خبرخوان جام نیوز
|
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ الثلاثاء ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩ Tuesday, August 21, 2018
 
کد خبر: 572285
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ - ۱۶:۵۷
نوبخت در نشست خبری خود عنوان کرد؛
درخواست‌های متعدد سران کشورها برای ملاقات با روحانی
سخنگوی دولت درباره سفر رییس جمهوری به سازمان ملل و ملاقات با سران کشورها گفت: انجام این سفر قطعی است.
محمدباقر نوبخت درخواست‌های متعدد سران کشورها برای ملاقات با روحانی
به این مطلب امتیاز دهید
33.3% 66.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت درباره سفر رییس جمهوری به سازمان ملل و ملاقات با سران کشورها گفت: انجام این سفر قطعی است و درخواست های زیادی هم برای ملاقات از سوی سران کشورها ارایه شده است.
 

وی در نشست خبری امروز افزود: طبق معمول این درخواست ها بررسی خواهد شد و هر کدام تاثیری در منافع ملی کشور داشته باشد و وقت ایجاب کند به درخواست ها پاسخ مثبت داده خواهد شد.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت سهام عدالت نیز اظهار داشت: از سازمان خصوصی سازی می خواهم که گزارش بیشتری ارائه دهد، ولی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال تهیه گزارشی است تا برای بهره مندی بهتر از این سهام و افزایش اثربخشی در اقتصاد کلان استفاده کند.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به رابطه بودجه سال آینده با اقتصاد مقاومتی هم گفت: در مقدمه بودجه تصریح شده که برای افزایش رشد اقتصادی و برخورداری از همه ظرفیت های داخلی و بویژه فناوری و دانش فنی و جهت افزایش تولید که نه برای مصرف داخلی بلکه به صورت صادرات به دنیا ارائه شود.

 

نوبخت افزود: بر اساس آنچه در بودجه آمده رویکرد این بود که افزایش رشد اقتصادی همراه با مهار تورم باشد و در کنار آن وابستگی بودجه به نفت نیز کاهش یافته و اعتبارات عمرانی رشد داشته باشد.

 

وی در پاسخ به پرداخت حق بیمه تاکسیرانی توسط دولت گفت: سازمان تامین اجتماعی باید نسبت به این موضوع اقدام کند و ما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین درباره واگذاری واحد تولیدی آلومینیوم خاطرنشان کرد: این واگذاری از طریق مزایده انجام شده است و هر فردی بیشترین قیمت را ارایه داده باشد، برنده خواهد شد.

 

نوبخت ادامه داد: تا جایی که اطلاع دارم فرد خریدار حاضر است 400 میلیارد تومان نیز بیشتر از مزایده بپردازد ولی در این زمینه قوه مجریه و دیگر نهادهای نظارتی موضوع را تحت نظر دارند و اجازه نخواهیم داد، تخلفی پیش آید.

 

سخنگوی دولت درباره تهیه آیین نامه اجرایی قانون حمایت از صنعت خودرو نیز گفت: این آیین نامه در دولت مطرح نیست اما در یکی از کمیسیون های دولت در دست بررسی است که موضوع را پیگیری و اعلام می کنم.

 

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره درگیری های طایفه ای در برخی روستاهای استان خوزستان، اظهار داشت: دولت از طریق مجاری قانونی شرایط تامینی لازم را فراهم می کند؛ از این دست نزاع ها ممکن است در نقاط مختلف پیش بیاید اما نیروهای انتظامی به دقت وارد عمل خواهند شد و اجازه هرگونه بی نظمی را خواهند گرفت.

 

 

**گفت و گوی یمنی ـ یمنی را تایید می کنیم

 

سخنگوی دولت درباره بحران یمن نیز گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با یمن به دفعات از سوی مسوولان دیپلماسی خارجی بیان شده و ما گفت و گوی یمنی ـ یمنی را تایید می کنیم.

 

نوبخت افزود: ما مداخله کشورهای دیگر درامور داخلی به ویژه مداخلات نظامی را محکوم می کنیم.

 

وی ادامه داد: امیدواریم این گفت و گوها که قرار است انجام شود و در حال اجرا است به نفع ملت بزرگ و مسلمان یمن باشد و جمهوری اسلامی ایران هم هر تصمیمی که مردم یمن بگیرند به آن احترام می گذارد.

 

 

** بازار ارز نگران افزایش مقدار عرضه نیست

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مورد نوسان قیمت ارز در بازار غیررسمی نیز توضیح داد: در مورد نرخ برابری ریالی به ویژه دلار دو عامل اقتصادی و مقطعی می تواند موثر باشد که عامل مقطعی حتی می تواند دلیل روانی هم داشته باشد.

