خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ الأربعاء ١٠ ذو الحجّة ١٤٣٩ Wednesday, August 22, 2018
 
کد خبر: 354191
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۲ - ۲۰:۰۹
کارت الکترونیکی یارانه به مردم بدهیم
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برای حفظ شان و منزلت مردم به جای سبد کالا کارت الکترونیکی،با فهرست خرید کالای مشخص اعطا شود.
کارت اعتباری کارت الکترونیکی یارانه به مردم بدهیم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، علیرضا محجوب در برنامه مناظره با اشاره به اینکه یک فرد باید حداقل 2100 کالری در ماه به دست آورد گفت: بر اساس فهرستی که من دارم یک فرد باید 8 کیلو نان، 3 کیلو برنج، 700 گرم ماکارانی، 600 گرم عدس، 7 کیسه یک کیلویی شیر، 1.2 کیلو گوشت قرمز، 1.5 کیلو گوشت سفید، 10 عدد تخم‌مرغ، 60 واحد میوه و 60 واحد انواع سبزیجات را استفاده کند.

 

وی ادامه داد: حال شما ببینید با حداقل درآمدی که توسط کارگران دریافت می‌شود آیا می‌توانند این 2100 کالری را به دست آورند؟

محجوب ادامه داد: در واقع نیازمندان جامعه احتیاج به یک چتر حمایتی دارند تا بتوانند از طریق این چتر حمایتی علاوه بر بخش های مهم زندگی خود که شامل مسکن و بهداشت و درمان است را برطرف و در کنار آن بتوانند این 2100 کالری را به دست آورند.

 

وی ادامه داد: در شرایط فعلی یک کارگر حداقل 720 هزار تومان درآمد دارد که با این درآمد باید علاوه بر برطرف کردن نیازهای روزمره خود هزینه اجاره‌بها و درمان را نیز پرداخت کند.

 

علی دینی ترکمانی در ادامه این مناظره خطاب به آقای محجوب گفت: این ترکیبی که شما گفتید باید یک استانداردی را نیز در نظر گرفت. هم‌اکنون در تهران و یک کلان‌شهر یک خانواده 4 نفره حداقل باید درآمد بالای 1.5 میلیون تومان داشته باشد تا بتواند فهرستی که شما عنوان کرده‌اید را تهیه کند.

 

علیرضا محجوب در ادامه خاطرنشان کرد: با این درآمد کم چگونه می‌توانیم نیاز نیازمندان را برطرف کنیم در صورتی که در کنار این فهرست باید پوشش‌های بیمه‌ای نیز به خوبی عمل کنند.

 

وی ادامه داد: پس از بررسی‌های انجام شده 40 درصد جامعه شهری نتوانستند در سال‌های اخیر از پایین خط فقر به متوسط جامعه برسند و حتی در برخی از موارد شرایط‌شان بدتر شده است که باید در این خصوص چاره‌ای اندیشید.

 

وی گفت: من با پرداخت یارانه نقدی مخالفم زیرا این یارانه می‌تواند منجر به کاهش قدرت خرید مردم شود و باید مسئولان چاره‌ای بیندیشند که چتر حمایتی خود را بر سر فقرای جامعه بگسترانند.

 

در ادامه عبدالرضا مصری گفت: آقای محجوب اگر در مورد کارگری صحبت می‌کند که درآمدش 720 هزار تومان در ماه است من در مورد خانواده‌ای صحبت می‌کنم که تحت پوشش سازمان بهزیستی و یا کمیته امداد است که با چند فرزند یتیم تنها 80 هزار تومان در ماه درآمد دارد.

 

عبدالرضا مصری گفت: با این درآمد خودتان قضاوت کنید آیا حتی یکی دو قلم از اجناس فهرست که آقای محجوب عنوان کرده‌اند قابل دستیابی است؟

وی ادامه داد: باید شرایط را به گونه‌ای رقم بزنیم که اقشار آسیب‌پذیر جامعه بتوانند از حداقل امکانات برخوردار شوند در صورتی که هم‌اکنون در قدم اول یعنی بخش تغذیه مشکلات عدیده‌ای وجود دارد.

 

در ادامه برنامه مناظره محمد‌اسماعیل سعیدی گفت: ما در جامعه شهری مشکلات ویژه‌ای داریم که با توجه به این مشکلات باید کمک ویژه‌ای به نیازمندان جامعه شود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: افرادی در شهرها ساکن هستند که با فقر شدید حاضر نیستند تحت پوشش نهادها و سازمان‌ها مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار گیرند.

 

سعیدی گفت: اگر در بخش اول مناظره من صحبت از بانک اطلاعاتی دقیق کردم منظورم همین افراد بودند زیرا قطعا این افراد در هیچ بانک اطلاعاتی دیده نمی‌شوند و ما از آنها غفلت کردیم.

وی گفت: در شرایط فعلی بخش عمده‌ای از مستمری‌بگیران و بازنشستگان زیر خط فقر هستند که باید فکر اساسی در این زمینه کرد.

 

سعیدی تصریح کرد: اگر من صحبت از افزایش قدرت خرید می‌کنم به مفهوم آن است که در شرایط تورمی نمی‌توانیم پول نقد را به مردم بدهیم و از سوی دیگر نشان دادیم که در اعطای سبد کالا شان و منزلت مردم رعایت نشد به همین دلیل پیشنهاد من ارائه کارت‌های الکترونیکی است.

 

وی با اشاره به ارائه این کارت‌های الکترونیکی توضیح داد: صرف دادن کارت نمی‌تواند مشکلی را برطرف کند زیرا مردم از طریق این کارت‌ها می‌توانند اجناسی که حتی مورد‌نیازشان نیست تهیه کنند بنابراین برای جلوگیری از این کار و هدفمند‌ کردن کارت‌های الکترونیکی پیشنهاد می‌کنم فهرستی را تهیه کنید و به مردم اعلام کنیم که از طریق این کارت‌ها تنها می‌توانند اجناسی را که در این فهرست آمده است تهیه کنند زیرا از این طریق هم به هدف خود رسیده‌ایم و هم شان و منزلت مردم رعایت شده است./فارس/110

1 نظر
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top