خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ الخميس ٤ ذو الحجّة ١٤٣٩ Thursday, August 16, 2018
 
کد خبر: 354220
نظرات: 8
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۳ - ۰۷:۲۹
میزان ذخیره اورانیوم 20% ایران به 38 کیلو و 40 گرم رسید
آژانس بين المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود تصريح کرده است که ايران روند رقيق سازی نيمی از مواد هسته ای در قالب اورانيوم غنی شده ۲۰ درصدی را تکميل کرده است و در تاسيسات اعلام شده خود اورانيوم بالای ۵ درصد غنی شده توليد نکرد .
آژانس میزان ذخیره اورانیوم 20% ایران به 38 کیلو و 40 گرم رسید
به این مطلب امتیاز دهید
85.7% 14.3% بازدید

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارشش، بار دیگر بر همکاری و اجرای توافق ژنو از سوی ایران تأکید کرده است.

 

 

در یک دهه اخیر پرونده هسته ای ایران، برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی، بیشتر جنبه سیاسی داشته است تا فنی و کارشناسی. همین مسأله موجب شده است که کشورهای غربی بی توجه به گزارش های مثبت آژانس، با بهانه گیری های متعدد، بر فشارهایشان علیه مردم ایران بیفزایند.

 

 

 

 

نگاه رسانه های فارسی زبان دولت های غربی به گزارش جدید آژانس:

 

 

بی بی سی فارسی (BBCpersian):

 

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود درباره برنامه هسته‌ای ایران گفته است که ایران ذخیره اورانیوم غنی سازی شده‌اش را که حساسیت ایجاد کرده بود، مطابق با توافق ژنو به شدت کاهش داده است.

 


بنابر این گزارش همچنین گفته شده که ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه داده تا درباره اتهام پژوهش‌های احتمالی ایران درباره ساختن بمب اتمی تحقیق کند.

 


این اولین بار است که ایران اطلاعاتی در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار می‌دهد تا آژانس بتواند درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران تحقیق کند.

 


ایران و نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در مورد پنج گام عملی بعدی میان خود به توافق رسیدند که یکی از آنها به موضوع جنجالی آزمایش مواد انفجاری پرقدرت مربوط است که ادعا می‌شود در منطقه نظامی پارچین انجام شده و می‌تواند آزمایش نوعی چاشنی انفجاری برای سلاح اتمی بوده باشد.

 


گزارش‌های آژانس نقشی محوری در حل اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران دارد.

 


گزارش اخیر این نهاد بین المللی می‌گوید که ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را تا ٨٠درصد کاهش داده است.

 


مطابق توافق شش ماهه ژنو ایران باید تمامی[نیمی از] ذخیره اورانیوم ٢٠درصدی خود را رقیق کند. همچنین ایران می‌تواند تا سقف مشخصی اورانیوم ۵درصدی ذخیره کند.
 

 

 

 

رادیو فردا (radiofarda):

 

 

آژانس بين المللی انرژی اتمی روز جمعه دوم خردادماه در گزارش تازه خود اعلام کرد، ايران درچارچوب توافق ژنو ذخاير اورانيوم باغظلت ۲۰ درصد را کاهش داده و درخصوص برخی از نگرانی های آژانس از ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای اين کشور پاسخ هایی را ارائه کرده است.

 


به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ احتمالا گزارش تازه آژانس در خصوص برنامه هسته ای ايران با استقبال کشورهای عضو گروه ۱+۵ روبه رو خواهد شد.

 


آژانس بين المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود تصريح کرده است که ايران  روند رقيق سازی نيمی از مواد هسته ای در قالب اورانيوم غنی شده ۲۰ درصدی را تکميل کرده است و در تاسيسات اعلام شده خود اورانيوم بالای ۵ درصد غنی شده توليد نکرد .

 


در همین حال، به گزارش "بلومبرگ" در گزارش آژانس تصریح شده است که هم اکنون ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران به ۳۸ کیلو و ۴۰ گرم رسیده است. طبق این گزارش رقم ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران پیش از اجرای توافق موقت ژنو در ماه ژانویه   ۲۰۹ کیلوگرم بوده، بنابراین جمهوری اسلامی بیش از۸۰ درصد از ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را اکسید یا رقیق کرده است.

 


ايران و شش قدرت جهانی گروه۱+۵ در سوم آذرماه سال گذشته در ژنو به  توافق موقتی  برای حل مناقشه هسته ای ايران دست يافتند.  اين توافق با عنوان «برنامه اقدام مشترک» از ۳۰ دی‌ماه همان سال به مدت شش ماه به اجرا گذاشته شد و هم اکنون ايران و اين شش قدرت درباره چهارچوب توافقی جامع برای حل مناقشه هسته ای ايران مذاکره می‌کنند.

 


بر اساس «برنامه اقدام مشترک» ايران پذيرفت نيمی از ۲۰۰ کيلو گرم اورانيوم ۲۰ درصد غنی شده را به اکسيد اورانيوم تبديل؛ و نصف ديگر را رقيق کند. ايران همچنين پذيرفت برخی از فعاليت های هسته ای خود را محدود کند.

 


درمقابل گروه ۱+۵ پذيرفت تحريم های تازه عليه ايران اعمال نکرده و برخی از دارايی اين کشور را آزاد کند.

