خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ الخميس ٤ ذو الحجّة ١٤٣٩ Thursday, August 16, 2018
 
کد خبر: 573002
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۰۶/۲۵ - ۱۸:۱۳
مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛
خاطره آیت‌الله خزعلی ازانتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری
یکی از مهمترین خاطرات آیت‌الله خزعلی مربوط به انتخاب آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای به رهبری انقلاب است که مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر کرد.
آیت‌الله خزعلی و آیت‌الله خامنه‌ای خاطره آیت‌الله خزعلی ازانتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز,  آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی که در دوران نهضت اسلامی از مبارزین علیه طاغوت محسوب می شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری بود.

 
آیت‌الله خزعلی در دوران حیات خود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی به بیان خاطرات خود پرداخت. یکی از مهمترین خاطرات آیت‌الله خزعلی مربوط به انتخاب آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای به رهبری انقلاب است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

 
خبرگان رهبرى پس از رحلت امام(ره) اقدام سریع و مفیدى انجام داد که براى خارجى‌ها اعجاب‌آور بود؛ یعنى هم‌زمان با برگزارى مراسم بزرگداشت و تجلیل از امام، رهبر انقلاب انتخاب شد تا خللى پیدا نیاید که موجب سوءاستفاده‌ى دشمنان شود. این‌جانب در قضیه‌ى انتخاب رهبرى چون عضو خبرگان بودم بنابراین در متن قضیه قرار داشتم.

 
قبل از انتخاب آقاى خامنه‌اى به رهبرى، این‌جانب با ایشان در این باره صحبت کرده بودم. در جلسه‌ى خبرگان رهبرى، ابتدا بحث بر سر این بود که آیا یک نفر باید رهبر شود یا این کار شورایى شود؟ همه‌ى اعضاى خبرگان رهبرى از تیزهوشى آقاى خامنه‌اى آگاه بودند، هم‌چنین بینش سیاسى ایشان بر همه روشن بود.

 
زمانى که آقاى خامنه‌اى براى بازدید رسمى به کره‌ى شمالى رفته بود در مقابل سیاستمداران و خبرنگاران جواب‌هاى سؤالات را بسیار ماهرانه پاسخ داد. امام(ره) که از تلویزیون جریان بازدید و سؤال و جواب‌ها را مى‌دید از آقاى خامنه‌اى بسیار خرسند گشت و گفت ایشان لیاقت رهبرى را دارد؛ این سخن امام بهترین وسیله‌اى گردید تا از آن طریق ایشان براى رهبرى انقلاب مطرح گردد.

 
در ابتداى انتخاب ایشان به رهبرى من همیشه کنار ایشان مى‌ایستادم یعنى حتى از دبیر شوراى نگهبان هم سبقت گرفتم تا پهلوى ایشان قرار بگیرم هدف من این بود که ثابت گردد همه‌ى ما به ایشان اعتماد کامل داریم.

 
شبى که امام رحلت کرد یعنى ده دقیقه پس از آن، به جماران رفتم همین که در را برایم باز کردند دیدم در حیاط همه در حال گریه‌اند آقاى خامنه‌اى کنار درختى با حالت غمبارى نشسته بود، آمدم و پیش ایشان نشستم یکى از آقایان آمد و به ایشان گفت قرار است تا 24 ساعت دیگر خبر فوت امام(ره) را اعلام نکنیم تا کار انتخاب نایب و جانشین ایشان روشن شود و این دو خبر را با هم اعلام کنیم؛

 

آقاى خامنه‌اى جواب داد چیزى که شما مى‌گویید من نیز با آن موافقم، ولى موضوع این است که اگر شما 24 ساعت معطل کردید ممکن است مردم از رادیوهاى خارجى آن را بفهمند. آن‌گاه آبروى همه خواهد رفت و مردم خواهند گفت خبر رحلت امام را، از ما پنهان مى‌کنند فرمود فردا صبح رادیوهاى خارج را باز کنید اگر خبر به گوش آن‌ها نرسیده بود آن را تا 24 ساعت کتمان و گرنه رحلت امام را اعلان کنید. در نتیجه‌ى راهنمایى و توصیه‌ى هوشمندانه‌ى ایشان اخبار 7 بامداد این خبر مهم را اعلام کرد. آیت‌الله خامنه‌اى ابتدا رهبرى را قبول نکرد و فقط در نتیجه‌ى اصرار دوستان آن را پذیرفت./خبر گزاری دانشجو


 

0 نظر
کلیدواژه ها:
آیت الله خزعلی  |  خبر  |  خارج  |  پهلوی  |  فرهنگی  |  جام  |  امام  |  رهبر  |  رادیو  |  گریه  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top