

دنبال بازی برد - برد در مذاکرات هستیم


باهنر با تاکید بر اینکه ما اعلام می‌کنیم دنبال بازی برد ـ برد هستیم و این را هم می‌گوییم که آمادگی بازی برد و باخت را داریم و این را تجریه کرده‌ایم و از 50 سال قبل از سال 1342 که امام حکومت اسلامی را علنی مطرح کردند گفت: جنگ با آمریکا و مستکبرین برای ما آغاز شد و قضیه بازی برد و باخت بوده تاکنون.


این نماینده مجلس اضافه کرد: به مستکبران نیز اعلام می‌کنیم که اگر آنها تصمیم دارند بازی برد ـ برد را تبدیل به بازی برد و باخت بکنند ما آماده هستیم و مشکلی در این زمینه نداریم و خودشان رصد کنند در 50 سال گذشته چه کسی برده است؟ امام پیروز بوده یا آمریکا، اسلام برده یا استکبار، انقلاب برده یا ضدانقلاب، ایران مسلط‌تر شده یا دشمنان، ولی ما گفتیم که می‌خواهیم بازی برد ـ برد را تجربه کنیم و به جلو برویم.


وی گفت: در این دوره از مذاکرات پیشرفت ما کم بود، زیرا آنها زیاده‌خواهی کردند و ما نیز گفتیم اهل باج دادن به زیاده‌خواهی آنها نیستیم.


دبیر جامعه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد: البته دولت نیز باید دقت داشته باشد که ما به دولت کمک می‌کنیم ولی یک سناریو را در پیش رو داشته باشند که اگر مذاکرات حل نشد، دولت یازدهم در اقتصاد داخلی و اوضاع و شرایط داخلی باید موفق شود یعنی باید وضعیت اقتصادمان را در وضع محدود جلو ببریم.


وی گفت: مقاوم کردن اقتصاد ملی امروز یک مقوله جدی است و در شرایطی که همه این مخاطرات و تحریم‌ها اقتصاد ما را تهدید می‌کند هر کشوری باید توانایی مقاوم کردن اقتصاد خودش را داشته باشد.


باهنر در پایان تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به خردگرایی، اقتدار، تفکر جمعی، هم فکری و عدم شتابزدگی و در نهایت به شجاعت نیاز دارد، شجاعت به این دلیل که اگر دولت تصمیمی گرفت که بر اساس منافع ملی است و در این راستا برخی مخالفت کردند آنها را توجیه و اقناع کند.

 

 

0 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top