خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ الاثنين ٨ ذو الحجّة ١٤٣٩ Monday, August 20, 2018
 
کد خبر: 354289
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۳ - ۰۹:۲۶
رویترز تحلیل کرد:
پایان امپراطوری گاز خلیج فارس بر جهان
مصرف گاز تا سال 2030 در این منطقه 50 درصد افزایش می‌یابد و در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نیز ایران نمی تواند ذخایر سریع گاز داشته باشد.
گاز پایان امپراطوری گاز خلیج فارس بر جهان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، رویترز در گزارشی تحلیلی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه، تمرکز بر تولید نفت و جنگ‌های سیاسی توسعه گاز در منطقه خلیج فارس را کمتر کرده است، نوشت: مصرف گاز تا سال 2030 در این منطقه 50 درصد افزایش می‌یابد و در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نیز ایران نمی تواند ذخایر سریع گاز داشته باشد.

 

در این گزارش از وضعیت گاز منطقه خلیج فارس نوشت: تمرکز بر تولید نفت، جنگ‌های سیاسی و پرداخت یارانه دراین کشورها توسعه گاز را در منطقه خلیج فارس کمتر کرده است.

کاهش تولیدگاز در منطقه مسئله اصلی برای تولیدبرق بوده و افزایش مصرف گاز در این کشورها حجم صادرات گاز را کاهش می‌دهد.

تا سال 2030 مصرف گاز کشورهای منطقه تا 50 درصد افزایش می‌یابد.

 

*افزایش مصرف گاز کشور کویت

کویت تولید کننده نفت اوپک، هفته گذشته در مدت 72 ساعت به ارزش 15 میلیارد دلار گاز در خط ذخایرش قرار داد تا تقاضای زیاد به گاز را در کشورش تامین کند.

 

دردهه‌های گذشته در حالی که کشورهای تولیدکننده نفت به سمت کشف گسترده نفت می رفت چشم انداز مناسبی برای تولید گاز تعریف می‌شد اما جنگ‌های سیاسی و قیمت پایین گاز در منطقه باعث کاهش توسعه تولید گاز طبیعی شد،‌تقاضای روبه فزون گاز به دلیل رشد جمعیت و توسعه صنعت هم تغییرات تدریجی را در گازهای تولیدی ایجاد کرد به طوری که بیشتراین گازها از نظر کیفیت پایین و سولفور بالایی دارند که استخراج را پرهزینه و قیمت تمام شده را بالا برده است.

 

کلی مالکار مشاور انرژی شرکتIHS گفت: اکثر تولیدکنندگان گاز خاورمیانه منافع محیطی و اقتصادی افزایش تولید گاز را می دانند و حتی برخی در میان مدت اقدام به  واردات گاز می‌کنند.

 

 

*واردات گاز از سوی امارات متحده عربی در تابستان

کویت و امارات متحده عربی برای تامین تقاضای داخلی به ویژه در ایام تابستان که بخش زیادی از انرژی صرف خنک کننده‌های می‌شود وارد می‌کنند و البته عربستان سعودی واردات گاز انجام نمی دهد.

 

*جنگ‌ها عامل کاهش ذخایر گازی در منطقه

براساس این گزارش مسائل سیاسی نیز در کاهش ذخایر گازی منطقه خلیج فارس تاثیر داشته است به طوری که جنگ‌ کویت، سالها مذاکرات کویت را با کمپانی‌های بزرگ برای افزایش ذخایر گازی به تاخیر انداخت، این کشور اخیرا قرارداد5 ساله  3 میلیارد دلاری با شرکت "بی‌پی"  و قرارداد 12 میلیارد دلاری 6 ساله با شرکت" شل" منعقد کرد.

 

اما امام عبد الکدی مشاور گروه اوراسیا گفت: اگرچه کویت قرارداد با شل و بی‌پی امضاء کرده است اما همواره این خطر وجود دارد که طرفداران مجلس این قرارداد را زیر سئوال ببرند.

