خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ الأحد ٧ ذو الحجّة ١٤٣٩ Sunday, August 19, 2018
 
کد خبر: 522751
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۶ - ۱۱:۵۶
حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی؛
ما از پاکیزگی محیط زیستِ فضای مجازی غفلت کرده ایم!
هیچ کشوری را نمی توان سراغ گرفت که شبکه اینترنت را به طور خاص و بدون هر گونه محدودیت، در اختیار مردم خود قرار دهد حتی لیبرال ترین کشورها نیز محدودیت هایی برای استفاده از فضای مجازی قائل شده اند.
رضا غلامی ما از پاکیزگی محیط زیستِ فضای مجازی غفلت کرده ایم!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی، رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در پاسخ به این سوال که چگونه می توان محیط زیست فضای مجازی را از آلودگی ها و ضد ارزش ها پاک و سالم نگاه داشت، اظهار کرد: به نظر می رسد مهم ترین اقدامی که باید در این سال ها انجام می شد اما از آن غفلت شده است، ایجاد فرهنگ صحیح و نافع از فضای مجازی است.

 

وی با اظهار تاسف از این که اغلب کاربران به ویژه جوانان و نوجوانان با این فرهنگ آشنایی نداشته و قدرت شناخت فرصت ها و تهدیدها و تمایز قائل شدن میان آنها را ندارند، بیان کرد: جدا از فرهنگ سازی، یکی از مسوولیت های مهم دولت ها، تولید محتوای سودمند و جذاب برای مخاطبان مختلف در فضای مجازی است.

 

وی ادامه داد: اگر چنین محتوایی از سوی نظام و دولت در اختیار کاربران فضای مجازی قرار نگیرد، به طور طبیعی محتوای ناسالم جایگزین آن شده و عملا فرصت ها به تهدیدها تبدیل می شود.

 

حجت الاسلام غلامی تاکید کرد: آنچه که امروز با آن مواجه و رو به رو هستیم، همین اتفاق بوده و بیشتر فرصت ها در فضای مجازی به تهدید تبدیل شده است و البته این که گفته شد دولت ها باید به سمت تولید محتوا بروند بدان معنا نیست که به طور مستقیم وارد کار شوند، بلکه به معنای زمینه سازی و فراهم آوردن بسترهای لازم است تا بخش های گوناگون مردمی در این عرصه بتوانند به تولید محتوا و فعالیت بپردازند.

 

رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا عنوان کرد: اما قسمتی از مصونیت بخشی به کابران فضای مجازی، از طریق همان فرهنگ سازی به دست می آید و بخش دیگری از طریق نظارت های حاکمیتی و ممیزی های داده ها در فضای مجازی باید صورت بگیرد؛ در حقیقت هیچ کشوری را نمی توان سراغ گرفت که شبکه اینترنت را به طور خاص و بدون هر گونه محدودیت، در اختیار مردم خود قرار دهد حتی لیبرال ترین کشورها نیز محدودیت هایی برای استفاده از فضای مجازی قائل شده اند و در واقع خودِ مردم چنین توقع هایی را از حکومت خود دارند تا اجازه دسترسی به داده های ناسالم و مضر به کاربران به ویژه جوانان و نوجوانان داده نشود.

 

این پژوهشگر در پاسخ به این سوال که فرهنگ سازی یاد شده در فضای مجازی به چه معنا است؟، به شبستان گفت: فرهنگ سازی در اینجا یعنی آشنا کردن مردم با واقعیت های فضای مجازی و این که این محیط همچون اقیانوسی است که در آن هم ماهی های خوب و مناسب مصرف وجود دارد و هم کوسه های خطرناک، بنابراین، این فضا از یک سو می تواند برای انسان خطرآفرین باشد و از سوی دیگر سودآور، لذا باید آموخت که چگونه از منافع آن استفاده کرد و در دام خطراتش نیفتاد و سد راه مضراتش شد.

 

رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در پایان یادآور شد: متاسفانه این آگاهی بخشی در جامعه ما نه از سوی رسانه ملی و نه توسط دستگاه های متولی فضای مجازی صورت نگرفته و هیچ یک به رسالت خود عمل نکرده اند و عملا کاربران فضای مجازی در این محیط به حال خود رها شده اند.

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top