خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٨ ذو الحجّة ١٤٤٠ Tuesday, August 20, 2019
کد خبر: 405727
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۱ - ۱۲:۰۰
دلیل نیوفتادن دندان های شیری
دندانهای شیری به مراقبتی ویژه نیازمندند؛ زیرا این دندان ها پیش زمینه رویش دندان های دائمی هستند و مراقبت هرچه بیشتر از آنها عمر و سلامت دندان های دائمی را بیشتر می کند.
دندان شیری دلیل نیوفتادن دندان های شیری
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

پیامبراسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: بهترین سرگرمی مؤمن شناست.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، افتادن دندان شیری از سن 6 سالگی در کودکان شروع می شود و البته این اتفاق در دختران زودتر از پسران می افتد و آخرین دندان های شیری باید تا پایان سن 12 سالگی افتاده باشد.

 

علت افتادن دندان‌های شیری به این خاطر است که دندان‌های دائمی زیر دندان شیری شروع به رویش کرده و به مرور ریشه دندان شیری را می‌خورد و این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که ریشه دندان شیری به کلی از بین رفته و در آخرین مرحله که دندان دائمی در دهان جوانه می‌زند دندان شیری می‌افتد.

 

هرگاه دندان‌های شیری در موعد خود نیفتند، می‌توانند باعث کج یا دیر روییدن و در مواردی نروییدن دندان‌های دائمی زیرین گردند.

 

کشیدن زودهنگام دندان های شیری،قوس فکی را به هم می ریزد و موجب می شود دندان های مجاور جای دندان کشیده شده را بگیرد که این موضوع شکل دندان دائمی را خراب می کند.

 

‌این دندان ها باید خود به خود از ریشه جداشود و این همان زمانی است که دندان دائمی از زیر دندانهای شیری شروع به روییدن می کند.

 

برخی از کوکان زمانی که دندان های شیریشان در حال افتادن است، هیجان زده و خوشحال هستند، اما برخی از آن ها بسیار عصبی می شوند.

 

ممکن است زمانی که دندان کودک شل شده است، کودک از والدین خود بخواهد که به او در بیرون کشیدن دندان کمک کند. بهتر است والیدن میزان شلی دندان را امتحان کنند و اگر دندان به اندازه کافی شل شده بود، می توان با استفاده از دستمال تمیز دندان را بیرون کشید اما اگر دندان مقاومت کرد، نباید آن را با فشار خارج کرد و اگر در مواردی مدت زمان شل شدن دندان به طول انجامید بهتر با دانپزشک مخصوص کودکان مشورت شود.

 

بعد از  12 سالگی حتما افتادن تمام دندان‌های شیری فرزندانتان را چک کنید.

اگر دندان شیری تا سن 12 سالگی نیفتاد، برای کشیدن آن زود اقدام نکنید، چون ممکن است زیر این دندان، دندان دائمی نباشد. در این صورت دندان شیری را تا سن 30 سالگی می توان به خوبی استفاده کرد. پس حتما رادیو گرافی کنید تا علت واقعی عدم افتادن دندان شیری مشخص شود.

 

کج بودن مسیر رویش دندان دائمی زیر دندان شیری

نبودن دندان دائمی به طور مادرزادی؛ یعنی در بعضی موارد، فرد به طور ارثی یک تا چند دندان دائمی را ندارد، در این صورت دندان شیری مربوطه هم نخواهد افتاد.

گیر کردن دندان شیری بین دندان‌های دائمی. این مسئله علل مختلفی ممکن است داشته باشد، مثل درشت بودن دندان‌ها و کمبود فضای کافی و تحت فشار بودن دندان‌ها.

 

آکا / 2018

پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top