خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ الثلاثاء ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩ Tuesday, August 21, 2018
 
کد خبر: 459393
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۱/۲ - ۰۸:۵۰
پرش‌ قیمت‌ها زیر سایه سکوت ستاد تنظیم بازار؛
قیمت هرکیلو پرتقال به ۱۱هزار تومان رسید
تأمین و ذخیره سازی نامناسب میوه عوارض خود را بر خرید مردم در روزهای پایانی سال گذاشت و علاوه بر افزایش قیمت و کمبود، مرکبات با کیفیت مناسبی به دست مصرف کنندگان نرسید.
پرتقال  قیمت هرکیلو پرتقال به ۱۱هزار تومان رسید
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید


به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، در آخرین روز سال 93 به‌خلاف وعده مسئولین تازه تنظیم بازار میوه شب عید در وضعیت مناسبی عرضه و مدیریت نشد. وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم که بعد از سال‌ها ممارست دولت دهم برای دریافت مسئولیت تنظیم بازار پا بر بوته آزمایش گذاشته بود، از تنظیم بازار شب عید نمره قبولی نگرفت.
 
بنا بر این گزارش از ماه‌ها قبل مسئولین بخش خصوصی در ارتباط با کمبود مرکبات در سال جاری و لزوم تنظیم بازار شب عید از دو طریق واردات یا مدیریت عرضه به مسئولین دولتی بخش کشاورزی هشدار داده بودند زیرا در سال جاری به‌دلیل سرمازدگی نیمی از مرکبات شمال کشور از بین رفت.
 
منتقدین دولت در ماه‌های گذشته به دو دسته تقسیم می‌شدند، دسته اول بازرگانانی که به‌دنبال واردات بوده و سنگ خود را به سینه می‌زدند اما دسته دوم دلسوزانی بودند که مرتباً به دولت درباره لزوم مدیریت صحیح و تنظیم بازار از طریق ذخیره سازی به‌موقع و مناسب مرکبات به دولت هشدار دادند اما با انگ دلالی و منفعت طلبی از میدان خارج شدند.
 
بنا بر بازدید میدانی، مردم از قیمت و کیفیت پرتقال و نارنگی عرضه شده در آخرین روز سال رضایت خاطر ندارند و به‌خلاف وعده مسئولین در خصوص عرضه گسترده مرکبات، بسیاری از مصرف کنندگان برای تأمین میوه مورد نیاز خود در تعطیلات عید به‌سراغ خرده فروشی‌ها رفتند. خرده فروشی‌هایی که امسال بدون دلیل مشخص در آخرین روزهای سال توسط ستاد تنظیم بازار از چرخه عرضه میوه شب عید حذف شدند.
 
قیمت هرکیلوگرم پرتقال به 11هزار تومان رسید
 
بهدلیل کمبود میوه در میادین میوه و تره‌بار و عدم اختصاص جایگاه‌های موقت برای عرضه میوه شب عید، مغازه داران (اصناف) در سال جاری با نبود نظارت‌های لازم حسابی جولان دادند و با دیدن حضور کمرنگ رقیب دولتی در بازار سود مناسبی از خرید و فروش آخر سال خود به دست آوردند به‌طوری که هر کیلو پرتقال مرغوب شمال (کوهستان) تا کیلویی 11هزار تومان خرید و فروش شد، پرتقالی که در فصل برداشت به‌قیمت کمتر از دو هزار تومان از باغدار خریداری شده بود.
 
بر این اساس هر کیلوگرم پرتقال تازه شمال که در شرایط مناسب و در سردخانه ذخیره شده، در خرده فروشی‌ها 9 تا 11هزار تومان و هر کیلوگرم خیار گلخانه‌ای 4هزار تومان، نارنگی 6هزار و 800 تا 8هزار تومان، کیوی 5500 و سیب سفید و قرمز 5500 تومان به فروش می‌رسد.
 
اتمام پیش از موعد پرتقال طرح تنظیم بازار
 
بنا بر اعلام جهاد کشاورزی استان تهران 7هزار تن سیب و پرتقال به‌ترتیب با قیمت هر کیلوگرم 2500 و 2900 تومان برای مصرف شب عید ذخیره سازی شده است اما هنوز خرید مردم در آخرین روز سال که بیشترین میزان تقاضا وجود دارد تمام نشده بود که این پرتقال در تعداد زیادی از 38 مرکز عرضه میوه شب عید به پایان رسید و افرادی نیز که موفق به خرید پرتقال تنظیم بازار در روز‌های گذشته شدند پی ایستادن در صف را به تن خود مالیدند.
 
در میادین میوه و تره‌بار که میوه به‌قیمت مناسب‌تری در مقایسه با سطح شهر در حال عرضه است، هر کیلوگرم سیب قرمز 2850 تومان سیب سفید 3هزار تومان کیوی 2900 تومان نارنگی بندری ریز 4200 تومان، موز 4600 تومان، پرتقال شمال 3980، خیار بوته‌ای 1800، پرتقال والنسیای ریز (جنوب و تازه) 4400 تومان و آناناس 7هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
آبرو‌‌‌داری سیب برای پرتقال!
 
بنا براین گزارش از آنجا که سال جاری سال‌آور سیب بوده و بیش از 3میلیون تن از این محصول در کشور تولید شده است امسال مشکلی بابت عرضه این محصول در میادین میوه و تره‌بار وجود نداشت و هر کیلوگرم از این محصول حداکثر 3هزار تومان خارج از طرح تنظیم بازار به فروش رسید، اما پرتقال که دولت برای عرضه هر کیلوگرم آن هزار تومان یارانه داده بود به‌دلیل زمان نامناسب ذخیره سازی و نگهداری در انبارهای غیراستاندارد (خارج از سردخانه)  تلفات بالایی داد و با کیفیت نامناسبی به دست مصرف کننده رسید به‌طوری که بیشتر پرتقال ذخیره شده امسال پلاسیده و طعم نامناسب داشت.
 
از طرفی نیز برخی از فروشندگان میادین نیز اقدام به سورت دوباره میوه کردند و محصولی که در جعبه به دست مردم رسید از کیفیت یکسانی برخوردار نبود.
 
گفتنی است که وضعیت نامناسب عرضه میوه در شب عید در تمام خرده فروشی‌ها و میادین یکسان نبود و بسیاری از فروشندگان باانصاف در حد توان و ظرفیت عرضه، محصولات خود را به‌قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار دادند اما این موضوع پوششی بر کوتاهی سازمان‌های نظارتی و مسئول ایجاد نخواهد داشت./بازار/110

0 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top