خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ السبت ١٤ شعبان ١٤٤٠ Saturday, April 20, 2019
 
کد خبر: 458749
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ - ۱۱:۰۰
بیماری اوتیسم؛
آلودگی هوا این بیماری رایج در پسران را افزایش می دهد
این کارشناس کودکان استثنایی و اوتیستیک گفت: بیماری اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است و متاسفانه این میزان در حال افزایش است.
اوتیسم -کودک آلودگی هوا این بیماری رایج در پسران را افزایش می دهد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا،کارشناس کودکان استثنایی و اوتیستیک با بیان اینکه 300 دانش آموز اتیستیک در شهر تهران تحصیل می کنند، گفت: آلودگی هوا، وجود سرب و جیوه در هوای آلوده از عوامل تشدید کننده این بیماری است.

 

آلودگی هوا بیماری اوتیسم را تشدید می کند
زینب بهشتی فر اظهار کرد: بیماری «اوتیسم»، (درخودمانده)، عملکرد مغز را دچار اختلال می کند و این امر باعث ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات و ناهنجاری های مختلف شده و در نهایت مهارت های اجتماعی و ارتباطی فرد را محدود می کند.

وی گفت: این بیماری از بدو تولد همراه کودک است و در سه سال اول زندگی و رشد او بروز می کند.

 

بهشتی فر ارتباطات غیرطبیعی کلامی؛ تکرار کلمات، انجام حرکات و فعالیت های کلیشه ای و تکراری،عدم تمرکز، ناتوانی در ایجاد ارتباط و تعامل اجتماعی، ناسازگاری با افراد غریبه و ناتوانی در دوست یابی را از جمله ویژگی های کودکان اوتیستیک عنوان کرد.

وی افزود: کودکان اوتیستیک اگر چه علاقه مند به انجام کارهای عملی هستند اما از لحاظ تئوری توانایی پایینی دارند و در انجام بازی های تخیلی رشدی از خود نشان نمی دهند و تنها با یک شی ء عینی بازی می کنند.

 

این کارشناس کودکان استثنایی عوامل وراثتی و محیطی را از جمله علل بروز بیماری اوتیسم ذکر کرد و ادامه داد: تاکنون عامل اصلی این بیماری، شناخته نشده و بر اساس پژوهش های انجام شده، جهش ژنتیکی و عامل محیطی باعث ایجاد بیماری اوتیسم می شود.

بهشتی فر بیان کرد: بیماری های مختلف در دوران بارداری؛ استرس، فشار روانی، استفاده از داروهای خاص، عامل اقتصادی؛ فقر تغذیه در دوران بارداری و آلودگی هوا؛ وجود سرب و جیوه در هوای آلوده، استفاده طولانی مدت از تلفن همراه و قرارگرفتن در معرض اشعه ایکس، امواج ماهواره ای و استفاده از جیوه برای پرکردن دندان در هنگام بارداری به دلیل جهش ژنتیکی که در پی دارد، از دیگر عوامل ایجاد بیماری اوتیسم است.

کارشناس کودکان استثنایی افزود: این سموم خطرناک می توانند مستقیم بر عملکرد مغز تاثیر گذاشته، به فعالیت های عصبی آسیب برساند و باعث ایجاد ناهنجاری های طیف اوتیسم شود.

 

 

*ارتباط شرط اصلی آموزش کودکان اتیستیک

بهشتی فر گفت: کودکان اوتیستیک از لحاظ ارتباطی بسیار ناتوان هستند و درک آنان از پدیده ها با افراد دیگر متفاوت است و برای ارایه آموزش به این کودکان ابتدا نیازمند برقراری ارتباط با آنان هستیم.

وی صبوری، علم و تخصص مربوط به بیماری اوتیسم را لازمه برقراری ارتباط با کودکان اتیستیک دانست و افزود: اگر نتوانیم با این کودکان ارتباط برقرار کنیم و وارد دنیای آنان شویم، هر آموزشی که به آنان بدهیم بی اثر خواهد بود.

این کارشناس کودکان استثنایی و اوتیستیک ادامه داد: کودکان اوتیستیک، ترس از غریبه و حضور در اجتماع دارند و متخصصان به اعضای خانواده هایی که کودکان اوتیستیک دارند آموزش می دهند که چگونه با فرزندانشان ارتباط برقرار کنند.

 

*تحصیل 300 دانش آموز اوتیستیک در شهر تهران

بهشتی فر گفت: در سه مدرسه؛ غرب، شرق و شمال شهر تهران توسط نیروهای متخصص به 300 دانش آموز اوتیستیک خدمت ارایه می شود و این دانش آموزان به صورت رسمی آموزش می بینند.

وی با اشاره به نقش رسانه ملی در معرفی بیماری اوتیسم افزود: بیماری اوتیسم در جهان عمری 50 ساله و در ایران عمری 10 ساله دارد اما بسیاری از خانواده های ایرانی به خصوص در روستاها و شهرهای کوچک آگاهی و شناختی از این بیماری ندارند و فرزندان خود را به این دلیل از درمان و تحصیل محروم می کنند.

این کارشناس کودکان استثنایی و اوتیستیک گفت: بیماری اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است و متاسفانه این میزان در حال افزایش است.

بهشتی فر یادآور شد: برای مقابله با بیماری اوتیسم مادران در دوران بارداری ضمن داشتن تغذیه سالم و مفید، قرار نگرفتن در معرض اشعه ایکس و استفاده کمتر از تلفن همراه باید از هوای آلوده که سرشار از گازهای خطرناک سرب و جیوه است، به دور باشند.

وی گفت: استفاده از مواد غذایی ارگانیک و طبیعی، پروتئین و ویتامین دی در دوران بارداری، تغذیه کودک با شیر مادر، سخن گفتن با کودک از بدو تولد و انجام بازی های مناسب سن کودک نیز از جمله راهکارهای کاهش بیماری اوتیسم است.

 

2009

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top