خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ الاثنين ٨ ذو الحجّة ١٤٣٩ Monday, August 20, 2018
 
کد خبر: 354336
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۳/۳ - ۱۱:۰۳
از تفریح با «هواپیماهای اختصاصی دو نفره» تا «فروش کلیه»!
در این روزها که دیوارهای شهر پر شده از آگهی های «فروش کلیه»، هستند افرادی که تفریح با «مازراتی» و «پورشه» و «بنز» و «بی‌ ام‌ و» برایشان قدیمی شده و حالا دنبال تفریح با هواپیماهای اختصاصی دو نفره هستند.
هواپیمای دو نفره شخصی از تفریح با «هواپیماهای اختصاصی دو نفره» تا «فروش کلیه»!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، در تلاطم پر فراز و نشیب روزگار امروزِ روزمان که چرخ گذران زندگی بسیاری از مردم بدجوری در مسیر سربالایی شیبدار افتاده و سرخیِ صورت بسیاری‌ها، مدیون سیلی زمانه نامرادیست که حتی این روزها به گروکشیِ «هشتِ» آبرویشان در برابر «نُهِ» مخارج روزمره‌ شان هم رضایت نمی‌ دهد، هستند افرادی که دغدغه‌ ها، تفریحات و حتی خاطراتشان «آیینه دقی» است برای مردمی که سقف آسمان هفتم آرزوها و رویاهایشان هم به کف خاطرات آنها نمی‌ رسد...!

 

با راهنمایی یکی از دوستان به سراغ یکی از کسانی می‌ رویم که درآمدش از مسیر رفع دغدغه تفریح این روزهای از ما بهتران است؛ مرد جا افتاده و شیک پوشی است؛ از کارش می‌ گوید و برآورده کردن آرزوی پرواز برای مشتریان طالبش! مشتریانی که نمی‌ خواهند برای «سفرهای دو نفره‌ شان» همچون مردم عادی یا در ترافیک جاده چالوس گیر کنند یا برای هر سفر، درگیر تهیه بلیط هواپیما شوند و در عین حال دوست دارند لذت «پرواز دو نفره» را هم در آسمان تجربه کنند...

 

او از اشتیاق شدید از ما بهتران به این پرنده‌ های دو نفره خصوصی می‌ گوید که اقبالشان در بین این قشر خاص، هر روز بیشتر از دیروز می‌ شود و امروز بیش از 200 عدد از این پرنده‌ ها را در آسمان بالای سر ما به پرواز در آورده و به قول آن دوست «این روزها دیگر تفریح با «مازراتی» و «پورشه» و «بنز» و «بی‌ ام‌ و» قدیمی شده و خرید هواپیمای دو نفره مد شده است.»

 

 

او از روی بروشوری چند برگی، تک تک هواپیماها را معرفی می‌ کند؛ هواپیماهای دو نفره ایتالیایی، چک و ... که کف قیمتشان از 110 هزار یورو شروع می‌ شود و سقفشان تا سقف آرزوها و خواسته‌ هایت بالا می‌ رود؛ ادامه می‌ دهد که این عدد فقط قیمت خرید خود هواپیما از کمپانی سازنده است و علاوه بر این مبلغ باید هزینه 7 تا 8 هزار یورویی ترانسفر هواپیما به ایران و حداقل عدد 25 هزار یورویی گمرکی هم اضافه شود.

 

من که سخت در گیر و دار تبدیل یورو به تومان گیر کرده‌ ام با جمله فروشنده که تاکید دارد «این مبالغ باید به یورو پرداخت شود» به خودم می‌ آیم و با چشمان گرد شده از تعجب سری به علامت تاییدش تکان می‌ دهم!

 

فروشنده که گرد شدن چشمانم را نشانه اشتیاق برای خرید هواپیما معنی کرده بدون هیچ سوالی توضیحاتش را با انرژی بیشتری ادامه می‌ دهد و می‌ گوید: البته پس از خرید هواپیما و اخذ مجوز سازمان هواپیمایی بعد از 10 ساعت چک پرواز، باید 60 ساعت کلاس‌ های نظری و 40 ساعت کلاس عملی پرواز را بگذرانید که هزینه زیادی ندارد و در حدود 14 تا 16 میلیون تومان می‌ شود.

 

 

بروشوری را که مملو است از هواپیماهای دو نفره رنگارنگ ورق می‌ زنم و بی اختیار از دیدن رنگ‌ های تند و شاد این پرنده‌ ها که جنسشان را هم به درستی نمی‌ دانم از فلز است یا چیز دیگر، سر زوق می‌ آیم و فروشنده هم که عادت کرده تا سلیقه و نظر مشتریانش را از روی کوچکترین حالات صورتشان بخواند ادامه می دهد: با 5 تا 6 هزار یورو می‌ توانید رنگ دلخواه خودتان را به کمپانی سفارش بدهید و حتی با پرداخت ما به التفاوت چند هزار یورویی می‌ توانید نوع صندلی و جزئیات داخل کاکپیت را هم تغییر دهید.

 

فروشنده رویاها که تصور کرده یک مشتری دیگر را هم برای خرید یکی از این هواپیماهای دو نفره تفریحی مجاب کرده، نظرم را می‌ پرسد و من هم که انتظار چنین سوالی را نداشتم، هیچ بهانه‌ ای جز سنگین بودن نسبی قیمت این موجودات ملخ‌ دار به ذهنم نمی‌ رسد و عیناً همین جمله را برایش واگویه می‌ کنم و او که کمی اخم هایش در هم می‌ رود.

