خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ الاثنين ٨ ذو الحجّة ١٤٣٩ Monday, August 20, 2018
 
کد خبر: 407063
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۱۰ - ۰۸:۱۵
عاقبت الاغ تنبل
الاغ عاقبت الاغ تنبل
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

 

به گزارش سرویس کودک جام نیوز، ضرب المثل بار الاغ را که بردارند، پالونش را هم به منزل نمی رساند رو شنیدین؟ این مثل برای اشخاصی به کارمی رود که جز تن پروری هنر و کاری نداشته باشند و در برابر امتیازاتی که به آنها می دهند خود را به بی خیالی بزنند. مرد هیزم شکنی بود که یک الاغ و یک شتر داشت که ابزار کارش بودند و هیزم ها را بار آنها می کرد و برای فروش به شهر می آورد. یک روز طبق معمول الاغ و شتر را برداشت و برای هیزم چینی رفت. بعد از اینکه کارش تمام شد، هیزم هایی را که چیده بود بار الاغ و شتر کرد و به سمت شهر به راه افتاد.

 

 

در بین راه الاغ شروع به تپیدن و خم خم راه رفتن کرد. مرد نصف هیزم ها را که روی الاغ بود، برداشت و پشت شتر گذاشت. مقداری راه که آمدند الاغ روی زمین خوابید. مرد هیزم چین به ناچار تمام هیزم ها را از روی الاغ برداشت و روی شتر زبان بسته گذاشت. هنوز کمی راه نرفته بودند که الاغ، باز خودش را به ناتوانی زد و دراز به دراز روی زمین خوابید. مرد هم پالان و خود الاغ را روی شتر بیچاره گذاشت.

 

شتر ناراحت شد و با خودش گفت:« بلایی به سر این الاغ بیاورم که آن سرش ناپیدا باشد.»‌ در همین موقع به پرتگاهی رسید تکانی به خود داد و الاغ را به ته دره انداخت و هلاک کرد. از آن موقع می گویند: «بار الاغ را که بردارند، پالونش را هم به منزل نمی رساند.»

 

2016/تبیان

 

 «برای ارسال نقاشی های زیبای خود این قسمت را کلیک کنید»

0 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top