خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ الأحد ٧ ذو الحجّة ١٤٣٩ Sunday, August 19, 2018
 
کد خبر: 354145
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۲ - ۱۸:۰۲
تشریح عملیات آزاد‌سازی خرمشهر به‌روایت یک فرمانده
فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا شمال‌غرب کشور گفت: آنچه در عملیات بیت‌المقدس بارها مشاهده عینی کردیم امدادهای الهی بود و این امر را امام راحل با بیان جمله به یادماندنی «خرمشهر را خدا آزاد کرد» به بهترین نحو تبیین فرمود.
خرمشهر  تشریح عملیات آزاد‌سازی خرمشهر به‌روایت یک فرمانده
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 

 به گزارش سرویس مقاومت جام نیوز، سردار محمدتقی اصانلو ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های جمعی استان کردستان، با تبریک سالگرد عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: این عملیات و پیروزی به دست آمده توسط سپاه اسلام در خرمشهر دل دوستان ملت ایران را شاد و بر نگرانی و بیم دشمنان ایران اسلامی که از همان روزهای اولیه پس از پیروزی انقلاب عیان شده بود افزود.

 

وی به خیانت بنی‌صدر به مردم ایران در ماه‌های ابتدایی جنگ اشاره کرد و گفت: خیانت بنی‌صدر به ملت ایران در 10 ماه اولیه جنگ سبب شد کشور متحمل شکست‌های پی‌درپی در جبهه‌ها شود.

 

استراتژی غلط زمین در برابر زمان در ماه‌های اولیه جنگ

 

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء شمالغرب کشور تصریح کرد: استراتژی بنی‌صدر در ماه‌های ابتدایی جنگ این بود که زمین به دشمن واگذار کرده و با این کار زمان خریداری کنیم که این استراتژی از نظر کارشناسان نظامی بسیار غلط بود.

 

وی به سیاست‌های دولت در قبال سپاه در آن روزهای سخت اشاره کرد و گفت: برخورد آنها با نیروهای مخلص سپاهی به گونه‌ای بود که نیروهای سپاه را حتی در جلسات مشورتی مشارکت نمی‌دادند.

 

سردار اصانلو افزود: عزل بنی‌صدر، حمایت امام(ره) و حضور امام خامنه‌ای در صحنه به عنوان نماینده امام راحل سبب تقویت نقش سپاه در صحنه رویارویی با دشمن شد و همین امر نقطه آغاز پیروزی‌های سپاه اسلام در جبهه‌ها بود.

 

وی خاطر نشان کرد: شکسته شدن حصر آبادان به فرمان امام(ره)، آزادی بستان و چزابه با همکاری سپاه و ارتش خودباوری را در میان رزمندگان اسلام تقویت کرد و این موفقیت‌ها مقدمه‌ای برای طرح‌ریزی عملیاتی مهم به نام فتح‌المبین شد.

 

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء شمالغرب کشور گفت: دشمن به دنبال آغاز عملیات فتح‌المبین و با مشاهده وسعت عملیات دست به عقب نشینی زد و در شوش مقاومت سنگینی نشان داد که در نهایت راه به جایی نبرد.

 

تجهیز برخی یگان‌های سپاه با غنائم عملیات فتح‌المبین

 

وی افزود: در این عملیات 17 هزار نفر از سربازان دشمن به اسارت سپاه اسلام درآمدند و دشمن که تاکنون متحمل شکستی به این سنگینی نشده بود 2500 کیلومتر از اراضی اشغالی را هم از دست داد.

 

سردار اصانلو خاطر نشان کرد: بعد از عملیات فتح‌المبین با غنائمی که از دشمن به دست آمد برخی یگان‌های سپاه تجهیز شدند و 30 روز بعد از آن هم عملیات سرنوشت‌ساز بیت‌المقدس آغاز شد.

 

وی به فاصله طولی 130 کیلومتری منطقه در نظر گرفته شده برای عملیات اشاره کرد و گفت: منطقه‌ای از نزدیک اهواز تا خرمشهر و از کارون تا مرز برای این عملیات در نظر گرفته شده بود و نخستین مرحله کار عبور از عرض 400 متری کارون بود.

 

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء شمالغرب کشور به شیوه حمله به دشمن در این عملیات اشاره کرد و افزود: رزمندگان اسلام قدم به قدم منطقه را با پای پیاده پاکسازی کردند و شیوه عملیات به گونه‌ای بود که از پهلو دست به حمله زدیم و کمر دشمن را شکستیم.

 

وی با تأکید بر اینکه در مرحله اول عملیات 60 کیلومتر از 130 کیلومتر عمق مناطق در نظر گرفته شده آزاد شد به مرحله دوم عملیات اشاره و تصریح کرد: محاصره خرمشهر در دستور کار مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس بود و این مرحله یکی از مراحل سخت عملیات بود چرا که تمام توان دشمن در محدوده‌ای به مساحت حدود 20 کیلومتر متمرکز شده بود.

