خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ الاثنين ١٠ ربيع الأوّل ١٤٤٠ Monday, November 19, 2018
 
کد خبر: 531863
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۵/۱۴ - ۲۰:۴۱
تغییر نرم به جای انقلاب ناگهانی؛
اوباما: هیچکس در ایران موافق تسلیم محض در برابر آمریکا نیست
اوباما: «هیچ چیز مانند جنگ عراق آمریکا را منزوی و ایران را تقویت نکرد. نه روسیه، نه چین، و نه حتی نزدیکترین متحدان ما در اروپا و آسیا حاضر نیستند دیکتاتوری کنگره را بپذیرند.»
اوباما اوباما: هیچکس در ایران موافق تسلیم محض در برابر آمریکا نیست
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اوباما در سخنرانی خود درباره توافق هسته ای در دانشگاه "امریکن" آمریکا (AmericanUniversity)، اظهارات خود را با بیان جملاتی درباره گذشته آمریکا آغاز کرد.

 

 

اوباما با بیان تاریخچه ای از تقابل آمریکا با شوروی سابق، گفت: «52 سال پیش رئیس جمهور امریکا جان اف. کندی در این مکان درباره صلح و آنچه او "صلح عملی و قابل دستیابی" خواند سخنرانی کرد. در آن زمان در اوج جنگ سرد و در زمانی بودیم که شوروی پیشرفته ترین سلاح هایش تا آن زمان را آزمایش می کرد و چین در آستانه دستیابی به سلاح اتمی بود. بعضی سیاسیون در آمریکا از جنگ پیش دستانه با شوروی سخن می گفتند.»

 

 

اوباما گفت: «رئیس جمهور آمریکا در آن زمان به دیپلماسی قدرمند و بر اساس اصول اعتقاد داشت» و افزود: «حل و فصل تقابل با شوروی، نه بر اساس انقلاب ناگهانی در ذات انسان ها ، بلکه براساس تکامل آرام در نهادهای سیاسی اتفاق افتاد، هرچند همه اختلافات را حل نکرد، از وقوع فاجعه هسته ای جلوگیری کرد. ما بدون شلیک حتی یک گلوله جنگ با شوروی را بردیم. توافق کنونی با ایران نیز ادامه همان سنت دیپلماسی اصولی و قدرتمند است

 

 

اوباما افزود: «سؤال این نیست که باید جلوی ساخت بمب از سوی ایران را گرفت، سؤال در چگونه انجام دادن این کار است.»

 

 

او گفت: «رسیدن به این توافق آسان نبود و من این را میدانم چون آنجا بودم. بعضی طرف ها برای قبول همکاری با ما، متقبل میلیاردها دلار ضرر تجاری می شدند، اما من آن ها را راضی به تعامل کردم و به آن ها قبولاندم پیامدهای همکاری نکردن بسیار بدتر است. نتیجه این موضوع یک جنگ است.»

 

 

اوباما با اشاره به سخنان منتقدان توافق هسته ای به محض امضای توافق ژنو، گفت: «همین منتقدانِ امروزِ توافق، آن زمان می گفتند این یک "اشتباه تاریخی" است و ثروت بادآورده ای به ایران سرازیر می شود و ایران سریع تر به سمت بمب پیش می رود. اما چه اتفاقی افتاد؟ هیچ کدام از این اتفاقات نیفتاد. برنامه هسته ای ایران برای اولین بار در یک دهه گذشته متوقف شد.»

 

 

او افزود: «همان منتقدان امروز با همان بهانه می خواهند مانع توافق جامع شوند.»

 

 

اوباما گفت: «ما به توافقی رسیدیم که نه تنها بهترین گزینه موجود است، بلکه قوی ترین توافق عدم اشاعه تاریخ جهان است. توافق آنقدر قوی است که همه کشورهای جهان که تاکنون علناً نسبت به آن موضع گیری کرده اند، فقط به استثنای دولت اسرائیل، از آن حمایت کرده اند. سازمان ملل با قاطعیت از آن حمایت کرد، بیش از 100 سفیر سابق از کابینه های جمهوریخواه و دموکرات از آن دفاع کردند، اکثریت کارشناسان عدم اشاعه از آن حمایت کرده اند. من به عنوان رئیس جمهور تماس های سختی با افراد مختلف برقرار کردم اما صحبت از این که این توافق برای امنیت ملی آمریکا خوب است یا نه یا چیزی حتی نزدیک به این، موضوع هیچ یک از این تماس ها نبوده است.»

