خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ الثلاثاء ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩ Tuesday, August 21, 2018
 
کد خبر: 354189
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۲ - ۱۹:۵۹
نماینده مجلس سبد گرفت، سرباز نگرفت
یک استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه یارانه نقدی باید متناسب با تورم رشد کند، گفت: طبق گفته بسیاری از مردم اگر تورم کنترل شود، آنها حاضر هستند همین یارانه نقدی را هم نگیرند.
مناظره نماینده مجلس سبد گرفت، سرباز نگرفت
به این مطلب امتیاز دهید
33.3% 66.7% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، عبدالرضا مصری نماینده مجلس در ادامه برنامه مناظره امروز اظهار داشت: اگر قرار است سبد کالا توزیع شود، امسال فقط به افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امام خمینی (ره) و دامنه‌های شناسایی شده آنها ارائه می‌شود.

 

وی گفت: در ارائه توزیع سبد کالای قبلی مطلوب عمل نشد، زیرا بدون در نظر گرفتن گروه هدف و بانک اطلاعاتی مشخص، انجام شد.

مصری بیان کرد: به عنوان مثال سربازی که در دفتر من بود، مشمول دریافت سبد کالا نشد، اما چند نماینده مجلس مستحق دریافت سبد کالا اعلام شده بودند.

 

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: گروه هدف سبد کالای سال 93، افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و دامنه‌های آنها است.

وی گفت: متأسفانه در توزیع سبد کالا در دولت یازدهم خوب عمل نشد؛ در دولت نهم ما 3 سال سبد کالا توزیع کردیم، اما هیچ کس متوجه اجرای این کار نشد، زیرا بانک اطلاعاتی مشخص داشتیم و برای هر خانوار 200 مرکز دریافتی سبد را در نظر گرفته بودیم.

 

در ادامه این مناظره علی دینی ترکمانی بیان کرد: طبق اصل عام اقتصادی (درجه آزادی) یارانه نقدی از نظر مردم بهتر است، زیرا قدرت انتخاب آنها را بیشتر می‌کند و از سوی دیگر به دلیل آنکه برخی اقلام سبد کالا نظیر برنج کیفیت لازم را نداشت، مردم بیشتر مایل هستند، یارانه نقدی دریافت کنند، بنابراین اگر ترکیب سبد کالا مطلوب باشد و طبق نظرسنجی از جامعه هدف ترکیب سبد کالا مشخص شود، از نظر مردم مطلوب است.

 

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: البته باید همسو با تورم ترکیب سبد کالا تعیین شود؛ با این یارانه نقدی تا دو سال دیگر به علت وجود تورم قدرت خرید کاهش می‌یابد که یک راهکار آن این است که یارانه نقدی متناسب با تورم رشد کند.

 

این استاد دانشگاه یادآور شد: زیرساخت‌های اجتماعی، درمانی، آموزشی، بهداشتی، مسکن و از این قبیل باید برای مردم ایجاد شود، اما زمان طولانی لازم دارد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در شرایط فعلی نمی‌توان خانوارها را رها کرد، زیرا در برخی از خانواده‌ها همین یارانه نقدی 50 درصد کل درآمد ماهیانه آنها است.

 

وی یادآور شد: درباره امنیت غذایی نیز باید توضیح داد که به طور اساسی توزیع ثروت باید عادلانه باشد؛ در حال حاضر ضریب جینی در اقتصاد ما بسیار بالاست، در حالی که در کشورهایی نظیر سوئد و دانمارک، نصف ایران است.

 

این استاد دانشگاه گفت: در این فضا وقتی زیرساخت نامناسب است، چنین سیاست‌هایی مُسکّن است، اما باید ریشه‌ها را درمان کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید تورم را مهار کرد، گفت: از نظر بسیاری از مردم اگر تورم کنترل شود، آنها حاضرند یارانه نقدی دریافت نکنند./فارس//110
 

1 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات

بسر دانشجوي متاهل بيکار من هم سبد نرفت

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top