 

نوبخت خطاب به خبرنگاران گفت: پرسش من از شما این است که آیا به نظر شما افزایش قیمت ارز خارجی در برابر ریال داخلی می تواند متاثر از افزایش تقاضا تلقی شود یا خیر؟ آیا اکنون حجم قابل توجهی از بنگاه های دولتی برای خرید ارز جهت افزایش تولید خود صف کشیده اند؟

 

وی ادامه داد: همه چیز برای آینده نشان دهنده این است که با مشکلات ارزی مواجه نمی شویم و میزان ارز افزایش می یابد.

 

سخنگوی دولت با یادآوری مجدد این نکته که در بودجه سال 95 نسبت به سال 94 وابستگی کمتری به درآمدهای نفتی قائل شدیم گفت: با همه این توضیح آینده بازار ارز نگران افزایش عرضه نیست و می داند که در آینده امکانات و دسترسی ها به منابع ارزی به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

نوبخت افزایش کنونی قیمت ارز را در حوزه کوتاه مدت و مقطعی دانست و گفت: ممکن است این موضوع مرتبط با سفرهای پایانی تابستان یا ارز زائران ایرانی باشد و یا می توان برخی عوامل روانی کوتاه مدت را هم مرتبط به این مورد دانست اما واقعیت این است که این افزایش پشتوانه ای ندارد و مقطعی است.

 

وی تصریح کرد: بانک مرکزی که اکنون از منابع ارزی مناسبی برخوردار است می تواند قیمت ارز را کنترل کند و این خواست دولت است.

 

 

** دولت به هیچ وجه خواهان افزایش قیمت ارز نیست

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت خواهان افزایش قیمت ارز نیست و ما به دنبال یکسان سازی نرخ ارز هستیم تا فاصله ای که همواره بین بازار آزاد و نرخ مبادله ای وجود داشت به هم نزدیک شود.

 

نوبخت ادامه داد: ما معتقدیم که این افزایش قیمت همچون شرایط اسفندماه سال گذشته که ارز در بازار غیررسمی افزایش مقطعی داشت، ان شاء الله هفته آینده از منطق، تعادل و ثبات بیشتری برخوردار خواهد شد.

 

 

** عربستان باید مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به حجاج داشته باشد

 

سخنگوی دولت اظهار داشت: برای ما تاسف بار بود که تعدادی از مسلمانان در حادثه مکه مکرمه جان باختند یا مجروح شدند. ما برای شفای مجروحان دعا می کنیم.

 

نوبخت ادامه داد: گرچه این حادثه غیرعمدی بود اما انتظار این است کشوری که مهمان دعوت می کند، آن چه لازم است در زمینه اقدامات تامینی انجام دهد. جرثقیل ها از مدت ها قبل برای تعمیر آنجا بود و انتظار می رفت دولت عربستان اقدامات تامینی بیشتری انجام دهد که قطعا دولت ایران این موضوع را پیگیری می کند.

 

وی تصریح کرد: دولت عربستان باید مسئولیت پذیری بیشتری در راستای تامین سلامتی حجاج که مهمان خانه خدا هستند، داشته باشد.

 

سخنگوی دولت درخصوص پیگیری موضوع دو نوجوان تعرض شده در فرودگاه جده نیز گفت: دولت و دستگاه قضایی عربستان با متخلفان این موضوع برخورد جدی داشته و آن ها را رها نکرده است و حتی احتمال مجازات سنگینی برای متخلفان وجود دارد؛ مطمئنا پرونده در دست بررسی است.

 

 

** پیگیری اقدامات اقتصاد مقاومتی از طریق ستاد

 

نوبخت در مورد تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: این ستاد همان طور که مدنظر رهبر معظم انقلاب است در قوه مجریه تشکیل می شود و رییس جمهوری هم مسئولیت این ستاد را به دکتر جهانگیری سپرده اند.

 

وی ادامه داد: در مورد این که از سایر قوا هم استفاده می شود هم باید بگویم در هفته جاری و گذشته آقای جهانگیری جلساتی حتی با نیروهای سپاه، بسیج و سایر بخش های مورد نظر رهبر معظم انقلاب که باید از ظرفیت آن ها استفاده شود، داشت. این ستاد اکنون در حال تشکیل است و آیین نامه های اجرایی آن هم تهیه می شود.

 

نوبخت گفت: اقدامات اقتصاد مقاومتی از طریق این ستاد پیگیری می شود.

