خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ الجمعة ٥ ذو الحجّة ١٤٣٩ Friday, August 17, 2018
 
کد خبر: 522383
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۶ - ۰۷:۰۵
محمد رضا باهنر؛
اصلاح توافق هسته‌ای غیر عملی است
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اصلاح توافق هسته‌ای امری بسیار پیچیده‌ و شاید غیر عملی است، گفت: مجلس باید درباره آن به جمع‌بندی بله یا خیر برسد.
باهنر اصلاح توافق هسته‌ای غیر عملی است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمدرضا باهنر با تأکید بر اینکه اصلاح توافق هسته‌ای امری بسیار پیچیده‌ و شاید غیر عملی است، گفت: مجلس باید درباره آن به جمع‌بندی بله یا خیر برسد.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره امکان ایجاد تغییر در بخشی از توافق هسته‌ای توسط مجلس و نقش این قوه در صورت تأیید توافق در شورای عالی امنیت ملی افزود: همه تعهدات و قراردادهای بین المللی، مطابق قانون اساسی، باید به تصویب مجلس برسد، اما یک استثنا براساس اصل 57 وجود دارد که اختیارات رهبری و ولی فقیه است که شورای‌عالی امنیت ملی نیز زیر نظر ایشان قرار دارد.

 

 

 مصوبات شورای عالی امنیت ملی قانونی شود

 

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه مصوبات شورای عالی امنیت ملی قانون شود، باید از سوی رهبری تنفیذ شود، بنابراین در حالت عادی اگر شورای عالی امنیت ملی وارد مسأله نشود، حتماً باید مصوبه مجلس در مورد معاهدات بین المللی وجود داشته باشد، اما اگر شورای عالی امنیت ملی وارد شود و رهبری هم رأی آنها را تأیید کند، دیگر لزومی به ورود مجلس نیست.

 

باهنر یادآور شد: مجلس بتازگی ماده واحده‌ا‌ی را تصویب کرد مبنی بر اینکه دولت باید توافق هسته‌ای را به مجلس عرضه کند و نظر ما این بود که باید به صورت لایحه باشد، اما فعلاً آقای ظریف یک گزارش به مجلس داده‌اند که لایحه نیست، ولی این مسأله مانع از ورود مجلس به جزییات نیست.

 

نایب رئیس مجلس گفت: سه گزینه وجود دارد، اینکه مجلس توافق را بپذیرد، رد کند یا درخواست اصلاح بدهد و مسأله امکان اصلاح توافق به طرفین بستگی دارد. ممکن است کنگره آمریکا هم خواهان برخی تغییرات در آن باشد  و ما هم ممکن است چنین خواسته‌ای داشته باشیم. این امر مستلزم آن است که مذاکرات ادامه پیدا کند که کار سختی است و شاید هم عملیاتی نباشد، بنابراین طبیعی است مجلس با تفحص و دقت باید به جمع‌بندی بله یا خیر برسد.

 

باهنر اظهار داشت: ما تلاش می‌کنیم این بله یا خیر ما به نحوی باشد که برآیند نظر همه نظام باشد و من به عنوان یکی از مدیران مجلس این قول را می‌دهم.

 

 

به نفع آمریکا نیست زیر میز بزند

 

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما درباره زمان اعلام نظر مجلس و اینکه این پاسخ به پس از اعلام نظر کنگره آمریکا موکول خواهد شد؟ گفت: در حال بررسی این مسأله هستیم، زیرا هر حالتی منافع و مضراتی دارد، اما فراموش نکنیم که مقام معظم رهبری فرمودند، به نفع آمریکایی‌ها نیست که زیر میز بزنند، اگر بود، حتماً این کار را می‌کردند.

 

باهنر افزود: آنها نفع خود را در اجرای این توافق می‌دانند. اینکه عده‌ای به سازوکار ماشه ایراد می‌گیرند هم پاسخشان همین است که اگر آنها می‌خواستند توافق را به هم بزنند توافق نمی کردند، بنابراین اساساً این توافق به صورت برد- برد تنظیم شده است.

