خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠ Tuesday, March 26, 2019
 
کد خبر: 570727
نظرات: 18
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ - ۱۵:۰۰
بازار خودرو؛
سقوط فروش ايران‌ خودرو، سايپا و زامياد
حجم كل توليد شركت‌هاي خودروسازي ايران‌خودرو، سايپا و زامياد در پنج ماه ابتدايي سال جاري به ترتيب ۲۳۳هزار، ۱۳۳هزار و ۱۰هزار دستگاه خودرو بوده است كه اين شركت‌ها به ترتيب ياد شده تنها موفق به فروش ۱۸۷هزار، ۱۰۲هزار و ۸هزار دستگاه خودرو شده‌اند، اين در حالي است كه عمده فروش خودرو‌سازان و سفارش‌ها براي ماه‌هاي ابتدايي سال بوده است؛ يعني زماني كه كمپين نخريدن خودروي صفرداخلي شكل نگرفته بود.
آیا نخریدن خودرو ایرانی خیانت است سقوط فروش ايران‌ خودرو، سايپا و زامياد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی"جام نیوز"، روزنامه جوان در گزارشی درباره صنعت خودرو نوشت: حجم كل توليد شركت‌هاي خودروسازي ايران‌خودرو، سايپا و زامياد در پنج ماه ابتدايي سال جاري به ترتيب ۲۳۳هزار، ۱۳۳هزار و ۱۰هزار دستگاه خودرو بوده است كه اين شركت‌ها به ترتيب ياد شده تنها موفق به فروش ۱۸۷هزار، ۱۰۲هزار و ۸هزار دستگاه خودرو شده‌اند، اين در حالي است كه عمده فروش خودرو‌سازان و سفارش‌ها براي ماه‌هاي ابتدايي سال بوده است؛ يعني زماني كه كمپين نخريدن خودروي صفرداخلي شكل نگرفته بود.

اگرچه وزيرصنعت و مديرعامل خودرو‌سازي سايپا به خاطر واكنش خود به كمپين نخريدن خودروي صفر از مردم عذر‌خواهي كردند و قول دادند كه كيفيت خودروهاي توليدي را بالا ببرند اما سخنان احمد نعمت‌بخش دبير انجمن خودرو‌سازان كه خود ماشين وارداتي سوار مي‌شود و اعتقادي به خودروي ايراني ندارد، نسبت به كمپين خودرو، خشم مرد‌م و افكار عمومي را در پي داشته است زيرا وي، در يادداشتي كه در هفته نامه صدا ارگان كارگزاران نوشته با تهديد مردم گفته است: موجودي انبار خودرو‌سازان طبيعي است و مردم به زودي از نخريدن خودرو پشيمان مي‌شوند!

اينكه رابطه كارگزاران با گران‌شدن خودرو چيست بماند اما لحن و گفتار دبير انجمن خودرو‌سازان در حالي بوي تهديد و لابي با نهادهاي قيمت‌گذار براي افزايش مجدد قيمت خودرو‌هاي داخلي مي‌دهد كه آخرين اطلاعات منتشر شده روي سامانه كدال (سامانه انتشار گزارش‌هاي مالي شركت‌هاي حاضر در بورس اوراق بهادار)، نشان مي‌دهد كه سه شركت خودرو‌ساز داخلي كه آمـــار توليــد و فــــروش‌شان در پنج ماهه ابتدايي سال جاري را در قالب اطلاعيه‌هاي رسمي به بورس تهران اعلام كردند با افت فروش مواجه شده‌اند.

دو شركت عمده توليد خودروهاي سواري يعني ايران خودرو و سايپا و همچنين يكي از اصلي‌ترين شركت‌هاي توليد‌كننده خودروهاي كار در ايران يعني زامياد، آخرين اطلاعات مربوط به توليد و فروش خود را در قالب اطلاعيه‌هاي رسمي، كه به امضاي معاون مالي و اقتصادي هريك از اين شركت‌ها رسيده، روي سامانه اطلاعات ناشران بورس، موسوم به كدال، قراردادند.

مقدار توليدات ايران خودرو در پنج ماه ابتدايي سال جاري ۲۳۳هزار دستگاه بوده درحالي‌كه طبق آمار ارائه شده به بورس مقدار فروش اين شركت ۱۸۷هزار دستگاه است، اين در حالي است كه توليد سايپا نيز در مدت ياد شده ۱۳۲هزارو ۹۵۲دستگاه بوده كه از اين مقدار ۱۰۲هزار و۱۱۷دستگاه تحويل خريداران شده است.

اطلاعات آماري ايران خودرو
براساس آخرين اطلاعات منتشر شده روي سامانه كدال، ايران خودرو از ابتداي امسال تاكنون ۲۳۳هزار دستگاه خودرو توليد كرده است كه از اين تعداد ۱۸۷هزار دستگاه را به مشتريان تحويل داده است.