 

 

او با انتقاد از فضای سیاسی حاکم بر امروز آمریکا گفت: «ما در دوره ای از سیاست آمریکا زندگی می کنیم که همه چیز از درون یک منشور حزبی دیده می شود و با خوش‌آهنگ‌ترین کلمات مناسب تیترهای مطبوعاتی ارزیابی می شود. توافق شد اما هنوز جوهر توافق خشک نشده بود و حتی هنوز کنگره متن توافق را نخوانده بود، که اکثریت جمهوریخواهان اعلام کردند با آن مخالفند و از رد آن در کنگره حمایت می کنند.»

 

 

اوباما گفت: «ناگهان سیاستمداران و نخبگان درون مبل های راحتی خود به دانشمندانی هسته ای تبدیل شدند و حتی ارزیابی های کارشناسی افرادی مثل ارنست مونیز را نیز تخطئه کردند. آن ها حتی گاه دلایل متناقضی برای مخالفت با توافق اعلام کردند.»

 

 

اوباما با گفتن این که "با وجود محدودیت 15 یا 20 ساله برای بعضی موارد، در مقابل، جلوگیری از ساخت سلاح از سوی ایران نامحدود و دائمی است" در دفاع از سازوکار راستی آزمایی گفت: «هسته ای چیزی نیست که بتوانید در یک جعبه مخفی کنید. آثار آن برای سال ها باقی خواهد ماند.»

 

 

او در پاسخ به انتقاد مخالفان به این مطلب که"بازرسان دسترسی به هرمکان در هرزمان بدون اعلام قبلی را نخواهند داشت" گفت: «بازرسان دسترسی روزمره به تأسیسات کلیدی ایران دارند و اگر درخواست بازرسی از هر سایت اعلام نشده مشکوکی در هر جای ایران داده شود، حتی با وجود اعتراض ایران، به آن ها دسترسی داده خواهد شد. دسترسی در کمتر از 24 ساعت اتفاق خواهد افتاد و هرچند بحث بر سر اقدامات مشکوک ممکن است تا 24 روز طول بکشد، ما به محض کشف تأسیسات مشکوک، تا زمان ورود بازرسان بر آن تأسیسات نظارت پیوسته خواهیم داشت.»

 

 

او درباره انتقادات مخالفان به تخفیف در تحریم های ایران گفت: «هر توافقی با ایران شامل نوعی از تخفیف در تحریم ها است و مخالفت با کاهش تخفیف در تحریم ها، در حقیقت مخالفت با اصل هرگونه حل و فصل دیپلماتیک این مسئله است.» او گفت: «درست است که اگر ایران به تعداتش پایبند باشد، به حدود 57 میلیارد دلار از منابع مالی خود دسترسی خواهد داشت، اما این به هیچ وضع تغییر دهنده صحنه بازی نیست و ایران تا اندازه ای به خاطر تحریم های ما، به اندازه بالغ بر نیم تریلیون دلار به این پول ها نیاز اورژانسی دارند، چه برای بدهی ها، چه پرداخت حقوق و چه تقویت زیرساخت های اقتصادی .»

 

 

اوباما گفت: «رهبران ایران انتظارات مردم را درباره آثار اقتصادی توافق در بهبود زندگی آن ها بالا برده اند و اکنون ایران در مقابل توقعات عمومی، نمی تواند ثروت حاصله از توافق را جز در مسائل اقتصادی استفاده کند

 

 

اوباما گفت: «ممنوعیت دستیابی به سلاح هسته ای دائمی است. ممنوعیت تحقیقات مربوط به تسلیحات و همچنین بازرسی ها دائمی هستند. بعضی محدودیت ها درباره برنامه صلح آمیز هسته ای 15 ساله است، اما این مثل تمام پیمان نامه های تسلیحاتی است. اولین پیمان تسلیحاتی با شوروی 5 سال طول کشید. و این به جز آن است که با این توافق، شرایط نه تنها تغییری نمی کند، بلکه ما مبنای قدرتمندتری بر اساس قوانینی بین الملل برای برخورد با ایران پیدا می کنیم و این شامل گزینه نظامی در صورت نیاز است.»