 


ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای

آژانس بين المللی انرژی اتمی همچنین در اين گزارش فصلی خود تصريح کرده است:«ايران برای  نخستين بار از سال ۲۰۰۸ تاکنون درخصوص مسايل باقيمانده مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ايش تبادل اطلاعات فنی  و تعامل کرده است.»

 


آژانس ادامه داده است که  بررسی ها درخصوص اطلاعاتی که از ايران در اين زمينه دريافت شده، ادامه دارد.

 


آزانس بين المللی انرژی اتمی پيشتر در گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۱  به مساله اين چاشنی های انفجاری موسوم به به «بریج وایر» اشاره کرده بود. در اين گزارش آمده بود که ايران در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ ميلادی آزمايش هايی در زمينه چاشنی های پر شتاب داشته است که قابلت کاربرد در بمب هسته ای  را دارند.

 


از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی همکاری های ایران و آژانس وارد مرحله ای تازه شده است.

 


ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز ۳۱ اردیبهشت‌ماه در بیانیه‌ای مشترک پیشرفت مذاکرات فنی مابین خود را «خوب» ارزیابی کرده و اظهار کردند که طرفین بر سر پنج اقدام عملی دیگر به توافق رسیده‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله (DeutscheWelle): 

 

 

به گفته تحلیلگران سیاسی توافق ایران برای رفع ابهامات موجود پیرامون این موضوعات حساس می‌تواند موجب تقویت پژوهش‌های آژانس در این باره شود و می‌تواند حصول توافق جامع و بلندمدت میان ایران و شش قدرت جهانی برای حل‌وفصل بحران هسته‌ای را هم تسهیل کند؛ بحرانی که بیش از یک دهه است که بر نگرانی‌ها درباره احتمال وقوع جنگی دیگر در منطقه خاورمیانه افزوده است.

 


با وجود همکاری‌های ایران٬ قدرت‌های غربی با توجه به پیشینه این کشور در عقب‌نشینی از مواضع سازش‌جویانه٬ امیدهای خود را پررنگ‌تر می‌بینند اما همچنان با دیده تردید به اقدامات جمهوری اسلامی می‌نگرند.[!] تا رفع همه ابهامات و نگرانی‌های موجود و حصول توافق جامع٬ بخشی از این تردیدها به قوت خود باقی خواهد بود.

 


گفت‌وگوهای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ربط مستقیمی به مذاکرات مجزای جاری میان ایران و شش قدرت جهانی ندارد. اما این گفت‌وگوها مکمل یکدیگرند و هر دوی آنها بر هراس از اقدامات پنهانی ایران برای تولید تسلیحات هسته‌ای در پوشش برنامه‌های پژوهشی و تولید انرژی متمرکزند.

 


مقامات آمریکایی بار دیگر تاکید کرده‌اند که رفع نگرانی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ایران امری حیاتی است و در صورت تحقق این امر٬ ایران و شش قدرت جهانی در روز ۲۰ ژوئیه توافق بلندمدت بر سر برنامه هسته‌ای ایران را نهایی خواهند کرد.

 


روز پنج‌شنبه٬ حسن روحانی٬ رئیس‌جمهور ایران در اجلاس شانگهای اعلام کرد: «مذاکرات در دور اول و در تفاهم موقت ۶ ماهه به نقطه‌ای رسیده که کاملا نشان می‌دهد دو طرف می‌توانند به توافق دست پیدا کنند.» با این همه٬ دیپلمات‌ها می‌گویند هنوز تا حصول توافق نهایی برای پایان دادن به یک دهه بحران بر سر برنامه هسته‌ای ایران راه دراز و پرچالشی در پیش است.

 

 

 

صدای آمریکا (VOA):

 

 

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران حدود چهار پنجم از موجودی اورانیوم با غلظت بالای خود را خنثی کرده است.

 


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس روز جمعه در گزارشی محرمانه گفته است میزان موجودی اورانیوم غنی شده در ایران از ۴۰ کیلوگرم کمتر است؛ حدود یک پنجم آنچه که برای ساختن یک بمب لازم است.

 


ایران هرگونه تمایلی برای دستیابی به سلاح هسته ای را تکذیب کرده است. در عین حال با برخی امتیازات هسته ای در برابر کاهش تحریم های مالی و اقتصادی موافقت کرده است.

 


 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس گفت تهران برای تبادل اطلاعات درباره گمانه زنی هایی که حاکی است به عنوان بخشی از تلاش احتمالی برای منفجر کردن یک چاشنی هسته ای ، آزمایش هایی با مواد منفجره دارای قدرت بالا  انجام داده، موافقت کرده است.

 


ایران همچنین پذیرفته است به اتهام هایی در مورد کار روی مدل های یک کلاهک هسته ای، پاسخ های بیشتری ارائه دهد.

 


کشورهای غربی نسبت به ماهیت برنامه هسته ای ایران تردید دارند و می گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح آمیز هسته ای برای تولید انرژی، در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای است. تهران این اتهام را رد می کند.
 

 

444

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 نظر
نمایش نظرات

از اینکه منابع ما را به باد دادید متشکریم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پاسخ

۳۷

۵

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top