خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ الجمعة ٥ ذو الحجّة ١٤٣٩ Friday, August 17, 2018
 
کد خبر: 572291
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۴ - ۱۷:۰۷
حسین امیرعبداللهیان خبر داد؛
اجرای طرح ایران درباره سوریه پس از رایزنی با روسیه
این طرح در سفر ماه گذشته آقای ظریف به دمشق به آقای بشار اسد ارائه شد و او از دیدگاه های سازنده ایران استقبال و با ارائه برخی پیشنهادهای سازنده با آن برخورد کرد.
حسین امیر عبداللهیان اجرای طرح ایران درباره سوریه پس از رایزنی با روسیه
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی افریقایی وزیر امور خارجه گفت : طرح سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران سوریه پس از رایزنی با مقامات روسیه در روزهای آینده ، وارد مراحل اجرایی می شود.


وی درباره جزئیات این طرح افزود : این طرح در سفر ماه گذشته آقای ظریف به دمشق به آقای بشار اسد ارائه شد و او از دیدگاه های سازنده ایران استقبال و با ارائه برخی پیشنهادهای سازنده با آن برخورد کرد.
 

وی گفت : توافق کرده ایم که راجع به جزئیات این طرح با تیم وزارت خارجه سوریه گفتگوهای بیشتری داشته باشیم اما در خصوص چارچوب و مفاد اصلی آن به توافق رسیده ایم.
 

امیرعبداللهیان تمرکز بر نقش مردم ، ایجاد نشدن خلاء قدرت در سوریه، مبارزه با تروریسم ، کمک به آوارگان و ارسال کمک های انسان دوستانه را از ویژگی های طرح سیاسی جمهوری اسلامی برای حل و فصل بحران سوریه برشمرد.
 

وی افزود : ما این طرح را کمک کننده به طرح سازمان ملل متحد می دانیم و در مشورت های مستمر با دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه اش در امور سوریه تلاش داریم زمینه اجرای آن را با استفاده از ساز و کارهای سیاسی بیش از گذشته فراهم کنیم .
 

 در خروجی طرح ایران ،  مردم سوریه تصمیم می گیرندامیرعبداللهیان گفت‌ : آنچه اهمیت دارد این است که در خروجی طرح ایران ، این مردم سوریه هستند که تصمیم می گیرند و بر مبنای توافقاتی که صورت خواهد گرفت شاهد سوریه ای امن و آرام خواهیم بود تا مردم بتوانند برای ‌آینده کشورشان تصمیم بگیرند.
 

وی افزود : بر این اساس گروه های معارض معتقد به راهکار سیاسی برای مشارکت در آینده سیاسی سوریه فرصت می یابند و در عین حال تروریست ها در سوریه فرصتی برای رشد نخواهند داشت و مبارزه جدی با تروریسم آغاز می شود .
 

معاون وزیر امور خارجه  با ردّ القای عقب نشینی ایران از مواضع گذشته در خصوص سوریه ، هر طرح سیاسی واقع بینانه درباره این کشور را مبتنی بر عناصری شامل مردم سوریه ، مبارزه جدی و واقعی با تروریسم و مخالفت با ایجاد خلا قدرت در این کشور برشمرد.
 

امیرعبداللهیان تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران به نقش آقای بشار اسد به عنوان رئیس جمهور سوریه در وحدت ملی این کشور و مبارزه با تروریسم توجه جدی دارد.
 

وی گفت : رویکرد ما در سوریه ادامه حمایت های قوی از مردم و حکومت این کشور برای تحقق راهکار سیاسی و شکست کامل تروریست ها با در نظر گرفتن نقش مثبت و سازنده بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای است که در حال بررسی جزئیات بیشتر این موضوع هستیم.
 

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی در خصوص رایزنی های ایران و ترکیه برای برقراری آتش بس در زَبِدانی سوریه و احتمال اجرای طرح های مشابه برای برقراری آتش بس در سراسر این کشور گفت: یکی از ایده های مطرح درباره سوریه برقراری آتش بس محلی به منظور رسیدن به آتش بس پایدار است.
 

امیرعبداللهیان افزود : جمهوری اسلامی ایران در ماه های گذشته تلاش های جدی را در همکاری مستقیم با سازمان ملل و نماینده آقای بان کی مون در امور سوریه آغاز کرده است تا بتوانیم در محله ها و شهرهای مختلف آتش بس محلی پایدار داشته باشیم .
 

وی با اشاره به برقراری آتش بس در حمص در حدود یک سال و نیم قبل ، تلاش برای برقراری آتش بس در زبدانی ، فوعه ، کفریا و مناطق مختلف سوریه را در دستور کار جدی و مشترک تهران ، سازمان ملل متحد و دولت سوریه دانست.
 

پیوند مستقیم رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستیمعاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال اقدام صهیونیست ها برای گشودن جبهه جدید علیه سوریه اظهار داشت : در رویدادهای اخیر در سوریه پیوندی مستقیم میان رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی اعم از داعش و جبهه النصره آغاز شد .
 

امیرعبداللهیان افزود: حتی مجروحان گروه های تروریستی از جبهه النصره و داعش برای مداوا به مناطق صهیونیستی منتقل و برخی در تل آویو  معالجه می شوند  .
 

وی گفت : صهیونیست ها در پی استفاده از هر فرصتی برای اهداف جاه طلبانه شان در سوریه هستند و اگر شرایط منطقه ای و بین المللی اجازه می داد در اشغال مناطق جدید در سوریه در سال های گذشته تعلل نمی کردند .
 

امیرعبداللهیان افزود : نقش مردم و ارتش سوریه در مقابله با جاه طلبی های رژیم صهیونیستی و عوامل تروریست آنان در سوریه این فرصت را از آنان سلب کرد هر چند همچنان در پی رویاها  و برنامه هایشان برای تسلط بر منطقه هستند .
 

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه را می توان پاسخی به تحرکات اروپا و امریکا در مرزهای روسیه به ویژه اوکراین قلمداد کرد گفت : آنچه اهمیت دارد این است که مبارزه با تروریسم در سوریه باید به طور  قوی انجام شود.
 

 

 امریکایی ها ائتلافی با هیاهو به راه انداختند اما با تروریست ها ارتباط دارند


امیرعبداللهیان افزود: امریکایی ها ائتلافی را با هیاهو به راه انداختند اما متاسفانه عناصر نقش آفرین در این ائتلاف همزمان با تروریست ها ارتباط داشتند و به آنان کمک می کردند و از طرفی به طور گزینشی در مناطقی علیه تروریست ها بمباران های موضعی داشتند .
 

وی گفت: تصور می کنیم دوستانمان در روسیه به این جمع بندی رسیده اند که این ائتلاف و تلاش های آن در مبارزه با تروریسم از جانب امریکاییها نتایج موثر و جدی در پی نداشته است .
 

امیرعبداللهیان افزود: روسیه به درخواست سوریه بر مبنای توافق نامه همکاری های دفاعی که از گذشته داشته اند و در چارچوب قطعنامه های سازمان ملل تصمیم گرفت در مبارزه با تروریسم اقدامات موثرتر و ملموس تری انجام دهد  .
 

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما اقدام روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه ، عراق و منطقه را اقدامی مثبت و سازنده ارزیابی می کنیم. /خبرگزاری صدا و سیما

 

121

 

0 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top