 

کویت یک قرارداد کوتاه مدت تبادل گاز با قطر در ماه گذشته منعقد کرد اما تحلیل‌گران معتقدند، به دلیل چندپارگی سیاسی در قطر تبدیل آن به قرارداد بلند مدت بعید به نظر می‌رسد.

 

یک شبکه خط لوله منطقه‌ای که زمان طولانی است در باره آن بحث می‌شود، باید به سمت توافق طولانی مدت و رفع مشکلات آن برود اما این مسئله تحت تاثیر نزاعات سیاسی قرار گرفته است.

 

*افزایش 50 درصدی مصرف گاز منطقه تا سال 2030

بر اساس این گزارش،‌تقاضا برای گازدر شورای همکاری خلیج فارس، افزایش 50 درصدی نشان می‌دهد که از 256 میلیارد متر مکعب در سال 2011 به 400 میلیارد متر مکعب در سال 2030 می رسد

کشور امارات متحده عربی از سال 1970 گاز "ال ان جی"صادر می‌کرد اما افزایش تقاضای داخلی  و کند شدن تولید داخل این کشور را طی 5 سال گذشته به وارد کننده صرف تبدیل کرده است.

 

عراق، که در سال 1990 به کویت تجاوز کرد، توانست تا حدودی ذخایر گاز برای منطقه تامین کند اما اکنون این کشور با مشکل حاد تامین انرژی مواجه است. 

 

*کشورها حاضر نیستند پول بیشتری به گاز ایران بپردازند

بر اساس این گزارش،‌ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گازی دنیا، حتی در صورتی که با کشورهای بزرگ دنیا دربرداشتن تحریم‌ها به توافق برسد نیز نمی‌تواند ذخیره سریع گاز داشته باشد.

 

والری مارسل" گفت: ایران در مورد گاز با موانع زیادی مواجه است از جمله اینکه کشورهای دیگر تولیدکننده گاز در منطقه وجود دارد که بازار را متراکم کرده است از سوی دیگر کشورهای همسایه حاضر نیستندپول بیشتری برای گاز ایران بپردازند  همچنین ایران با موانع اجرای قراردادهای گازی و انتقال پول فروش گاز نیز مواجه است.

 

بر اساس این گزارش، قطر به ایران فرصت داده است تا میزان گاز بیشتری را از میدان مشترک گازی دو کشور برداشت کند اما از سوی دیگر" دوحه" نگران است که حفاری‌های بیشتر توسط ایران در این میدان مشترک گازی برای ذخایر گازی هر دو کشور مشکل‌آفرین باشد.

 

*احتمال میدان داری عربستان سعودی درآینده

بر اساس اعلام شرکت  دولتی عربستان سعودی،در یک پیش‌بینی مشخص شده است که عربستان سعودی که اکنون پنجمین ذخایر گازی دنیا را دارد به دلیل کشف میادین گازی که دارد در آینده بازی گردان گاز درمنطقه می‌شود.

 

بر اساس این گزارش پیش‌بینی می‌شود که میزان تقاضای گاز در این کشور از سال 2011 تا 2030 به دو برابر یعنی 3.5 تریلیون متر مکعب در سال می‌رسد.

 

کشور عربستان سعودی حجم قابل توجهی از گاز خود را برای تولید برق استفاده می‌کند و تحلیلگران هشدار می دهند افزایش میزان مصرف گاز در این کشور سهم صادرات گاز را در سالهای آتی در این کشور کاهش خواهد داد.

 

فارس: وزیر نفت عربستان سعودی"علی النجمی" برآورد کرده است ذخایرگازغیر رسمی این کشور به بیش از 600 تریلیون فوت مکعب یعنی بیش از دوبرابر ذخایر رسمی برسد، مفهوم آن این است که ذخیر گاز مهم نیست بلکه چگونگی کشف،‌توسعه و تولید چنین منابعی ارجحیت دارد./110
 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top