 

همانطور که فنجان نسکافه داغ را به دهان نزدیک می‌ کند می‌ گوید: البته اگر وارد کردن هواپیما را به ما بسپرید ما با روابط و روش‌ هایی که داریم می‌ توانیم سر و ته 25 هزار یورو گمرکی را با 20 تا 25 میلیون، هم بیاوریم و این تا حدی از هزینه‌ های شما کم می‌ کند و اگر باز هم بخواهید که هزینه کمتری درنظر بگیرید باید یک هواپیمای دست دوم بخرید؛ اتفاقاً یک مورد داریم که صاحبش می‌ خواهد مدل هواپیمایش را که یک سال از مدلش گذشته، به‌ روز کند و ...

 

 

برای دیدن این هواپیماها به فرودگاهی اطراف تهران می‌ رویم که بیش از 55 فروند از این پرنده‌ های دو نفره را در خود جا داده است؛ 3-4 آشیانه‌ ای که لب به لب از این هواپیماهای دو نفره پر شده است؛ فرودگاهی که صبح روزهای جمعه، پارکینگش از انواع خودروهای لوکس دو سرنشین لبالب می‌ شود و کمی بعد آسمانش از انواع هواپیماهای رنگ به رنگ...

 

یکی از مشتریان که به وضوح ما را از اهالی همیشگی آنجا تمیز می‌ دهد با عجله ولی در عین حال مودبانه از مراجعان همیشگی آنجا می‌ گوید؛ از آدم‌ های مسنی که به عشق پرواز، هر از گاهی به آنجا می‌ روند و با پرنده‌ های شخصی‌ شان بر فراز تهران و شهرهای شمالی چرخی می‌ زنند تا جوان‌ هایی که هر هفته تنها برای جا نماندن از قافله مد روز و گرفتن عکسی یادگاری در کنار هواپیماهای خوشرنگشان با همراهی جدید به آنجا می‌ آیند..

 

در میان مکالمه چند دقیقه‌ اش از هر دری سخن به میان می‌ آید و هزینه نگهداری و تعمیرات ماهانه هواپیماها که کف‌اش گه گاه به سقف یک میلیون تومان نیز می‌ ساید، چشمان ما را گشادتر از قبل می‌ کند...

 

هنوز چند ساعتی از طلوع آفتاب نگذشته است و با روشن‌ تر شدن هوا و زیادتر شدن مراجعان، تفاوت فاحش میان ما و اهالی همیشگی آنجا به وضوح توی ذوق می‌ زند و ما که بودنمان را در میان این از ما بهتران، وصله‌ ای ناهمگون می‌ بینیم، از ورود به فرودگاه صرف نظر می‌ کنیم و ترجیح می‌ دهیم از همان راهی که آمده‌ ایم برگردیم و برای حفظ روحیه‌ مان خمی هم به ابرو نیاوریم.

 

 

جاده منتهی به فرودگاه که جاده‌ای فرعی و کم رفت و آمد است را یک راست به سمت تهران پی می‌ گیریم و در سکوتی که ناخواسته تمام فضا را پر کرده تصویر «آگهی دست‌ نویس فروش کلیه» دختر، پسر، مرد یا زنی، در برابر چشمانم رژه می‌ رود که برای راست کردن کمر از زیر بار زندگی، حاضر شده است کلیه‌ اش را جایی همین نزدیکی و زیر آسمان همین شهر برای چند میلیون به حراج بگذارد...

 

تصویری که قرار گرفتنش در کنار تصویر پرنده‌ های شخصی دو نفره چند صد میلیونی، بدجوری آدمی را درگیر معادله فراز و نشیب زندگی می‌ کند...

 

تسنیم

 

1 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

صحبتی داشتم با گزارشگر محترم. البته قبلا عرض کنم بنده مثل خیلی از هموطنان جز قشر متوسط جامعه هستم. اما سوالم از گزارشگر محترم این است: اگر شما هم پول میلیاردی داشتید چکار می کردید؟ آیا می رفتید کلیه می خریدید و رایگان اهدا می کردید به کسانیکه نیازمند هستند و اگر بلی چند بار در سال؟ آیا تمام پول را صرف امور خیریه و از این قبیل می کردید؟ و صدها سوال شبیه به این. قطعا شما هم بدنبال راحتی و رفاه بیشتر برای خود و خانواده ات بودی مثل تمام میلیاردرهای دیگر.
اینکه کسی میتواند مازراتی یا هر چیزی شبیه به این اسم ها را بخرد و یا اینکه افراد زیادی وجود دارند که معیشت بسیار سختی دارند فی النفسه نتیجه افعال این افراد نیست بلکه اینها محصول سالها بی تدبیری و ندانم کاری برخی از مسئولان اقتصادی و اجرایی کشور است. کاش در نحوه نگارش به گونه ای عمل می نمودید که به جای شرح و تفسیر مفصل از هواپیماها و مالکان و خریدارانی که به آنجا مراجعه می نمایند عملکرد دولتمردان را با همین دقت و حساسیت زیر ذره بین قرار میدادید تا چنین برداشت نشود که تمام بدبختی و گرفتاری مردم از ثروتمندان این کشور است. بطور یقین این اختلاف طبقاتی نتیجه عملکرد اشتباه سالهای متمادی افرادی است که در جای خودشان قرار نداشتند و حالا اینجای کاریم

پاسخ

۳

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top