خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ السبت ٦ ذو الحجّة ١٤٣٩ Saturday, August 18, 2018
 
کد خبر: 459356
نظرات: 6
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۱/۱ - ۲۲:۰۸
راهکار جدید اکبر گنجی؛
مقاومت نکنید؛ کشور را تحویل غرب دهید!
اکبر گنجی در پایان مقاله‌اش با ادعای ناکآرمدی مدل اقتصاد مقاومتی، دیدگاه خود در این باره را آشکار می‌سازد، همان نگاهی که به بیان رهبر معظم انقلاب، "حل مسائل" را از طریق "کمک بیرون مرزها" می‌داند و "غلط و عقیم و بی‌فایده" است.
اکبر گنجی  مقاومت نکنید؛ کشور را تحویل غرب دهید!
به این مطلب امتیاز دهید
28.6% 71.4% بازدید

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پس از سخنان امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در حرم مطهر امام رضا (ع)، وب سایت "رادیو زمانه" (RadioZamaneh) در مقاله ای به قلم "اکبر گنجی" به تحلیل سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، از دیدگاه وی پرداخته است.

 

اکبر گنجی مینویسد: «سخنرانی آیت الله خامنه‌ای در روز نخست سال جدید در مشهد هفتاد دقیقه به طول انجامید. او در این سخنرانی کوشید تا نیروهای افراطی را کنترل کرده و به حمایت از دولت در موضوع هسته‌ای وادارد.»وی در این مقاله به تشریح محور‌های سخنرانی عصر امروز رهبر انقلاب در بارگاه قدس رضوی می پردازد، که در ادامه گزارشی اجمالی از مقاله مذکور را می‌خوانید:

 

 

تحریم یعنی براندازی


گنجی با اشاره به این بخش از سخنان رهبر انقلاب که «تحریم‌های اقتصادی “تنها” ابزار دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی است. اما از طریق اقتصاد مقاومتی می‌توان ابتدا پیامدهای آن را کاهش داد و در مرحله بعد، “بی اثر” کرد»، ضمن چشم پوشی از پیشرفت های بزرگ ایران رد عرصه های مختلف، آن هم در شرایط تحریم نوشت: «بدین ترتیب، گویی [آیت‌الله خامنه‌ای] تهدید نظامی را به کلی منتفی به شمار آورده و گمان می‌کند که می‌توان در برابر تحریم‌های اقتصادی ایستاد و پیشرفت کرد.»

 

حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات امروز خود در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) فرمودند: «در زمینه مسائل هسته‌ای، دشمنان ما که طرف مقابل ملت ایران و عمده آن ها آمریکا هستند آنها با تدبیر و با سیاستگذاری حرکت می‌کنند. آن‌ها به مذاکرات احتیاج دارند. آمریکا به مذاکرات بسیار احتیاج دارد و اختلافاتی که بین آمریکایی‌ها است به این معنانیست که نیازمند مذاکرات نیستند. در همین پیام نوروزی اوباما، متاسفانه حرف های غیر صادقانه ای وجود داشت.»

 

 

مذاکرات هسته ای؛ امید و نا امیدی

 

فعال اپوزیسیون ساکن امریکا، با ذکر سیاست های اعلام شده از سوی رهبر انقلاب درباره مذاکرات هسته‌ای در سخنرانی امروز، نوشت: «بسیاری از افراد و گروه‌ها امیدوار بودند و هستند که تا ۱۱ فروردین توافق سیاسی هسته‌ای حاصل شود و ایران از این مرحله بسیار خطرناک گذر کند. حمایت همه جانبه [آیت‌الله] خامنه‌ای از مذاکره و توافق، مثبت و امیدبخش است. چرا که افراطیون را فقط او می‌تواند کنترل و به حمایت از نتیجه مذاکرات وادار کند.»

 

وی افزود: «آیت الله خامنه‌ای واقعاً به دنبال توافق نهایی هسته‌ای است. او در برابر همه امتیازاتی که داده و می‌دهد، فقط و فقط یک چیز را می‌خواهد: "لغو کلیه تحریم‌های اقتصادی". اما این مطالبه به دو صورت می‌تواند محقق شود: الف- لغو کلیه تحریم‌ها به طور مرحله‌ای و طی یک دوره چند ساله و شاید هم دو رقمی. ب- لغو یک باره کلیه تحریم ها. یعنی طرفین یک باره به کلیه تعهدات خود عمل کنند.»

 

اکبر گنجی در بخش دیگری از این مقاله می‌نویسد: «در سخنرانی امروز، [آیت‌الله] خامنه‌ای به گونه‌ای سخن گفت که گویی خواهان لغو یکباره کلیه تحریم‌های اقتصادی است. اگر واقعاً لغو یکباره همه تحریم‌های اقتصادی شرط آیت الله خامنه‌ای برای توافق نهایی هسته‌ای باشد، "چنان توافقی منتفی خواهد بود". برای این که اوباما حتی اگر بخواهد (که نمی‌خواهد)، نمی‌تواند همه تحریم‌ها را لغو کند. بسیاری از تحریم‌ها قانون مصوب کنگره‌اند که لغو آنها فقط و فقط به دست کنگره و نیازمند قانونگذاری کنگره است. اوباما به غیر از تحریم‌های مصوب قوه مجریه، حداکثر می‌تواند بسیاری از تحریم‌ها را اجرا نکند، نه این که آنها را ملغی سازد.»

