خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ الخميس ١٢ شعبان ١٤٤٠ Thursday, April 18, 2019
 
کد خبر: 677568
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۳/۱۳ - ۲۲:۰۰
محیط زیست؛
بهترین گزینه برای مقابله با ریزگرد ها
همایش ملی آینده پژوهی "توسعه ملی ایران در بستر جغرافیا" با حضور جمعی از اساتید، متخصصان، دانشجویان و آینده پژوهان در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
ریزگرد-آبادان_شن بهترین گزینه برای مقابله با ریزگرد ها
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دکتر پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی در این همایش با اشاره به بحث ریزگردها گفت: ریزگردها ذرات بسیار ریزی هستند که کمتر از دو هزارم میلیمتر قطر داشته و تا ارتفاع 5 هزار کیلومتر بالا می روند و شامل دو دسته مواد آلی و کانی می شوند.

 

وی با بیان اینکه نوع ریزگردها که شامل مواد کانی است، بسیار خطرناک است، افزود: راه‌های مختلفی برای مقابله با پدیده ریزگردها نظیر مالچ پاشی و جنگل کاری پیشنهاد شده است که معتقدم هیچ یک از این راهکارها نمی‌تواند در مقابل این پدیده کارایی داشته باشد.

 

دکتر کردوانی ادامه داد: جنگل کاری نیازمند آبهای زیرزمینی است که در حال حاضر در اکثر نقاط کشور با کمبود این آبها روبرو هستیم، همچنین با توجه به ارتفاعی که ریزگردها از سطح زمین پیدا می کنند درختان عملا کارایی در این رابطه ندارند.

 

وی با بیان ایکه مالچ از مواد نفتی تشکیل می شود، افزود: بوی بد و نامطبوع مالچ که مشکلات عدیده ای را برای ساکنین منطقه مالچ پاشی شده ایجاد می‌کند، تخریب محیط زیست، پایداری کوتاه آن از جمله دلایلی است که معقتدم نباید از آن برای کنترل ریزگردها استفاده کرد.

 

پدر علم کویر شناسی ایران با بیان اینکه باید به دنبال راهی ارزان، با عملکرد مناسب و ماندگاری بالا بود، ادامه داد: برای مقابله با ریزگردها استفاده از پوشش ریگ بهترین گزینه موجود است، ریگ در اکثر نقاط ایران موجود است و علاوه بر ماندگاری بلندمدت آن، سخت ترین بادها نیز نمی تواند ریزگردها را مجددا به حرکت درآورد.

 

دکتر کرم اله دانش فرد، معاون دانشجویی و فرهنگی واحد علوم و تحقیقات نیز گفت: باعث افتخار است که چنین رویدادهایی در واحد علوم و تحقیقات که خود یکی از قطب ها و پایگاه های علمی و پژوهشی در کشور است، برگزار می شود.

 

وی با بیان اینکه موضوع آینده از جمله موضوعات حائز اهمیتی است که از دیرباز مورد توجه بشریت بوده و هست، افزود: دانستن، پیشگویی و ساختن آینده همواره مورد توجه دانشمندان بوده است. البته برخی به آن خوش بین و برخی آینده را پردردسر برآورد می کنند.

 

دکتر دانش فرد ادامه داد: برخی از صاحبنظران آینده را به چهار نوع بالفعل، ممکن، محتمل و مطلوب، تقسیم بندی کرده اند همچنین چهار نوع نگرش را برای برنامه ریزی مرتبط با آینده در نظر گرفته اند که شامل برنامه ریزی واکنشی، حال نگر، آینده نگر و تعاملی است.

 

معاون دانشجویی و فرهنگی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: بحث آکادمیک آینده پژوهی بیش از 100 سال است که در دنیا مطرح شده است. در این بحث دو روش وجود دارد، در روش نخست آینده را پیش بینی کرده و رشته ها و علوم مختلف ظرفیت‌های خود را برای ساختن آن اعلام می کنند. در روش دیگر علوم و رشته‌های مختلف خود آینده را پیش بینی کرده و در حوزه مرتبط با آن اقدام به برنامه ریزی و فعالیت می کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: آینده پژوهی بحثی است که امروزه به آن توجه بسیاری می شود، پیش بینی آینده و برنامه ریزی و ساختن آینده، خود در توسعه و پیشرفت کشورها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

 

دکتر عبدالرضا فرجی راد مدیرگروه جغرافیا واحد علوم و تحقیقات و رئیس این همایش با اشاره به اینکه پس از برجام فضای مناسبی در کشور جهت توسعه ایجاد شده است تا بتوان عقب افتادگی دهه گذشته را جبران کرد، گفت: در هر کشوری توسعه ملی بدون توجه به حوزه پیرامون بخصوص ثبات و صلح در اطراف آن کشور امکان پذیر نخواهد بود.

