خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠ Wednesday, April 24, 2019
 
کد خبر: 671071
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ - ۱۸:۰۴
رونمایی از مجموعه «فلسفه علم اصول»، اثر آیت‌الله آملی لاریجانی
با اینکه مجموعه «فلسفه علم اصول» در قلمرو یکی از تخصصی‌ترین مباحث حوزوی است، به زبان فارسی نگارش یافته است. از همین‌رو برای اساتید و دانشجویان علاقه‌مندی که به زبان عربی تسلط ندارند، قابل استفاده است.
آملی لاریجانی رونمایی از مجموعه «فلسفه علم اصول»، اثر آیت‌الله آملی لاریجانی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از میزان، مراسم رونمایی از مجموعه «فلسفه علم اصول»، اثر آیت‌الله آملی لاریجانی، درساعت 10:30 روز پنجشنبه سی‌ام اردیبهشت در قم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع در ابتدای خیابان معلم برگزار می‌شود.  


رئیس قوه قضائیه هدف از گردآوری این مجموعه را پالایش علم اصول فقه از مجموعه مسائلی می‌داند که نسبت به مسائل این علم جنبۀ مقدماتی دارد و درجه دوم به شمار می‌آید. به نظر مؤلف، شایسته است این مباحث در علمی مستقل از علم اصول گردهم آید که وی عنوان «فلسفه علم اصول» را برای آن برگزیده است. 

در طرح پیشنهادی آیت‌الله آملی لاریجانی برای این مجموعه، چهار گونه مبادی از یکدیگر تفکیک شده‌ است: مبادی عقلی، مبادی مرتبط با بنای عقلا، مبادی زبانی و مبادی احکامی. این مجموعه در پنج بخش و سی و سه جلد تنظیم گردیده که به مرور ارائه خواهد شد. بخش اول مجموعه به مباحثی کلی دربارۀ علم اصول اختصاص دارد و بخشهای دوم تا پنجم، هر یک از مبادی مذکور را بررسی می‌کند.گفتنی است با اینکه این مجموعه در قلمرو یکی از تخصصی‌ترین مباحث حوزوی است، به زبان فارسی نگارش یافته است. از همین‌رو برای اساتید و دانشجویان علاقه‌مندی که به زبان عربی تسلط ندارند، قابل استفاده است. 

از دیگر ویژگی‌های مجموعه این است که جهت دستیابی آسان به مطالب، افزون بر عناوین و زیرعناوین، نمایه‌هایی محتوایی در حاشیۀ صفحات گنجانده شده است. این امر تاحدی از مشکل مبسوط بودن مطالب مجموعه می‌کاهد.بخش عمده‌ای از محتوای مجموعه به توضیح و نقد دیدگاه‌ بزرگان علم اصول اختصاص دارد. نویسنده در هر بحث گزیده‌هایی از عبارات مورد استناد را آورده تا خواننده از مراجعه به انبوهی از کتاب‌ها بی‌نیاز گردد.

شایان ذکر است مجموعه مذکور حاصل 10 سال تدریس آیت الله آملی لاریجانی در قالب درس خارج اصول فقه در شهر قم می‌باشد.

 

0 نظر
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top