خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ الثلاثاء ١٣ ذو القعدة ١٤٤٠ Tuesday, July 16, 2019
 
کد خبر: 571528
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ - ۰۸:۱۰
آبانگاه؛
در فرهنگ ما خالکوبی برای راهزن هاست / لازم می شد کی روش را هم احضار می کردیم / ماجرای خالکوبی را فردوسی پور بزرگ کرد
دبیر مستعفی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال گفت: «استعفای ما ربطی به ماجرای خالکوبی بازیکنان تیم ملی ندارد و به خاطر وتو شدن رای این کمیته توسط رئیس فدراسیون فوتبال است.»
اشکان دژاگه در فرهنگ ما خالکوبی برای راهزن هاست / لازم می شد کی روش را هم احضار می کردیم / ماجرای خالکوبی را فردوسی پور بزرگ کرد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، اشکان دژاگه و سردار آزمون به خاطر خالکوبی به کمیته اخلاق احضار شده اند. این اتفاق حاشیه بزرگی در فوتبال ایران درست کرد و همزمان شد با استعفای رئیس و دبیر این کمیته.

 

علی اکبر محمدزاده رئیس و حسین آبانگاه دبیر این کمیته در انتظار هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هستند تا درباره استعفایشان تصمیم بگیرد.

 

دبیر کمیته اخلاق که ممکن است تا چند روز دیگر در این سمت حضور نداشته باشد، توضیح می دهد که ماجرای وارد شدن منع خالکوبی به آیین نامه کمیته اخلاق چگونه بوده و چرا آن ها از وتو شدن رای این کمیته توسط کفاشیان ناراحت هستند.

 

اظهارات آبانگاه را در ادامه می خوانید:

 

* چه خبر از کمیته اخلاق؟

- ما که 10 روز است به این کمیته نرفته ایم و در انتظار جلسه هیات رئیسه فدراسیون هستیم که برای استعفای ما تصمیم بگیرند.

 

* اگر موافقت کنند چه می شود؟

- خب ما هم می رویم دنبال زندگی مان.

 

* به خاطر مخالفت رئیس فدراسیون با احضار دژاگه و آزمون استعفا دادید؟

- نه. این بحث به خاطر حرف آقای فردوسی پور منحرف شد. ما اصلا بحث دژاگه را نداشتیم. ما می گوییم چرا رای خانبان وتو شد. آقای خانبان به خاطر توهین به وزیر ورزش و رئیس فدراسیون بر اساس آیین نامه انضباطی دو جلسه محروم شد. ما تعجب کردیم که دیدیم او در بازی با گوام روی نیمکت است. ما توقع داشتیم که آقای کفاشیان تشویق مان کند اما دیدیم که یک نامه ای توسط آقای پیروانی داده شده و او هم نامه را ترتیب اثر داده. این وسط کمیته اخلاق را هم در نظر نگرفتند که به استقلال ما خدشه وارد شد. کفاشیان زنگ زد گفت به تیم ملی کاری نداشته باشید. ولی بند یک آیین نامه کمیته اخلاق، استقلال این کمیته است. من داشتم با آقای کفاشیان صحبت می کردم که می گفت محرومیت خانبان را در نظر نگیرید. من هم گفتم نمی توانیم. بعد گوشی را دادم به آقای محمدزاده که او هم گفت این محرومیت را نمی بخشیم. کفاشیان هم گفت پس استعفا بدهید. ما هم استعفا دادیم. البته خالکوبی هم ماده 28 آیین نامه انضباطی ماست. در مورد خالکوبی حتی می توانیم سرزده برویم سر تمرین تیم ها. آقای فردوسی پور این بحث را منحرف کرد. ما در مورد خالکوبی کسی را محروم نکردیم. بحث ما وتو شدن رای کمیته اخلاق است.

 

* یعنی رئیس فدراسیون نمی تواند رای شما را وتو کند؟

- شما دقت کنید که بن همام را کمیته اخلاق ای اف سی برداشت. ما این قدر قدرت داریم که هر کسی در فوتبال ایران مشکل داشته باشد را احضار کنیم. مقامات مسئول و عوامل موثر در فوتبال را بازخواست کنیم و حکم صادر کنیم. در آیین نامه ننوشته مربی تیم ملی استثناست و کفاشیان استثناست. می گوید هر کسی خطا کند جریمه می شود. مثل خیابان یک طرفه است. هر کسی خلاف برود جریمه می شود.

 

* یعنی شما می توانید حتی رئیس فدراسیون را هم برکنار کنید؟

- بله. می توانیم حتی رئیس فدراسیون را هم احضار و بازخواست کنیم. در آیین نامه نوشته مقامات مسئول فوتبال و این شامل همه می شود. باز هم می گویم که بن همام را کمیته اخلاق برداشت.