 

 

** ادامه هدفمندی یارانه ها در بودجه سال 95

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا در بودجه سال 95 قانون هدفمندی یارانه ها ادامه می یابد یا خیر؟ گفت: در بودجه سال 95 ما همچنان این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

 

سخنگوی دولت درباره اقدامات مربوط به بهبود فضای کسب و کار نیز افزود: به طور حتم باید به تدریج انتظار تاثیر آن را در زندگی مردم داشته باشیم که ان شاءالله اتفاق خواهد افتاد. این درست است که همه قوا در این زمینه باید کمک کنند، انتظار ما هم از دو قوه دیگر این است که همچون گذشته همکاری های لازم را با دولت داشته باشند.

 

 

** تندرو افراد فراقانونی هستند، جوانان انقلابی را تندرو نمی دانیم

 

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره این سخن رییس جمهوری مبنی بر این که اجازه نمی دهیم افراد تندرو امید مردم را تبدیل به یأس کنند، گفت: این سیاست خاص رییس جمهوری است. کسانی که فرا قانونی عمل می کنند، قطعا تندرو هستند اما جوانان انقلابی که می توانند نسبت به روند موجود نقد و نظر تندی هم داشته باشند، به هیچ وجه تندرو نمی دانیم؛ تندرو افراد فراقانونی هستند.

 

 

**با کاهش قیمت نفت سهم خود را واگذار نمی کنیم

 

سخنگوی دولت در مورد کاهش قیمت نفت نیز اظهار داشت: قیمت نفت کاهش یافت حتی ممکن است از این رقم هم پایین تر رود. ما در بودجه 95 کمترین حدی را که قیمت نفت می تواند داشته باشد، پیش بینی کرده ایم؛ در واقع ما 22 میلیارد دلار درآمدهای دولتی را پیش بینی کرده ایم.

 

نوبخت تصریح کرد: بدین ترتیب مسئولیتی برای کاهش قیمت نفت ایجاد شده و هر قیمتی هم که باشد، امکان ندارد بازار جمهوری اسلامی ایران را به کشورهای دیگر واگذار کنیم. ما باید سهم ایران را در بازار نفت به سهم عادلانه برسانیم.

 

 

**ابزار توسعه در یک جناح سیاسی خاص خلاصه نمی شود

 

وی در پرسش به سوالی دیگر درباره عضویت برخی از اعضای دولت در احزاب رسمی گفت: تعدادی از همکاران ما در دولت جزو احزاب رسمی بوده اند، بنده هم از سال 78 عضو حزب اعتدال و توسعه بوده ام و بارها مواضع خود را نیز اعلام کرده ام.

 

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه توضیح داد: هنگام تشکیل این حزب قصد ما این بود که می خواستیم تجارب خود را به نسل آینده منتقل کنیم تا بتوانند با همکاری و عقل جمعی افراد شایسته در کشور توسعه ملی ایجاد کنند.

 

نوبخت اضافه کرد: تاکید ما این بوده است که توسعه به ابزار و الزاماتی نیاز دارد که تنها در یک جناح سیاسی خاص خلاصه نمی شود. نه اصلاح طلبان، نه اصولگرایان و حتی جریان میانه هم نمی توانند بگویند همه منابع را برای توسعه کشور در اختیار دارد.

 

نوبخت با تاکید بر این که هیچ کدام از همکاران ما برای فعالیت حزبی حق ندارند از منابع دولتی استفاده کنند، گفت: رییس جمهوری هم این را تایید نمی کنند و همکاران من هم به خودشان اجازه نمی دهند از منابع دولتی استفاده کنند.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وی فردی بسیار فهیم با دانش و تجربه و دلسوز بخش صنعت است.
نوبخت در مورد اینکه کمیسیون برجام برای حضور آمانو در این کمیسیون اعلام آمادگی کرده است، اظهار داشت: دولت هنوز به صورت رسمی درباره این موضوع تصمیم گیری نکرده است.

 

 

**تا کنون تصمیمی برای افزایش حامل انرژی در سال 95 گرفته نشده است

 

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره این که آیا قیمت حامل های انرژی در سال 95 افزایش می یابد؟ گفت: هیچ تصمیمی تاکنون برای افزایش قیمت حامل های انرژی در سال 95 گرفته نشده است.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور توضیح داد: ادامه هدفمندی یارانه ها این گونه نیست که حتما باید قیمت حامل های انرژی افزایش یابد. می توانیم روند موجود را ادامه دهیم اما نحوه توزیع منابع موجود را تغییر دهیم. /ایرنا

 

121

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top