خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ السبت ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠ Saturday, February 23, 2019
 
کد خبر: 570890
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ - ۱۷:۳۰
اقتصاد>یارانه؛
یارانه نقدی نفس‌های آخر را می‌کشد
طبق گفته نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی پرداخت وجه نقد یارانه نقدی به پایان عمر خود نزدیک می شود، ضمن اینکه تاخیر 4روز یارانه و نزدیک شدن کل تاخیر واریز یارانه به یک ماه و همچنین حذف 2 میلیون یارانه بگیر ثروتمند و حذف 4 میلیون نفر دیگر در آینده ای نزدیک به نوعی تاییدکننده این موضوع است.
یارانه1 یارانه نقدی نفس‌های آخر را می‌کشد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی"جام نیوز"، طرح هدفمندی یارانه از سال 89 در دولت احمدی نژاد با هدف توزیع عادلانه درآمد با پرداخت 45 هزار تومان وجه نقد به تمام افراد جامعه اجرایی شد.

پرداخت یارانه نقدی به تمام افراد یارانه یادگاری بود از سوی دولت نهم و دهم به دولت روحانی که اکنون باتوجه به کاهش درآمدهای نفتی و تحریم ها درآمدهای دولت به نصف کاهش پیدا کرده است و طبق گفته مسئولان اقتصادی دولت شب پرداخت واریز یارانه مصیبت عظماست.

در حال حاضر طبق گفته ربیعی وزیر کار 2 میلیون پردرآمد شناسایی و از لیست یارانه بگیران حذف شده اند و مقصد حذف یارانه بگیران ثروتمند 6 میلیون نفر است، این در حالی است که تاکید نمایندگان مجلس بر حذف 10 میلیون یارانه بگیر است.

این در حالی است که از ابتدای سال تاکنون واریز یارانه نقدی با تاخیر 4 روزه همراه بوده است که تاکنون جمع تاخیرها به یک ماه نزدیک شده است و اکنون باید مشاهده کرد پرداخت یارانه ادامه خواهد داشت یا خیر؟

ضمن اینکه اخیراً محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سخنگوی دولت زمان واریز یارانه نقدی شهریور ماه را 27 شهریورماه اعلام کرد.

پرداخت یارانه مادالعمر نیست

این خصوص تاخیر در واریز یارانه نقدی حسین راغفر عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در گفت وگو با میزان، گفت: در ابتدا باید گفت که یارانه نباید به همه افراد جامعه پرداخت شود و از سوی دیگر پرداخت یارانه همیشگی نیست.

وی ادامه داد: طبق تعریف و رسالت طرح هدفمندی یارانه کاهش ضریب جینی و همچنین توزیع عادلانه درآمد در دستور کار است بنابراین پرداخت یارانه نباید به همه افراد جامعه صورت گیرد و فقط نیازمندان باید در لیست پرداخت قرار گیرند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به هر حال دولت با حذف و اضافه باید توزیع عادلانه درآمد و حمایت از اقشار ضعیف جامعه را در دستور کار داشته باشد.

دولت باید پاسخگوی تاخیر در واریز یارانه‌ها باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی میزان با اظهار بی اطلاعی درباره احتمال تأخیر یارانه ماه جاری بیان کرد: دولت باید پاسخگوی تأخیر در پرداخت یارانه ها باشد.

مجلس پیگیر تاخیر واریز یارانه ها نیست

محمد علیپور افزود: در این خصوص نباید از مجلس خواست که پیگیر تاخیر پرداخت یارانه ماه جاری باشد چرا که مجلس در جریان آن نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: یارانه، مطالبه ملت تلقی نمی شود که مجلس بخواهد به عنوان خواسته مردم آن را دنبال کند.

این نماینده مجلس گفت: با تمام این شرایط دولت نباید در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کوتاهی کند و قانون را به نحو احسن اجرایی کند.

دولت پولی برای پرداخت یارانه ندارد

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی میزان، با بیان اینکه تاخیرهای مکرر در پرداخت یارانه نقدی دست خالی دولت در تامین منابع برای اجرای این قانون را نشان می دهد، گفت: تامین منابع مورد نیاز یارانه نقدی به یکی از معضلات اساسی دولت تبدیل شده است.

وی ادامه داد: مسئولان دولتی با صراحت اعلام کردند که پرداخت یارانه نقدی هر ماه مشکلات و فشار بسیار زیادی را برای بخش های مختلف ایجاد می کند آنچنان که شب پرداخت یارانه را به مصیبت عظما تشبیه کردند که این واقعیت نبود منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی را نشان می دهد.

قادری با بیان اینکه ادامه روند کنونی امکان پذیر نخواهد بود، گفت: تا زمانی که دولت برای حذف 10 میلیون نفر از جامعه آماری یارانه بگیران اقدام نکند با کسری منابع برای پرداخت یارانه نقدی مواجه خواهد بود و تاخیرهای مکرر به وجود آمده در پرداخت یارانه نشان دهنده همین موضوع است.

پایان عمر هدفمندی یارانه

همچنین ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص تاخیرهای واریز یارانه نقدی گفت: قرار نیست پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت تا همیشه ادامه داشته باشد و به نظر می رسد به روزهای پایانی خود نزدیک شده است با این حال بر اساس قانون دولت مختار است زمان پرداخت یارانه نقدی را به صلاحدید خود مشخص کند.

وی افزود: در تشریح دلایل تاخیر های مکرر در پرداخت یارانه نقدی گفت: تاخیرهای پیش آمده در پرداخت یارانه نقدی موضوع خاص و عملی خلاف قانون نیست زیرا در قانون هدفمندی یارانه هیچ مدت زمان مشخصی برای پرداخت یارانه مطرح نشده است./110
 

2 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top