 

نزدیک شدن سپاه اسلام به خرمشهر دشمن را وحشت زده کرده بود

 

سردار اصانلو گفت: نزدیک شدن سپاه اسلام به خرمشهر دشمن را وحشت زده کرده بود چرا که آنها به خوبی می‌دانستند که با آزادی خرمشهر و نزدیک شدن رزمندگان اسلام به مرز بصره در خطر خواهد افتاد.

 

وی به گیر افتادن لشکر زرهی دشمن در محاصره سپاهیان اسلام در خروجی خرمشهر که هم‌اکنون یادمان شهدای شلمچه در آنجا بنا شده اشاره کرد و افزود: لشکر زرهی دشمن بین شلمچه و کوشک در دام رزمندگان گرفتار شده بود و یورش رزمندگان با نارنجک به این لشکر و انهدام حدود 100 تانک‌ دشمن سبب شد برخی از نیروهای دشمن از خودروهای زرهی خارج شده و پیاده پا به فرار بگذارند و همین فرار نیروهای دشمن روحیه لشکریان اسلام را تقویت کرد.

 

امدادهای الهی را در عملیات بیت‌المقدس به عینه مشاهده کردیم

 

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء شمالغرب کشور به پاتک‌های بسیار شدید دشمن در این عملیات اشاره کرد و گفت: آنچه در عملیات بیت‌المقدس بارها به عینه مشاهده کردیم امدادهای الهی بود و این امر را امام راحل با بیان جمله به یادماندنی «خرمشهر را خدا آزاد کرد» به بهترین نحو تبیین فرمود.

 

وی به مرحله سوم عملیات و ورود به خرمشهر اشاره کرد و گفت: سپاه اسلام از ساعت 6 صبح روز سوم خردادماه از چند معبر ورود به خرمشهر را آغاز کرد و پس از ورود توانستیم در ساختمان نزدیک به گمرک خرمشهر 50 فرمانده عالی رتبه عراقی را به اسارت درآوریم که این کار ابتکار عمل را به طور کلی از دست آنها خارج کرد چرا که دیگر فرمانده ارشدی از دشمن در جبهه خرمشهر نبود.

 

سردار اصانلو به اسارت حدود 4 هزار نفر از نیروهای دشمن در گمرک خرمشهر اشاره کرد و گفت: همه این 4 هزار نیرو را بوسیله 2 نفر از نیروهای خودی به طرف اهواز روانه کردیم.

 

وی به غرورآفرین بودن عملیات اشاره کرد و گفت: عملیات بزرگ بیت‌المقدس که یکی از نکات قابل توجه آن اسارت 19 هزار نفر از نفرات زبده دشمن بود سبب شد شکست‌های حقارت‌آمیز ایران در 10 ماه اول جنگ از خاطره‌ها زدوده شود.

 

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء شمالغرب کشور به یکی از خاطرات شیرین خود از آن روز اشاره کرد و گفت: آنقدر سرگرم عملیات بودیم که خود متوجه پاکسازی کامل شهر نشده بودیم تا اینکه خبر آزادی را از رادیو شنیدیم.

 

وی گفت: از روز عزل بنی‌صدر تا روز آزادسازی خرمشهر یک سال به طول انجامید و در این مدت عملیات های فراوانی طراحی و به انجام رسید و پیروزی‌ها یکی پس از دیگری نصیب لشکر اسلام شد.

 

هر فرمان امام(ره) در زمان جنگ روحی تازه در کالبد سپاه اسلام می‌دمید

 

سردار اصانلو با اشاره به اینکه هر فرمان امام(ره) در زمان جنگ روح تازه‌ای در کالبد رزمندگان اسلام می‌‌دمید گفت: پیروزی‌های به دست آمده در مدت یادشده سبب شد مردم به یقین برسند که تحت ولایت امام(ره) به همه پیروزی‌ها دست یافته‌اند.

 

وی به پیام امام(ره) بعد از آزادی خرمشهر اشاره کرد و افزود: این پیام هم خطاب به رزمندگان بود تا مبادا خدای ناکرده از پیروزی به دست آمده مغرور شوند و هم خطاب به مزدوران استکبار بود که توان ملت سرافراز ایران را باور کنند و بدانند ملتی که شهادت دارد زیر بار زور نمی‌رود.

 

‌فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء شمالغرب کشور گفت: یکی از ویژگی‌های بسیار مهم عملیات بیت‌المقدس این بود که در این عملیات هیچ یگانی متحمل شکت نشد و تمام یگان‌ها به اهداف مشخص شده دست پیدا کردند.

تسنیم

 

 

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top