خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ السبت ١٤ شعبان ١٤٤٠ Saturday, April 20, 2019
 
کد خبر: 514285
نظرات: 4
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۴/۲۸ - ۱۶:۲۲
بالتیمور‌ سان بررسی کرد؛
دلایل نفرت ایرانی‌ها از آمریکا/ نگاه واقعی ایران به توافق
«ایرانی‌ها نمی خواهند دوستان و شرکای تجاری خود یعنی چین، روسیه، آلمان، اتحادیه اروپا و فرانسه را از دست بدهند. آن ها دلیلی برای اعتماد به آمریکا ندارند و در واقع توافق را با کشورهایی انجام داده اند که به آن ها اعتماد دارند.».
ظریف دلایل نفرت ایرانی‌ها از آمریکا/ نگاه واقعی ایران به توافق
به این مطلب امتیاز دهید
85.7% 14.3% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه بالتیمور سان آمریکا (Baltimoresun)، طی یادداشتی زیر عنوان "ایران، توافق هسته ای را حفظ خواهد کرد" به بررسی علل نفرت مردم ایران از آمریکا و همچنین دلیل پایبندی ایران به توافق هسته ای با 1+5 پرداخته است.

 

 

خلاصه ای از این نوشتار در زیر می آید:

 

 

««کنگره باید این واقعیت را بپذیرد که ایران طی قرن های اخیر، قدرتی در خاورمیانه بوده و در حوادث آینده نیز نقشی پررنگ و موثر خواهد داشت. روشن است که ایران به عنوان کشوری بزرگ و باثبات، برنامه مشخص خود را برای آنچه در خاورمیانه روی می دهد دارد؛ منطقه ای که حیاط خلوت این کشور محسوب می شود.

قرار نیست که این دستور کار، همیشه با منافع آمریکا هماهنگ باشد و حتی ممکن است به اصطکاک در روابط بین ایالات متحده و ایران بیانجامد.

 

 

آمریکا در سال 1953 به سقوط نخست وزیر ایران که در روندی دموکراتیک انتخاب شده بود، کمک کرد. این اقدام ایالات متحده به محمد رضا شاه پهلوی اجازه داد تا به سختی و با استحکام، کنترل کشور را به دست بگیرد.

پس از سال ها سرکوب وحشیانه مردم توسط حکومت پهلوی، ایرانی ها انقلاب کرده و شاه را سرنگون ساخته و در واکنش به این سرکوب ها، حکومتی دینی را تاسیس کردند.

 

 

مردم ایران از شاه که توسط آمریکا به آنان تحمیل شده بود، نفرت داشتند و سال ها سرکوب توسط نیروهای شاه موجب شد که آمریکا هیچ اعتباری نزد ایرانی ها نداشته باشد.

به همین علت هم بود که اشغال سفارت آمریکا، مدت ها به طول انجامید و عموم شهروندان ایرانی، ایالات متحده را مقصر سال های حکومت شاه می دانستند.

 

 

در شرایط کنونی نیز، اگر ما فکر کنیم عموم ایرانی ها به علت سال ها تحریم اقتصادی علیه کشورشان، آمریکا را مقصر ندانسته و از آن متنفر نیستند، در واقع درحال فریب دادن خودمان هستیم.

 

 

بنابراین این ما هستیم که به علت سختی هایی که در زندگی مردم ایران بوجود آمده سرزنش می شویم، نه دولت این کشور. آیا به خاطر دارید زمانیکه در سال 1988 ناو وینسنس آمریکا با موشک کروز، هواپیمای پرواز شماره 655 ایران ایر را سرنگون کرد و 290 نفر از مردم این کشور را کشت؟ من مطمئن هستم که مردم ایران، این واقعه را فراموش نکرده اند.

 

 

در این توافق هسته ای، دولت ایران برنامه هایی دارد اما آن ها احمق نیستند. آن ها می خواهند تحریم ها را لغو کنند تا اقتصادشان به ظرفیت های کاملی برسد و جمعیت شعاردهنده و تشویق کننده در خیابان های تهران نشان می دهد که این موضوع تا چه حد برای شهروندان مهم است.

 

 

پس از اینکه ایرانی ها، سال های همراه با تحریم را بدون ناآرامی یا هرج و مرج اقتصادی پشت سر گذاشته اند، دولت ایران قصد از دست دادن فرصت جدید را با نقض توافق نخواهد داشت؛ توافقی که به تازگی با چین، روسیه، آلمان، اتحادیه اروپا و فرانسه به دست آمده است.

درحالی که آینده اقتصادی ایرانی ها به این پنج بازیگر گره خورده است، ایران هرگز با نقض توافق هسته ای به ریسک از دست دادن این بازارها و شرکای تجاری تن در نخواهد داد.

 

 

ایران احتمالا اهمیت کمتری به آمریکا خواهد داد و نبود این کشور در میز فرصت های اقتصادی برای ایرانی ها خیلی مهم نیست. در واقع شانسی برای نشست های دوگانه بین ایران و آمریکا برای بحث درباره هیچ موضوعی وجود نخواهد داشت. ایرانی ها کمتر از آنچه ما به آن ها اعتماد داریم به ما اعتماد می کنند.

 

 

به همین دلیل اصلی است که من مطمئن هستم، ایران به توافق پایبند خواهد ماند. آن ها نمی خواهند دوستان و شرکای تجاری خود یعنی چین، روسیه، آلمان، اتحادیه اروپا و فرانسه را از دست بدهند.

ایرانی ها دلیلی برای اعتماد به آمریکا ندارند و در واقع توافق را با کشورهایی انجام داده اند که به آن ها اعتماد دارند.»»

 

 

 

 

111

 

4 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top