 

* شما که این قدر قدرت دارید چطوری نتوانستید مانع نشستن مربی تیم ملی روی نیمکت بشوید؟ ضامن اجرایی قدرت شما چیست؟

- ضامن قدرت اجرایی ما فیفا است. دلیل ناراحتی ما این است که هیچ کسی نمی تواند بگوید این کار را بکن یا نکن. یادتان هست که فدراسیون رای کمیته انضباطی را وتو کرد و بازی بدون تماشاگر پرسپولیس را با تماشاگران برگزار کرد؟ کمیته انضباطی باید جلوی آن اتفاق می ایستاد. ما که دنبال میز نیستیم. نه دنبال میز هستیم نه دنبال پول. اگر ما رفتیم داریم کار می کنیم به خاطر این است که فوتبال را درست کنیم. حالا ما خالکوبی دژاگه و آزمون و فلان شخص را بی خیال بشویم. ولی برویم یقه بازیکن احسان ری را بگیریم؟ این ظلم نیست؟ تیم ملی هم باید مسائل را رعایت کند. خود کی روش هم خلاف کند باید بیاوریمش کمیته اخلاق. کمیته اخلاق همه را می تواند احضار کند. هر کسی باشد. فقط استیناف می تواند رای ما را بشکند. بقیه نه. ما هیچ اعتراضی هم به شکسته شدن رای توسط استیناف نداریم. کرار را یک سال محروم کردیم، استیناف گفت سه جلسه محروم باشد. ما هم اعتراض نکردیم. ولی کفاشیان نمی تواند این کار را بکند.

 

* حالا این آیین نامه کمیته اخلاق از کجا آمده؟

- این آیین نامه ای است که خود کفاشیان آن را امضا کرده. این آیین نامه منتج از قوانین موجود در فیفا است. فیفا بعد از بحث تبانی در یوونتوس به همه کشورها گفت که یک کمیته اخلاق داشته باشند و به این مسائل رسیدگی کنند. موضوع خالکوبی هم در بند 8 ماده 28 مورد اشاره قرار گرفته.

 

* اگر این آیین نامه بین المللی است، چطور بازیکنان خارجی از سر تا پا خالکوبی دارند؟

- فیفا یک سری قانون بومی گری دارد که با فرهنگ هر کشور سازگار باشد. ما نامه ای نوشتیم از طریق نصیرزاده. فیفا موافقت کرده کشورهایی که در آن ها فرهنگ خالکوبی وجود ندارد می توانند بازیکن را از این کار منع کنند. در چین هم چنین موضوعی هست. اصلا در فرهنگ ما خالکوبی برای زندانی ها، دزدها و راهزن ها بوده. معمولا وقتی روی بدن کسی خالکوبی می بینید می فهمید زندان رفته. حتی رونالدو خالکوبی نمی کند چون می گوید اگر این کار را بکند، دیگر کسی از او خون نمی گیرد. اگر فدراسیون می خواهد خالکوبی آزاد شود، کاری ندارد. یک نامه بزند و این قانون را از آیین نامه حذف کند. ولی وقتی یک قانونی وجود دارد، باید برای همه باشد.

 

* بحثی که در فوتبال ایران وجود دارد این است که کمیته اخلاق کلا گیر داده به خالکوبی ها و به فساد واقعی در فوتبال کاری ندارد.

- چه کسی گفته ما به فساد کاری نداریم؟ من روی میزم پرونده باجگیری دارم، پرونده فساد جنسی دارم، دعوا و کتک کاری دارم. تبانی در فوتسال را دارم. این ها همه روی میز من است. مثل ماجرای مس کرمان. در ماجرای مس کرمان 60 نفر را بازجویی کردم. ماجرای خالکوبی را فردوسی پور بزرگ کرد. ما به همه مسائل رسیدگی می کنیم ولی نمی توانیم آبروی افراد را ببریم. تا ثابت نشده نباید چیزی بگوییم. ما تحقیق می کنیم ولی کارمان را رسانه ای نمی کنیم. آبروی آدم ها این طوری می رود. همین که بگوییم فلان شخص متهم به انجام فلان کار است، شما را به این اسم می شناسند، حتی اگر این اتهام ثابت نشود. از نظر ما جرم هر شخصی باید ثابت شود، بعد آن را رسانه ای کنیم. در تحقیقات من، 40 تا پرونده روی میزم هست. خیلی ها را رسانه ای نمی کنیم.

 

* شاید بهتر باشد آن ها را هم رسانه ای کنید. چون این طوری همه فکر می کنند شما نشسته اید آنجا که ببینید چه کسی خالکوبی می کند و دعوتش کنید به کمیته اخلاق.

- چرا بیاییم بگوییم فلانی دعوایش شده؟ درست نیست که. زن یک فوتبالیست آمد پیش ما و از شوهرش شکایت داشت. بعد ما آن فوتبالیست را دعوت کردیم، با او حرف زدیم و مشکل حل شد. حالا بیاییم این را رسانه ای کنیم؟ دژاگه و آزمون هم این طوری نبود. ما نه زنگ زدیم نه احضاریه ای فرستادیم. یک مصاحبه ای محمدزاده کرد که آن را پیراهن عثمان کردند. من از زمانی که آمدم، 120 پرونده را بررسی کردم.

 

* ماجرای پرونده فساد یک عضو تیم ملی چیست؟

- این جزو پرونده هایی بود که درموردش تحقیقات انجام دادیم و به مرحله ای رسید که باید برای آن جلسه تشکیل دهیم و رای صادر کنیم. ولی بعد که استعفا دادیم، دیگر کاری انجام نشد.

خبرآنلاین

109

مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top