خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ الخميس ١٥ جمادى الثانية ١٤٤٠ Thursday, February 21, 2019
 
کد خبر: 571269
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ - ۱۸:۴۸
مكارم الأخلاق؛
چرا انگشتر عقيق شرافت دارد؟
حضرت باقر عليه‌السلام فرمودند: هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا وقتى كه آن را به دست دارد به نيكى مى ‏نگرد، و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.
عقيق  چرا انگشتر عقيق شرافت دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، در کتاب اقبال الاعمال: از حضرت رضا عليه السّلام نقل مي فرمايد: ... در روز غدير خداوند ولايت حضرت على عليه‌السلام را بر كوهها عرضه داشت؛ جلوتر از همه سه كوه پيشى گرفتند. عقيق، فيروزه و ياقوت اين‌ها شدند معادن اين گوهرها و بهترين جواهر و بعد كوههاى ديگر پذيرفتند كه معدن طلا و نقره شدند و هر چه اقرار نياورد و نپذيرفت در او چيزى نروئيد ...

 

در كتاب «فضل العقيق و التّختّم به» نوشته‏ سيّد قريش سبيع ابن مهنّاى علوى مدنى (ره)، به سند متّصل از امام صادق عليه السّلام چنين نقل مى ‏كند: «انگشتر عقيق مايه‏ ايمنى در سفر است.»

 

نيز مؤلّف كتاب مذكور از غيداق و به اسناد او از ابو هاشم داود جعفرى رحمه اللَّه نقل مى ‏كند كه او گفت: اسماعيل بن جعفر گفت: حضرت امام باقر عليه السّلام، نقل كرده است كه آن حضرت پس از نام بردن از عقيق و بيان انواع مختلف آن، در پايان گفتار مفصّلى، چنين فرمود:

 

«هر كس يكى از انواع آن عقيق‏ها را به انگشت نمايد و از پيروان آل محمّد صلوات اللَّه عليهم اجمعين نيز باشد، جز نيكى نبيند و خوبى و گشايش روزى و بى ‏نيازى از مردم و ايمنى از تمام بلاها نصيبش گردد و هم‌چنين مايه‏ آسودگى از شرّ زمام‏دار بيدادگر و از هر كسى است كه انسان از او مى ‏ترسد.»

 

همچنين در کتاب [كنز العمال ۳/ ۳۳۶] از «عبد خير» روايت كرده است كه حضرت على عليه السّلام چهار فقره انگشترى داشت كه از آن‌ها براى انگشت خويش استفاده مى ‏كرد: ۱. «ياقوت»، براى رسيدن به حاجت ۲. «فيروزه»، براى پيروزى بر خصم ۳. «حديد چينى»، براى نيرومندى ۴. «عقيق»، براى نگهدارى.

 

از پيامبر گرامي اسلام صلّى اللَّه عليه و آله نقل شده است كه فرمود: «هيچ گاه نشود كه مؤمن اين پنج چيز را نداشته باشد: شانه، مسواك، انگشتر عقيق، سجاده، تسبيح داراى سى و چهار دانه».

 

روايت دارد دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد دعايش رد نمي‌شود و حضرت رسول صلي الله عليه و آله فرمود دو ركعت نماز با انگشتر عقيق بهتر است از هفتاد ركعت بدون انگشتر عقيق و فرمود عقيق اولين گوهرى است كه اقرار به يگانگى خدا و نبوت حضرت محمّد و ولايت على عليه السّلام كرد و خدا مقدر فرمود هر دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نكند و آن را عذاب نكند ...

 

پيغمبر صلي‌الله عليه و آله فرمود: انگشتر ياقوت بدست كردن فقر را مى‏ برد و هر كس عقيق بدست كند اميد است كه عاقبت بخير باشد.

معاذ از اميرمؤمنان عليه‌السلام روايت مى ‏كند كه فرمود: هر كس انگشتر عقيق بدست كند خداوند عاقبت او را با امن و ايمان قرين سازد.

 

حضرت صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: مردى به پيامبر اكرم صلي‌الله عليه و آله شكايت كرد كه گرفتار راهزن شده ‏ام، حضرت فرمود: مگر انگشتر عقيق به دست نداشتى؟ كه از بلا نگهدارى مي‌كند.

حضرت باقر عليه‌السلام فرمودند: هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا وقتى كه آن را به دست دارد به نيكى مى ‏نگرد، و همواره خدا نگهبان او خواهد بود.

 

 

 مكارم الأخلاق ـ ترجمه مير باقرى، ج‏۱، صص: ۱۶۸ـ ۱۶۶

0 نظر
کلیدواژه ها:
شرافت  |  فیروزه  |  عقیق  |  غدیر  |  ولایت  |  بلا  |  انگشتر  |  جام نیوز  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top