اطلاعات آماري سايپا
همچنين مقدار توليد شركت سايپا از ابتداي سال تاكنون ۱۳۲هزارو ۹۵۲دستگاه بوده كه از اين مقدار ۱۰۲هزار و۱۱۷دستگاه تحويل خريداران شده است.

اطلاعات آماري زامياد
معاون مالي و اقتصادي شركت زامياد نيز در اطلاعيه‌اي رسمي، حجم كل توليد اين شركت را از ابتداي سال تاكنون ۱۰هزار و۳۰۷دستگاه عنوان كرده است كه از اين مقدار تنها ۷هزار و۹۳۱دستگاه فروخته شده است.

در انبار ايران‌خودرو چند دستگاه خودرو خوابيده است؟
در اين بين اگر‌چه خودرو‌سازان و دبير انجمن خودرو‌سازان افت فروش خودرو را به طور كل منكر مي‌شوند و كمپين نخريدن خودرو‌ي صفر داخلي را بي‌تأثير در فروش خودرو مي‌دانند اما تحليل صورت‌هاي مالي و آمار توليد و فروش ايران‌خودرو نشان مي‌دهد كه مقدار توليدات ايران خودرو از ابتداي سال تا مرداد ماه ۲۳۳هزار دستگاه بوده درحالي‌كه طبق آمار ارائه شده به بورس مقدار فروش اين شركت ۱۸۷هزار دستگاه است، يعني ايران‌خودرو ۴۶هزار دستگاه كمتر از خودروي توليدي‌اش در سال جاري به فروش رسانده است.

گفتني است تماس خبرنگار با نمايندگي‌هاي فروش ايران‌خودرو و سايپا به اين امر منتج شده كه آمار فروش خودرو‌سازان به شدت كاهش يافته است به طوري كه تنها مصرف‌كنندگان ضروري اقدام به خريد خودرو از اين نمايندگي‌ها مي‌كنند. يكي از اين نمايندگي‌ها گفت: فاصله قيمت خودرو در كارخانه و بازار به صفر رسيده است از همين رو فقط مصرف‌كنندگان واقعي اقدام به خريد خودرو مي‌كنند از همين رو آمار مراجعه‌كننده به نمايندگي جهت خريد خودرو به شدت افت داشته است.

نمايندگي ديگري گفت: كمپين نه به قيمت خودروهاي توليد داخلي تازه شكل گرفته است و اثر آن در گزارش توليد و فروش شهريور خودرو‌سازان قابل رؤيت است.

وي گفت: از دوستان در ساير نمايندگي‌ها كه آمار گرفته‌ام ميزان فروش كاهش يافته است و حتماً در گزارش آتي خودرو‌سازان به بورس اين امر مشاهده مي‌شود./110

18 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

یک نفرنخره هم زیاده

پاسخ

۵

۰

افرین به این ملت . واقعا ایوالله . ما همونهایی هستیم که وقتی فرا خوان میدادند سپاه محمد (ص) تشکیل میشد و اوار می شد روی سر صدامیان نه خائنین به ملت و اقتصادش . حالا هم همین وحدت رو حفظ کنید ، اینقدر مقاومت کنید تا شرایط رو برای خرید خودرو مشتری تعیین کنه ، یعنی شعار پوچ تکریم ارباب رجوع و حق با مشتری است تحقق پیدا کنه و از شعار بودن خارج بشه . فقط به هوش باشید این قیمتها همین الان اگه پایین بیان باز هم واقعی نیستن و به اندازه پولمون آش نمیخوریم ، فردا نیان یه آفتابه بزارن صندوق عقب ماشین و میلیون میلیون ببرن رو قیمت . گفتم باز هم میگم این مارمولک های خودرو ساز خیلی ناتو هستن ، روزی روزگاری اگه تغییر ماهیت دادن و رابط فروش خود رو شرکتهای خارجی شدن هول نشیم، از هول حلیم نیفیم توی دیگ که اونوقت دیگه وا مصیبتا ، و کاسه کاسه خونمون را میخورن . مال گند بیخ ریش صاحبش . بزار اینقدر توی انبار بمونن تا بپوسن این لگنهای قاتل .

پاسخ

۱۸

۰

این همه دزدی کردن بسه دگه..

پاسخ

۳۴

۲

این ها رو باید به زانو در آورد

پاسخ

۳۷

۲

دم همتون گرم
خرید خودرو صفر ممنوع

پاسخ

۳۴

۲

باید بزنند دهن این نعمت بخش رو اسفالت کنند ..زاده

پاسخ

۵۴

۳

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top