 

 

او در پاسخ به انتقاد به "قدرتمندتر شدن نظامی ایران" و کمک ایران به محور مقاومت گفت: «ما درباره دولت ایران و اهمیت سپاه پاسداران و سپاه قدس متوهم نیستیم. اما دهه هاست که ایران در این فعالیت ها دخیل است. ایران چه قبل از تحریم ها و چه در حین اعمل تحریم ها به این کار ادامه داده است. در واقع ایران حتی درمیانه جنگ ایران و عراق، که میلیون ها کشته و هزارها میلیارد دلار برای آن ها هزینه دربر داشت، به این کارها ادامه داده است. حقیقت این است که ایران همیشه راهی برای انجام این اقدامات پیدا کرده است.»

 

 

اوباما گفت: «هیچ سناریویی وجود ندارد که با توافق، ایران به قدرت غالب منطقه تبدیل می شود. بودجه نظامی ایران یک هشتم بودجه کشور های خلیج [فارس] است. برخلاف سخنان هشداردهندگان که "ایران در آستانه سلطه بر خاورمیانه و حتی سلطه بر جهان است"، ایران یک قدرت منطقه ای با چالش های خاص خود باقی خواهد ماند. و ما حمایت خود از اسرائیل و متحدانمان را افزایش خواهیم داد. همه این قابلیت ها باعث ایجاد یک تغییر خواهد شد و ما با این توافق، در موضع بهتری برای اعمال آن ها قرار می گیریم.»

 

 

اوباما گفت: «ما به تحریم های خود بر حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه می دهیم. ما اختلافات زیادی با ایران خواهیم داشت.» او همچنین گفت با توافق بهتر می توانیم به نقش ایران در یمن، سوریه و حزب الله بپردازیم.

 

 

اوباما گفت: «نه دولت ایران، نه مردم ایران، و نه حتی معارضین حکومت ایران در خارج از کشور، موافق تسلیم کردن کامل استقلال ایران نیستند.»

 

 

اوباما گفت: «انتقاد دیگر مخالفان این است که می توانستیم به توافق بهتری برسیم. این نمایش مدلینگ که دارید می بینید. آنها مدام این را تکرار می کنند: "این توافق بد است، توافق بهتری می خواهیم." [خنده حضار] این نمایش که "توافق بهتری می تواند باشد."کسانی که این مطالب را می گویند یا نسبت به جامعه ایران غافلند، یا مردم آمریکا همراه نیستند. تحریم ها به تنهایی نمی توانند ایران را مجبور به انهدام کامل همه بقایای برنامه هسته ای خود کند، حتی آن قسمت هایی که در راستای یک برنامه هسته ای صلح آمیز است.»

 

 

اوباما با رد پیشنهاد مخالفان به ادامه تحریم های اقتصادی و وضع تحریم های شدیدتر گفت: «نه روسیه و چین، و نه نزدیکترین متحدان ما در اروپا یا آسیا حاضرند تحریم های ایران را برای 5 یا 10 یا 15 سال دیگر ادامه دهند، تنها به خاطر دیکته کنگره آمریکا.» او افزود: «همراهی آن ها به خاطر دنبال کردن تسلیحات هسته ای از جانب ایران بود. هیچ یک از آن ها به خاطر مخالفت با استفاده ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز راضی به این تحریمها نشدند. و یا هدف هیچ یک تمایل به تغییر رژیم در ایران نبود. کسانی که می گویند می توان از توافق کنار کشید و تحریم ها را نگه داشت سعی بر قالب کردن خیالات و قبولاندن یک فانتزی دارند.»

 

 

او گفت: «این کار برخلاف گفته بعضی، به جای تقویت معارضین ایران. از هم پاشیدن تحریم های چندجانبه را در پی خواهد داشت. و اگر بعضی بر شدت بخشیدن به تحریم های یکجانبه تأکید دارند، تحریم های یکجانبه باعث تنها ماندن ما می شود.»

