خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ الثلاثاء ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩ Tuesday, August 21, 2018
 
کد خبر: 407053
نظرات: 3
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۳ - ۲۱:۱۳
"مراسم خرمی" در استان گیلان (عکس)
روستای کوهستانی «نوده» فاراب،واقع در منطقه ‏ی«عمارلو» شهرستان رودبار استان گیلان، اگرچه از برخی امکانات زندگی شهری، مثل برق و نفت،بی ‏نصیب نیست.
جشن خرمی "مراسم خرمی" در استان گیلان (عکس)
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، هریک از اقوام ایرانی در جای‏ جای این‏ سرزمین،به مناسبت نوع محصول کشاورزی که در طول سال کشت‏ و برداشت می‏کردند، جشنی برپا می‏داشتند.

«مراسم خرمی»،یکی‏ از همین مراسم های دیرینه است که با وجود تحول اساسی در شیوه‏ ای‏ برداشت آن،هنوز هم کم‏ و بیش در برخی نقاط ایران برگزار می ‏شود. فلسفه ای پیدایی مراسم‏ های برداشت محصول که توأم با شکر و سپاس‏ به درگاه خداوند آفرینش بوده است،اصولا به حرمت و تقدسی‏ برمی‏گردد که ایرانیان برای طبیعت و آن‏چه که از آن به دست می‏آید، قائل بوده‏ اند.بی‏ جهت نیست که بسیاری از جشن ‏های ایرانیان از دیرباز به نوعی با طبیعت پیوند تنگاتنگ داشته است.

روستای کوهستانی «نوده» فاراب،واقع در منطقه ‏ی«عمارلو» شهرستان رودبار استان گیلان، اگرچه از برخی امکانات زندگی شهری، مثل برق و نفت،بی ‏نصیب نیست،با این حال به دلیل سه ویژگی:راه‏ خاکی،خانه‏ های گلی و اقتصاد زراعی و دامی،هنوز از روستاهای‏ نسبتا بکر و سنتی به حساب می‏آید.

 

 

جشن‏ برداشت محصول انار از آیین ‏های دیرین ا‏ی مردمان این روستاست که‏ از سده‏های گذشته تا به امروز،هم‏چنان پابرجا باقی مانده است. طبق سنت معمول، هرساله یک روز جمعه در فاصله‏ ای روزهای 20 تا 25 مهر،مردم روستا راهی مزارع انار می‏ شوند تا به برداشت محصول‏ اقدام کنند.

تا پیش از این روز کسی مجاز به برداشت محصول انار مزرعه‏ ی خود نیست و درست از همین روز که همگان به انارچینی‏ می‏ پردازند،در واقع  انارچینی شکسته می‏شود.چنان ‏که‏ می‏ گویند،اگر کسی یا کسانی پیش از روز معین،انارچینی کنند،در عرف مردم روستا مغضوب واقع می‏شوند و باید در انتظار مجازات‏ متعارف باشند.رعایت این امر حاکی از تعهد به حفظ آداب و سنن‏ گذشته است.

یکی از کارکردهای اجتماعی این آیین،همین گرد آمدن اهالی، اقوام و نزدیکان در یک روز معین در روستا و مزرعه است.مراسم انار بهانه‏ ای است تا از دوستان دور و نزدیک دعوت به عمل آید.

 

 

 

ایران مطلب / 2018

3 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

ابرانیها برای هر چیزی در قدیم مراسم میگرفتن

پاسخ

۱

۰

ایران مهد تمدن است

پاسخ

۲

۰

جالب بود ممنون.

پاسخ

۳

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top