خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ الجمعة ٥ ذو الحجّة ١٤٣٩ Friday, August 17, 2018
 
کد خبر: 459155
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱۲/۲۹ - ۲۲:۰۲
تحلیل روزنامه استرالیایی از روابط 30 ساله ایران و آمریکا
ایران متحد آمریکاست اگر...
راهبرد کوته‌نگرانه آمریکا برای خشنود ساختن وهابیت به قیمت ایران آغازگر مجموعه ای از محاسبات غلط برای آمریکا شد که یکی پس از دیگری به حملات تروریستی، جنگ ها و خرابی نه تنها در خاورمیانه و شمال آفریقا، بلکه در کشورهای غربی انجامید.
پرچم ایران و آمریکا ایران متحد آمریکاست اگر...
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه اینترنتی روزنامه آستریلین (Australian) چاپ استرالیا در حاشیه مذاکرات هسته ای، در تحلیلی با عنوان "ایران در صورت بازی خوب آمریکا می تواند متحد قابل اعتمادی برای آمریکا باشد" به انتقاد از مشی 30 ساله دولت آمریکا در قبال ایران پرداخت.

 

 

این روزنامه در مقدمه این مطلب آورده است: «با این که تشیع از نظر مذهبی یک اقلیت به شمار می رود و پیروان آن تنها 15 تا 20 درصد جمعیت مسلمانان جهان را تشکیل می دهند، سهم شیعه از خدمات فرهنگی و تمدنی که به اسلام شده بسیار بیش از نسبتی است که در رسانه ها به آن اذعان می شود؛ واقعیتی که در ضرباهنگ هجمه های ضدشیعه کاملاً گم شده است.

 

 

در حالی که عربستان سعودی ممکن است ادعای تولد اسلام و پیامبر آن، و تسلط بر دو مسجد مقدس آن در مکه و مدینه را داشته باشد، از نظر هنر اسلامی، معماری، شعر، موسیقی، عرفان، فلسفه و متافیزیک یا مابعدالطبیعه، عربستان کهن یارای برابری با تاریخ شیعیان پارس را ندارد.

 

 

در طول تاریخ اسلام به جز دوره حکومت فاطمیون در مصر (909 تا 1171 میلادی) و تا زمان انقلاب ایران، تشیع به عنوان یک مذهب معترض باقی ماند. با پیروزی انقلاب، شیعیان تولد تازه ای را تجربه کردند و در سطح بی سابقه ای به عنوان بازیگران تعیین کننده در سیاست منطقه و بین الملل شناخته شدند.»

 

 

آستریلین در ادامه می نویسد: «صرف نظر از امواج شوک آوری که انقلاب در سرتاسر جهان اسلام ایجاد کرد، که در عربستان سعودی به قیام 1979 انجامید و خواستار سرنگونی سلطنت آل سعود شد، موضع ضدآمریکایی نظام [امام] خمینی که در بحران گروگانگیری مشهور 444 روزه به اوج خود رسید، آمریکا را مجبور به طرح‌ریزی دوباره راهبرد خاورمیانه خود کرد. این نیاز زمانی که شوروی سابق در اواخر 1979 دست به اشغال افغانستان زد، از طرف آمریکا بیشتر احساس شد.

 

 

آمریکا آرزو داشت با تحکیم پیوند خود با آل سعود سرشار از نفت و دیگر رژیم های محافظه کار خاورمیانه، وزنه تعادلی را در تقابل و برای شکست اسلام گرایی به رهبری ایران از طرفی، و برای رصد کمونیسم از سوی دیگر ایجاد کند.

 

 

این عمل تدبیر عجولانه ای برای ایجاد تعادل بود، چنان که گروهی از اسلام گرایان آیت الله روح الله خمینی در ایران را به عنوان تروریست محکوم می کرد، درحالی که همزمان از گروه دیگری از اسلام گرایان در افغانستان تحت عنوان "مبارزان آزادی" تجلیل و حمایت می کرد.

 


گروه دوم نه تنها شامل طالبان بود که القاعده را نیز شامل می شد، یعنی فرزندان پرافتخار سلفی‌گری پیوریتان و بنیادگرا، یا همان وهابیت، ایدئولوژی رسمی و حکومتی عربستان سعودی.