 

وی با اشاره به تصمیم مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه بررسی توافق هسته‌ای، از تعیین اعضای آن تا یک هفته آینده خبر داد و گفت: تلاش داریم در این کمیسیون افراد آگاه، عالم و متخصصی حضور داشته باشند، برخی نمایندگان در کمیسیونهای امنیت ملی، قضایی، انرژی، برنامه و بودجه و اقتصاد به موضوعهای هسته‌ای و تحریمها مسلط هستند و این کمیسیون ویژه متشکل از مجموعه این افراد خواهد بود. از این رو قرار نیست که ما تصمیمی بگیریم و آن را به خورد همه نمایندگان بدهیم.

 

عزم مجلس جدی است

 

باهنر درپاسخ به پرسش دیگری درباره مخالفت لاریجانی با بررسی توافق هسته‌ای در مجلس توضیح داد: وقتی که مجلس تأسیس یک کمیسیون ویژه هسته‌ای را تصویب کرده، به معنای عزم مجلس برای رسیدگی جدی به این مسأله است، بنابراین اینکه گفته می‌شود، مجلس به صورت صوری تصمیم می‌‌گیرد، یک ظلم است.

 

نایب‌رئیس مجلس با تأکید براینکه به فرموده مقام معظم رهبری، مقوله هسته‌ای در کشور ما نباید به عامل افتراق و اختلاف تبدیل شود، تصریح کرد: مطمئن باشید که همه مسؤولان در دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی درباره مقوله هسته‌ای تصمیم یک پارچه‌ای خواهند گرفت.

 

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در ادامه در پاسخ به این پرسش که جبهه پایداری و طیف حامیان احمدی نژاد در کجای ائتلاف اصولگرایان قرار دارند، گفت: جبهه پایداری تشکل فعالی است که ما آنها را زیر مجموعه جبهه بزرگ اصولگرایان می‌دانیم، البته بسیاری از اصولگرایان رابطه خوشی با آنها ندارند، اما تلاش می‌کنیم که آنها و دیگر اصولگرایان را به ائتلاف نزدیک کنیم.

 

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین، گروه‌های نزدیک به احمدی نژاد را هم به چند دسته تقسیم کرد و گفت: برخی در زمان دولت نهم و دهم با ایشان دچار اختلاف شدند و برخی پس از پایان دولت، عده‌ای ایشان را مشروط به قطع رابطه با مشایی قبول دارند و گروهی دیگر هر دوی آنها را قبول دارند، اما اگر منظور شخص احمدی نژاد است، خودش باید تکلیف خودش را روشن کند. باهنر تصریح کرد: آقای احمدی‌نژاد فعالیتهایی می‌کند و سعی می‌کند برخی نیروهای خود را دراستان جمع کند، هرچند که با یکدیگر اختلافهایی دارند، اما اصولگرایان دو خط قرمز دارند، یکی جریان فتنه و دیگری جریان انحراف.

 

باهنر با تأکید براینکه همگرایی ما با جامعتین پایدار است و در آینده نیز این همسویی را ادامه می‌دهیم، گفت: جامعه روحانیت تلاش دارد با افراد مختلف اصولگرایی از جمله با ما، جبهه پایداری، طیف لاریجانی و قالیباف مذاکره کند و این کار را انجام می‌دهد و ما نیز تلاش داریم مرکزیت شورا را به وجود آوریم، هرچند که اسم آن مهم نیست و برای ما محتوا مهم است.

 

 

همسویی را ادامه می دهیم

 

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسی درباره امکان حضور حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری در عرصه سیاسی و گرایش سیاسی او هم گفت: برخی اصلاح طلبان اصرار دارند که بگویند، ایشان اصلاح طلب است و می‌خواهند این حرف را از زبان من هم بشنوند، اما ایشان اگر فعال شوند که ما بدون شرطی از ایشان این خواسته را داریم، در طیف اصولگرا هستند، اما مسأله این است که ایشان می‌گوید، احساس تکلیف برای فعالیت سیاسی نمی‌کند./ قدس

 

202

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top