 

وی با بیان اینکه ارتباط بین دانشگاه، جامعه و دولت از جمله اهداف مهم همایش آینده پژوهی است، تصریح کرد: امروز در امر توسعه، بخشی و مقطعی نگری دیگر جایگاهی ندارد. متأسفانه در ایران هنوز بصورت مقطعی به بحث توسعه پرداخته می شود.

 

دکتر فرجی راد یکی از دلایل پیشرفت کشورهایی نظیر برزیل، ترکیه، مالزی و ... را در تدوین شرح وظایف مرتبط در حوزه پیرامونی با توجه به ظرفیت داخلی بیان کرد. وی یکی دیگر از اهداف برگزاری این همایش را شناساندن ظرفیتهای واحد علوم و تحقیقات بیان کرد و ادامه داد: حدود 320 عنوان مقاله به این همایش ارسال شده که چکیده این مقالات به چاپ رسیده است.

 

دکتر حسن شیخ الاسلامی رئیس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه نیز در این همایش به دیپلماسی و نسبت آن به توسعه پسا برجام اشاره کرد و گفت: توسعه ملی موضوعی بسیار محوری است. در سطح بین الملل "توسعه" یکی از موثرترین گفتمان های بین الملل است.

 

وی افزود: توسعه بر مبنای رویکرد توسعه مقاومت اقتصادی است که ما در آن با دو مفهوم بسیار محوری مواجه هستیم که یکی مفهوم درون زائی و دیگری مفهوم برون گرایی است. وضعیت اقتصاد ایران تا پیش از دوران برجام وضعیت اقتصادی برون زا و درون گرا بود.

 

رئیس دانشکده بین الملل وزارت امور خارجه اظهار کرد: در بعد درون زایی دو مفهوم وجود دارد . مفهوم اول به اقتصاد درون زا که منشا داخلی دارند اشاره دارد و مفهوم دوم بهره برداری حداکثری در جهان خارج را مدنظر دارد. در بحث توسعه برون گرایی نیز سه مفهوم استفاده از دانش فنی، سرمایه و بازار فنی وجود دارد. وی با بیان اینکه درون زایی اقتصاد چند ویژگی دارد، گفت: اقتصاد درون زا اقتصادی دانش بنیان، بر پایه توسعه نفت و گاز و... است و مستلزم قطع ارتباط بودجه با درآمد ملی است.

 

شیخ الاسلامی تصریح کرد: برون گرایی اقتصادی مقاومتی و راهبردی توسعه ملی چند شاخص مشخص از جمله برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، گسترش دیپلماسی و اقتصادی و... است.

 

رئیس دانشکده بین الملل در رابطه با دوره پسا برجام و تاثیرات آن بر جامعه گفت: شرایط فعلی کشور شرایط گذاراست و منظور از نظام گذار نظامی است که در آن نقش قدرت های بزرگ کاهش و نقش قدرت‌های منطقه ای افزایش می‌یابد و منطقه مهمترین سطح تحلیل مناسبات بین الملل است. پس این بدین معنی است که نقش قدرت های منطقه ای ایران رو به افزایش است.

 

وی به خصوصیت دوره پسا برجام شامل گشایش، گرایش و آزمایش اشاره کرد و ادامه داد: دوره گشایش بدین معنا است که بر جام زمینه گشایش را فراهم می کند. همچنین دوره گرایش است زیرا بازیگران دیگر فقط نقش انفعالی ندارند بلکه فعال هستند و دوره آزمایش است چرا که ما را می‌آزماید.

 

0 نظر
کلیدواژه ها:
ریزگرد  |  ریگ  |  آلودگی  |  همایش  |  علمی  |  تخریب  |  محیط زیست  | 
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top