 


راهبرد کوته‌نگرانه آمریکا برای خشنود ساختن وهابیت به قیمت ایران، برای پیروزی در جنگ سرد سودمند افتاد، اما آغازگر مجموعه ای از محاسبات غلط برای آمریکا شد که یکی پس از دیگری به حملات تروریستی، جنگ ها و خرابی نه تنها در خاورمیانه و شمال آفریقا، بلکه در کشورهای غربی انجامید.

 


پیدایش دولت اسلامی [عراق  و شام، داعش] و فاجعه ای که در عراق و سوریه در حال پدید آوردن آن است آخرین تجلیات و نمودهای عینی همین داوری غلط است.»

 


این روزنامه در ادامه در ادعایی می افزاید: «نظریه صدور انقلاب [امام] خمینی رخت بربسته اما ایران به طور کاملاً مشروع احساس می کند نمی تواند از منافع برادران شیعه خود در سراسر جهان غفلت کند.»

 


این روزنامه سپس چنین ادامه می دهد: «برعکس، آنچه اکنون در حال صدور است ایدئولوژی سلفی‌گری زیر پرچم آل سعود است، آن چنان که در مرامنامه طالبان، القاعده، بوکوحرام، احرار الشام، دولت اسلامی [عراق و شام] و چندین گروه دیگر به چشم می خورد. بر اساس سندی که ویکی لیکس در سال 2009 منتشر کرد، هیلاری کلینتون وزیرخارجه پیشین آمریکا عربستان سعودی را به حمایت مالی از گروه های تروریست مسلمان متهم کرده است. با وجود این، این رژیم همچنان به صورت متحدی جدانشدنی برای آمریکا و غرب باقی مانده است.

 


آسیب در روابط ایران و آمریکا تا حدی به این دلیل است که آمریکا و متحدان غربی آن از چشم اسرائیل به ایران می نگرند. دولت نتانیاهو برخلاف توصیه خود نتانیاهو در داخل، درمورد تهدید هسته ای ایران بزرگنمایی می کند. این طور به نظر می رسد که موضع علنی مهاجمانه از جانب نخست وزیر اسرائیل، تاکتیکی برای انتخاب دوباره او در انتخابات این هفته بوده است.»

 


نویسنده این مقاله در تحلیلی می افزاید: «واقعیت ساده این است که برنامه هسته ای ایران  پاسخی به بیش از 30 سال تحریم ، تهدید و جنجال آفرینی آمریکا بود. همانطور که پیش تر آمد، تشیع مذهب اعتراض است. هر چه بیشتر سرکوب شود، به سرکشی و طغیان مصمم تر می شود.»

 

 

این روزنامه در انتها اظهار امیدواری می کند: «پس از بیش از 30 سال، نرم شدن موضع ضدایرانی آمریکا آن طور که از مذاکرات جاری بر سر مسئله هسته ای ایران مشهود است باعث خوشنودی است. دیپلماسی عملگرا در عوض سروصدا و تهدید با شمشیر بهترین راه قانع کردن ایران برای داشتن نقشی مثبت در متوقف کردن اوضاع رو به وخامت خاورمیانه است.

 

 

همچنین الزامی است که آمریکا و متحدان غربی اش پای میز طرح‌ریزی خود برگردند و به شکل جدی در رابطه غیرنقادانه خود با پادشاهی آل سعود و متحدانش در خلیج [فارس] تجدید نظر کنند. این سلطنت های نفتی فاقد مشروعیت عمومی، صادرکنندگان ایدئولوژی خود برای بی ثبات کردن نظم جهانی بلوک غرب هستند. دولت اسلامی [عراق و شام] و نظم جهانی اسلامی ای که درپی ایجاد آن است معجون خطرناکی است که با الهام از خوانش غلط نفرت انگیزی از تاریخ اسلام و فهم غلط و عجولانه ای از تفسیر متون مقدس این دین به وجود آمده است.»

 


آستریلین در پایان آورده است: «برای مدت بیش از 30 سال آمریکا و متحدان غربی اش دست خود را اشتباه بازی کرده اند و از کارت غلط بازی گرفته اند. آن ها طرح غلطی را دنبال کرده اند و دورهای زیاد و بیش از اندازه ای را باخته اند. اکنون وقت آن است که ورق ها برگردد و بازی جدیدی آغاز شود.»

 

 

 

505

0 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top