 

فعال اپوزسیون در امریکا در ادامه مقاله خود با اشاره به طرح موضوع “برگشت ناپذیری” از سوی رهبر انقلاب نوشت: «آیت الله خامنه‌ای توضیح چندانی پیرامون این اصطلاح ارائه نکرد. مطابق توافق هسته‌ای ایران از حق خود در چارچوب قوانین آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای برای یک دوره تاریخی می‌گذرد. به تعبیر دیگر، ایران حتی محدودیت‌های بسیار بیش از "ان پی تی" را می‌پذیرد تا اثبات شود که به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. اما پس از این دوره تاریخی و اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، شرایط عادی شده و با ایران رفتاری مشابه دیگر اعضا به عمل خواهد آمد.»اکبر گنجی می‌نویسد: «اگر منظور [آیت‌الله] خامنه‌ای این باشد که این محدودیت برای یک دوره محدود (یک رقمی یا دو رقمی) پذیرفته شده و سپس باید ایران به وضعیت عادی بازگشته و از حق استفاده صلح آمیز در چارچوب قوانین آژانس برخوردار باشد، توافق دست یافتنی خواهد شد. اما اگر منظور دیگری داشته باشد، شاید توافق منتفی شود.»

 

وی می‌افزاید: «احتمالا [آیت‌الله] خامنه‌ای نگران آن است که دولت‌های غربی به دنبال دائمی کردن محدودیت‌ها باشند. عدم اعتمادش را بدین صورت بیان کرده است. شاید هم مطالبات بیشتری مطرح می‌سازد تا قدرت چانه زنی تیم مذاکره کننده را بالا ببرد.»

 

اکبر گنجی که در پایان مقاله‌اش در رادیو زمانه با ادعای ناکار آمدی مدل اقتصاد مقاومتی، دیدگاه خود در این باره را آشکار می‌سازد، همان نگاهی که به بیان رهبر معظم انقلاب، "حل مسائل" را  از طریق "کمک بیرون مرزها" می داند و غلط و عقیم و بی‌فایده است. وی می‌نویسد: «با “اقتصاد مقاومتی” نمی‌توان در برابر شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ که علیه کشوری وضع شده، ایستاد و نه تنها بر بیکاری، تورم، فقر، رکود اقتصادی، و…فائق آمد، و رشد اقتصادی بالایی داشت.»

 

 

گفتنی است که رهبر معظم انقلاب عصر امروز در حرم مطهر رضوی درباره این موضوع فرمودند: «نگاه دوم این است که با استفاده از کمک بیرون از مرز‌هاست. می‌گوید سیاست خارجی را تغییر دهیم تا اقتصاد درست شود و تحمیل قدرت‌های مستکبر را در بخش‌های گوناگون بپذیریم تا اقتصاد رونق پیدا کند. شرایط نشان می‌دهد این نگاه کاملا غلط و عقیم و بی‌فایده است.»

 

ایشان در ادامه افزودند: «همین تحریم‌هایی که امروز علیه ملت ایران اعمال می‌شود دلیل محکم و متقنی بر غلط بودن این نگاه است. اینکه اگر به امید قدرت‌های خارجی نشستید و با زیر بار رفتن آن‌ها اقتصاد را رونق دهید، آن‌ها قانع نیستند. امروز روسای قدرت‌های مستکبر می‌خواهند همین نگاه را تقویت کنند.»

 

 

به باور اکثر کارشناسان اقتصادی، تنها مسیر برای عبور از تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ملت ایران و همچنین تولید الگوی اقتصادی مبتنی بر نیازهای بومی و دینی، بکارگیری نسخه کامل و جامع اقتصاد مقاومتی می باشد.

 

 

104

 

6 نظر
نمایش نظرات

خفه بابا ، اگه ایرانتو دوست داری پس چرا رفتی آمریکا و نمک گیرشون شدی ؟؟؟!!
داداش ما که اینجائیم میدونیم که توافق اگر با تمام امتیازاتی که ما بدیم، نخواهد توانست اقتصاد مارو بسازه بلکه اگه وابسته بشیم بدتر هم خواهد کرد. تو که نزدیکتری به اروپایی ا اگه تا حالا نفهمیده باشی خیلی کودنی(اگر چه میدونم تو هم دستمان خودشون کردن که....)
رهبر ما رهبر واقعیست ، چون رهبر ما به حامیان ثروتمند ادیان تحریف شده خدا وابسته نیست.
میدونی آتیش میگیرم وقتی یه کلاشی مثل تو که وقتی جنگ شد پریدن رفتن که... بماند، و حالا ادعای ایرانی بودنتون هم میشه !
ایران از شکستها و زخم ها یاد گرفته که اتحاد داشته باشه و بخودش وابسته باشه(ایران =مجاز از ملت ایران)

پاسخ

۳۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top