خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ الثلاثاء ١٢ رجب ١٤٤٠ Tuesday, March 19, 2019
 
کد خبر: 407992
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۸/۶ - ۱۰:۱۹
برنامه جنگ طلبان آمریکایی برای روز بعد از توافق با ایران
«تعدادی از اعضای کنگره به دنبال بحران سازی در مذاکرات هستند... بهترین و شاید آخرین فرصت برای خراب کردن توافق با ایران، دقیقا بلافاصله بعد از اتمام مذاکرات هسته ای باشد.»
کنگره آمریکا برنامه جنگ طلبان آمریکایی برای روز بعد از توافق با ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، با نزدیک شدن زمان ضرب الاجل هسته ای، خبرگزاری رویترز (Reuters)، طی یادداشتی به بررسی رویکرد نمایندگان جنگ طلب کنگره آمریکا در رابطه با توافق هسته ای پرداخت. در این نوشته آمده است: در حالی که مذاکرات با ایران بر سر آینده برنامه هسته ای این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است، تعدادی از اعضای کنگره به دنبال بحران سازی در این موضوع هستند.

 


رویترز افزود: اوباما ممکن است در ابتدا، برای رسیدن به توافق هسته ای، با دور زدن کنگره، تحریم های تحمیل شده به ایران را تعلیق نماید و سپس از اعضای کنگره درخواست کند تا بعد از روشن شدن پایبندی کامل ایران به تعهدات خود، تحریم ها را به صورت دائمی لغو نمایند.

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: قطعا برخی از اعضای کنگره نسبت به اختیار اوباما برای لغو تحریم ها اعتراض دارند. البته تنها کنگره است که می تواند تحریم ها را به صورت دائمی لغو کند پس راهی برای نادیده گرفتن کنگره وجود ندارد. بحث در اینجاست که اگر شما جنگ با ایران را به توافق با این کشور ترجیح دهید، بهترین و شاید آخرین فرصت برای خراب کردن توافق با ایران، دقیقا بلافاصله بعد از اتمام مذاکرات هسته ای است. پس از مذاکرات، سوء ظن به ایران به صورت فراگیری باقی می ماند؛ چرا که این زمانی است که ایران باید تعهد خود نسبت به مفاد قرار داد را به نمایش بگذارد.

 

 

جالب اینجاست که مسئولین ایرانی نیز به دنبال لغو سریع تحریم‌ها هستند. البته آنچه ایرانیان به دنبال آن هستند به دلایلی با نظر قانونگذاران جنگ‌طلب کنگره متفاوت است؛ زیرا جنگ‌طلبان کنگره خواستار رأی‌ سریع برای جلوگیری از رسیدن به توافقند و ایران خواستار رأی‌گیری سریع برای لغو دائمی تحریم‌هاست.
در این میان، دولت اوباما از طریق پیشنهاد کاهش تحریم‌های قابل برگشت به ایران در آغاز توافق و دادن وعده لغو دائمی تحریم‌ها در صورت پایبندی کامل تهران به وعده‌های هسته‌ای، به دنبال راهی برای دستیابی به توافق بادوام با ایران است.

 

 

طبق این گزراش، رأی‌گیری سریع کنگره بلافاصله بعد از اتمام مهلت ۲۴ نوامبر، موجب زنده نگه داشتن بی‌اعتمادی‌ها نسبت به ایران خواهد شد.

این خبرگزاری انگلیسی مهمترین عامل شکست جنگ‌طلبان کنگره را توافق موقت هسته‌ای دانست و از آن به عنوان یک موفقیت یاد کرد.

 

 

رویترز در پایان نوشت: با یک نگاه کلی می توان گفت ایران به تمامی قول‌ها و تعهدات خود پایبند بوده است، آنها در هیچ یک از مراحل پا عقب نکشیده اند و سعی نکرده اند در مذاکرات تقلب کنند. تدوام اخبار خوب درباره مذاکرات، در شش ماه گذشته، فضای سمی در کنگره را تا حد زیادی پاکسازی کرده است و کار را برای اقدامات ضد ایران از پیش سخت تر کرده است.

 

 

 

 

2 نظر
کلیدواژه ها:
کنگره  |  توافق  |  Reuters  |  رویترز  |  آمریکا  |  جنگ  |  ایران  |  هسته ای  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top