خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ الأربعاء ٢٢ شوّال ١٤٤٠ Wednesday, June 26, 2019
 
کد خبر: 455087
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۱۴:۳۷
بررسی تحولات یمن؛
روایت فرار وزیر دفاع یمن/ باز هم شیعیان حوثی‌ متهم شدند!
پس از انتشار خبر خروج الصبیحی از صنعا، حوثی‌ها ایست‌های بازرسی جدیدی را در برخی از خیابان‌های پایتخت ایجاد کردند.
وزیر دفاع یمن روایت فرار وزیر دفاع یمن/ باز هم شیعیان حوثی‌ متهم شدند!
به این مطلب امتیاز دهید
80% 20% بازدید

 

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، پس از آنکه منابع محلی در شهر عدن اعلام کردند که وزیر دفاع این کشور نیز صنعا را ترک کرده و به شهر عدن گریخته است، منصور هادی نیز با بیان جزئیاتی از چگونگی فرارش از صنعا تاکید کرد که حاضر است با حوثی‌ها مذاکره کند.

 

 

 

 

پس از انتشار خبر خروج الصبیحی از صنعا، حوثی‌ها ایست‌های بازرسی جدیدی را در برخی از خیابان‌های پایتخت ایجاد کردند. الصبیحی یکی از اعضای دولت خالد بحاح، نخست وزیر مستعفی یمن است.

 

رسانه های بیگانه خارجی در تلاش برای توجیه فرار وزیر دفاع یمن و سیاست‌های اشتباه «منصور هادی» که علت اصلی شکل‌گیری موج اعتراضات گسترده در یمن است، با نادیده گرفتن مطالبات مردم که زمینه انقلاب مردمی را در این کشور بوجود آورده، سعی کرده اند این بار نیز انگشت اتهام را به سمت حوثی ها بگیرند و این گروه گسترده مردمی را عامل نابسامانی های اخیر معرفی کنند.

 

این در حالی است که بنابر شواهد و قرائن موجود نابسامانی سیاسی در این کشور در مرحله اول به سیاست های غلط و ناکارآمدی حکومت یمن در اداره کشور و در مرحله بعد به سبب دخالت‌های آمریکا و عربستان سعودی برمیگردد.

 

 

 

 

 

 

بطوری که این شبکه ها همواره در صدد توجیه اقدامات دولت یمن و زیرسؤال بردن حرکت‌های مردمی در این کشور بوده هستند.

 

نگاهی به نقش این رسانه‌ها گویای این مطلب است که محور غربی - عربی، تحولات مهم و گسترده یمن را در حد درگیری بین دولت و یک گروه شیعی پایین می آورند در حالی که همین گروه حوثی‌ها بیش از 40 درصد جمعیت یمن را شامل می‌شوند.

 

در این میان بی بی سی که بیش از همه ادعای اطلاع رسانی آزاد و بی طرف را دارد، با انتشار معنادر این خبر آورده است: «فرار صبیحی از صنعا اقدامی در جهت تقویت عبد ربه منصور هادی محسوب می شود که خودش دو هفته قبل به عدن گریخت.

 

 

 

 

منابع محلی در صنعا گفته اند ژنرال صبیحی شنبه شب توانسته است به شکل مخفیانه بگریزد و عازم جنوب کشور شود.

 

یک ماه قبل و در پی استعفای دولت یمن، حوثی‌ها آقای صبیحی را مکلف کردند که تا اطلاع ثانوی به وظایفش به عنوان وزیر دفاع و رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه دهد.»
 

در ادامه بی بی سی با اشاره به اینکه استعفای مقام ها در واکنش به اقدامات حوثی ها بوده نوشته است: «شبه‌نظامیان حوثی‌ در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ با ورود به صنعا، رئیس جمهوری این کشور را برای ایجاد تغییرات سیاسی زیر فشار گذاشتند.»

 

واقعیت امر آن است که ظهور قدرت مردمی جدید در یمن که در انصارالله متجلی شده است، برخی از کشورهای منطقه ای و خصوصا عربستان سعودی را به شدت نگران کرده است.

 

 

 

 

عربستان به طور آشکار و آمریکا به طور غیرآشکار در صدد اجرای طرح جدیدی در یمن هستند تا براساس آن یک بار دیگر مردم مظلوم یمن را از تحقق خواسته خود که اصلاح روند داخلی و خارجی یمن می باشد، دور نمایند.

 

نقشی که عملا منصورهادی و ضد انقلابیون در این تحولات اجرا می کنند آن است که با تشکیل ساختار موازی در عدن، ضمن تضعیف روند سیاسی موجود در یمن که مبتنی بر ارده سیاسی مردم است، با استفاده از ظرفیت حمایت برخی اعضای دائم شورای امنیت، به ویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه، برای منصورهادی مشروعیت بسازند و با ایجاد بحران های داخلی و تحریک مردم به تظاهرات و... از انصارالله سلب مشروعیت نمایند.

 

رسانه های همسو با محور غربی - عربی هم که نقش حمایت از این توطئه را دارند به بهانه پوشش اخبار یمن «مثل خبر فرار وزیر دفاع» سعی در تحریف و پوشش معنادار تحولات یمن هستند.

 

 

103

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top