 

 

اوباما تأکید کرد: «ما نمی توانیم سیاست های اقتصادی و انرژی همه قدرت های بزرگ جهان را دیکته کنیم. حتی برای سعی بر این کار مجبوریم مثلاً بعضی از بزرگترین بانک های جهان را تحریم کنیم. مجبوریم کشورهایی مثل چین را از سیستم اقتصادی آمریکا خارج کنیم. و به خاطر آن که آن ها بزرگترین خریداران بدهی ما هستند، این اقدامات می تواند خلل جدی در اقتصاد خود ما ایجاد کند، و همینطور نقش دلار را به عنوان پول جهانی زیر سؤال ببرد. این قسمتی از دلیل آن است که بسیاری از تحریم های یک جانبه گذشته ما رنگ باخته اند. پس حقیقت این است که با کنار کشیدن از این توافق، ایران به بعضی از تخفیف های تحریمی خود حتی بدون پذیرفتن نظام بازرسی ها و محدودیت های کنونی خواهد رسید.»

 

 

او تأکید کرد: «پس به این معنی، حق با منتقدان است. بدون پذیرفتن این توافق، به توافق بهتری خواهید رسید: بهتر برای ایران

 

 

اوباما در ادامه گفت: «و از آنجا که تحریم بیشتر، نتایج دلخواه منتقدان را به دست نمی دهد، ردّ توافق تنها یک گزینه مقابل هر دولت [آینده] آمریکا باقی خواهد گذاشت: جنگی دیگر در خاورمیانه.»

 

 

اوباما با بیان این که "من این حرف ها را برای تحریک کردن نمی زنم، من یک حقیقت را می گویم" گفت:  «بدون این توافق، هرچقدر هم که  اظهارات ما تند و شدید باشد، ایران قابلیت های خود را پیوسته پیشرفته تر خواهد کرد. و زمان گریز [تا دستیابی به بمب هسته ای] که اکنون نسبتاً کوتاه است، تا نزدیک صفر آب خواهد رفت. آیا کسی واقعا شک دارد که هر صدایی که اکنون به مخالفت از این توافق برمی خیزد، از هر کسی که رئیس جمهور آمریکا باشد خواهد خواست تأسیسات هسته ای را بمباران کند؟»

 

 

او گفت: « و من به عنوان رئیس جمهوری که به  شدت با تصاحب تسلیحات هسته ای توسط ایران مخالفم و از ابتدای ریاست جمهوری ام با این مسئله دست و پنجه نرم کرده ام، به شما می گویم که به محض رد یک راه حل دیپلماتیک که به سختی به دست آمده و تقریباً همه جهان حامی آن هستند، تمامی گزینه های غیر جنگ منتفی خواهد شد.»

 

 

او ادامه داد: «اقدام نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از این توافق کم اثرتر خواهد بود. این تنها تصور من نیست، این ارزیابی همه متخصصین از جمله کارشناسان اسرائیلی است.»

 

 

اوباما همچنین گفت: «بعضی از منتقدان در این کشور هستند که حتی گزینه جنگ را می پذیرند! آن ها از حملاتی با تلفات جانبی هیچ یا اندک حرف می زنند که سریع و بدون درد خواهد بود. اما اگر ما چیزی از یک دهه گذشته فهمیده باشیم، آن است که جنگ به صورت کلی، و جنگ در خاورمیانه به خصوص، هر چیزی هست غیر از ساده.»  [تشویق حضار]

 

 

 

او ادامه داد: «تنها قطعیت موجود در جنگ، زجر انسان ها، هزینه های نامشخص و پیامدهای غیرعمدی است. همینطور می توانیم مطمئن باشیم که آمریکایی هایی که سنگین ترین هزینه را تحمل می کنند کمتر از یک درصد ما خواهند بود، نظامیان برجسته ما، و نه کسانی که آن ها را به جنگ می فرستند.»

 

 

اوباما گفت: «به عنوان فرمانده کل قوا، هیچ گاه از اقدام نظامی شرم نکرده ام. من دستوراقدام نظامی در 7 کشور را داده ام. و وقت هایی هست که زور لازم است. و اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، ممکن است که گزینه دیگری نداشته باشیم.»

 

 

او ادامه داد: «اما چطور می توانیم با وجدان سالم جنگ را توجیه کنیم، پیش از آن که توافق دیپلماتیکی را که ما را به اهدافمان می رساند امتحان کرده باشیم؟ توافقی که توسط ایران پذیرفته شده، که بقیه جهان از آن حمایت کرده اند. که گزینه های ما را در صورت ناکامی توافق برای ما نگه می دارد؟ چطور می توانیم نیروهای نظامی‌مان را توجیه کنیم؟ چطور می توانیم آن را برای جهان توجیه کنیم؟ یا برای نسل های آینده؟»

 

 

او تأکید کرد: «بالأخره این باید درسی باشد که ما باید از بیش از یک دهه جنگ گرفته باشیم.»

 

 

او همچنین گفت: «هیچ چیز مانند جنگ آمریکا با عراق در یک دهه گذشته ایران را قوی و آمریکا را منزوی نکرد.»

 

 

اوباما گفت: «پیش از ورود به این مرحله، این سؤالات سخت را از خود بپرسید. تصورات خود را در معرض شواهد و تحلیل های خود ما قرار دهید. در برابر عقل عوامانه و صدای ضرباهنگ طبل جنگ مقاومت کنید.  کمتر نگران  برچسب "ضعیف" خوردن و بیشتر نگران درست عمل کردن باشیم.»

 

 

اوباما در ادامه مدعی شد: «من تصدیق می کنم که متوسل شدن به زور در مقابل  لفاظی ها و رفتار بعضی بخش های ایران وسوسه برانگیز است. این موارد متعرضانه و تنش زاست. ما قطعاً این ها را جدی می گیریم. اما ابرقدرت ها نباید در پاسخ به متلک ها یا حتی تحریکاتی که می توان بدون جنگ به آن هاپرداخت بدون فکر عمل کنند.»

 

 

اوباما در ادامه ادعاهای خود گفت: «فقط به این خاطر که تندروهای ایران فریاد مرگ بر آمریکا سر می دهند به این معنی نیست که این اعتقاد همه مردم ایران است. در واقع این تندروها هستند که بیشر از همه با شرایط حاضر راحت هستند . این تندروهایی که فریاد مرگ بر آمریکا سر می دهند هستند که بیش از همه با توافق مخالف بوده اند. آن ها با حزب جمهوریخواه یکی شده اند.»

 

 

اوباما ادعا کرد: «اکثر مردم ایران انگیزه قوی برای فشار به دولتشان برای حرکت در مسیر متفاوت و کمتر تحریک کننده ای دارند. انگیزه هایی که با این توافق تقویت می شوند. ما باید به آن ها این شانس و فرصت را بدهیم.»

 

 

او با مقایسه توافق ایران با توافق آمریکا و شوروی در دوران جنگ سرد گفت: «پیمان نامه های ریگان و کندی [رؤسای جمهور گذشته آمریکا] با شوروی دربردارنده محدودیت های قابل توجه بر تسلیحات ما بود، و بنابراین پرمخاطره تر از این توافق بود. این توافق هیچ محدودیت اینچنینی برای ما ندارد.» او با مقایسه بودجه نظامی آمریکا با ایران گفت: «[قدرت] نظامی ما به عنوان پشتیبان نهاییِ هر گونه توافق امنیتی که امضا می کنیم باقی خواهد ماند. من هرچه لازم بوده کرده ام تا اطمینان حاصل شود گزینه های نظامی ما واقعی است.»

 

 

اوباما در پایان گفت: «با ارزیابی دقیق استدلالات طرف مقابل، می بینیم هیچ کدام در مقابل موشکافی دوام نمی آورند. شاید به همین خاطر است که لفاظی طرف مقابل این قدر شدید است. فکر میکنم می توان این را یک عکس العمل خودکار حزبی دانست که بیش از حد با آن آشنا هستیم. موضعی که هر تصمیمی را "یک فاجعه" یا "یک تسلیم" عنوان می کند و می گوید "دارید به تروریست ها کمک می کنید!"، "دارید آزادی را به خطر می اندازید!"»

 

 

البته اوباما پس از این، "مخالفت یا شکاکیت" رژیم صهیونیستی نسبت به توافق را "قابل درک" دانست و اصرار کرد هیچ کس مثل او حامی اسرائیل و در فکر امنیت آن نبوده است. او گفت نگرانی نتانیاهو را "صادقانه" می داند و تنها تفاوت او با نتانیاهو این است که معتقد است او "اشتباه" می کند و توافق، امنیت اسرائیل را بیش از هر روش دیگری تأمین می کند. او گفت به نتانیاهو گفته که آماده است حمایت های آمریکا از این رژیم را بالاتر ببرد.

 

 

لینک دانلود ویدئو

 

 

505

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top