خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ الأحد ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٠ Sunday, November 18, 2018
 
کد خبر: 679837
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۳/۲۳ - ۱۵:۳۸
وزیر خارجه کشورمان در مجلس؛
ظریف: آخرین جلسه استماع مجلس آمریکا را بخوانید تا به مقاومت مردم ایران افتخار کنید
وزیر خارجه: تاریخ را تحريف نکنيد، مذاکرات هسته اي به دستور رهبري صورت گرفته و ما آن را مايه افتخار کشور مي دانيم. علت اينکه عربستان و اسرائيل عليه ما تلاش مي کنند همين استکبار ستيزي ماست. اينها سرمايه هاي نظام است که براي چند دلار آن را از دست نمي دهيم.
ظریف ظریف: آخرین جلسه استماع مجلس آمریکا را بخوانید تا به مقاومت مردم ایران افتخار کنید
به این مطلب امتیاز دهید
75% 25% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در ادامه ارائه گزارشی از روند اجرای برجام و سرمایه گذاری های خارجی و اقتصاد مقاومتی(وضع موجود، چالش ها و پیشنهادها) این مطلب را در پاسخ به اظهارات برخی از نمایندگان مطرح کرد.


وی افزود: ما به آمریکایی ها و اروپایی ها فشار می آوریم که مجبورند بانک ها را راضی کنند، آن ها می گویند بانک ها، بخش خصوصی هستند، ما می گوییم کاری نداریم؛ این بانک ها از شما می ترسند و شما باید آن ها را راضی کنید تا در ایران سرمایه گذاری کنند.


ظریف ادامه داد: در این مسیر چندین بار اعلام کردند که کار کردن با ایران مشکلی ندارد، فراموش نکنیم یک روزی وظیفه آن ها این بود که هر روز بانک ها را تهدید می کردند که اگر با ایران کار کنید، جریمه می شوید.


وزیر امورخارجه گفت: مسیر دوم ما باز کردن راه با سایر بانک ها است، هفت تا هشت بانک هستند که مخالفت می کنند و مشکل دارند، بانک های دنیا خیلی زیاد هستند و آن بانک ها یکی پس از دیگری به سمت ایران می آیند و این ما هستیم که تصمیم می گیریم با کدام بانک ارتباط برقرار کنیم.


ظریف افزود: مسیر سوم که من فکر می کنم مسیر بسیار مهمی است، ایجاد فضای رقابت است. ما باید کاری کنیم بانک هایی که از این قافله عقب ماندند، احساس نکنند تصمیم درستی گرفتند، احساس نکنند تحریم هایی که در فضای روانی خیال می کنند هنوز وجود دارد، واقعا وجود دارد.


وی تاکید کرد: تحریمی علیه ایران وجود ندارد، این موضوع را خودمان تبلیغ نکنیم، تنها جایی که تبلیغ می کند علیه ایران تحریم وجود دارد، بعضی از دوستانمان در داخل هستند، جای دیگر نمی گوید در ایران تحریم وجود دارد و می گوید فقط رعایت کنید که سایر موارد اشکال نداشته باشد.

 

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که برای هر نوع تحریمی که اعمال شود باید اقدام متقابل صورت گیرد، گفت: در شورای عالی امنیت ملی چارچوب‌هایی بیان شده است که به عنوان اقدام متقابل در مقابل اقدامی که آنها انجام دهند ما نیز آن اقدامات را انجام خواهیم داد لذا چارچوبی که در شورای امنیت ملی به تصویب رسیده است، مسوولیت را مشخص می‌کند و اگر تخطی صورت گیرد در راستای نقض برجام بوده است و یا اگر تحریم‌های جدیدی تحمیل شود که بر اساس آن اقدام متقابل صورت می‌گیرد البته در حوزه موشکی به دستور رییس جمهور اقدامی انجام شده است.

 

وزیر خارجه در بخشی از سخنانش اضافه کرد: تاریخ را تحريف نکنيد، مذاکرات هسته اي به دستور رهبري صورت گرفته و ما آن را مايه افتخار کشور مي دانيم. علت اينکه عربستان و اسرائيل عليه ما تلاش مي کنند همين استکبار ستيزي ماست. اينها سرمايه هاي نظام است که براي چند دلار آن را از دست نمي دهيم.*** در مذاکره جدید با 1+5 بر اجرای صحیح برجام تاکید خواهم کرد

وزیر امورخارجه ادامه داد: ما باید فضای رقابتی درست کنیم البته در سفر قبلی که به اروپا داشتم تعداد زیادی از بانک ها همراه ما بودند، در سفرهای آینده و سفری که امشب به اسلو خواهم داشت هم مذاکرات بانکی و هم مذاکرات سیاسی و اقتصادی خواهم داشت.


ظریف گفت: همچنین دوباره در جلساتی که با اعضای 1+5 خواهم داشت بر اجرای صحیح برجام تاکید خواهم کرد لذا این مسیر را ما ادامه می دهیم ولی در حوزه اقتصاد و در حوزه سرمایه گذاری مهمترین عامل برای جذب سرمایه گذاری خارجی ایجاد فضای امن و بی تنش است و من فکر می کنم در این حوزه ضرورت دارد ما بیش از پیش تلاش و اقدام کنیم.*** ایجاد مانع برای روابط اقتصادی نقض برجام است

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره قانون تصویب شده در آمریکا پس از توافق هسته ای مبنی بر لغو روادید که براساس آن، کسانی که به ایران می آیند باید دوباره کسب اجازه کنند، اظهارداشت: از همان روز قبل از اینکه به مطبوعات کشیده شود با آقای کری تماس گرفتم و گفتم این کار خلاف قانون است و ایشان تعهد کرد که اقدام کند که در یک حوزه اقدام کردند.


وی ادامه داد: اطلاعاتی که ما داریم این است که بازرگانان اروپایی و کشورهای 38 گانه ای که امکان سفر بدون روادید به آمریکا را داشتند امروز وضعشان بد نیست، البته اینطور نبوده که قبلا بدون روادید می رفتند، قبلا یک فرمی را روی کامپیوتر پر می کردند و پولی را می دادند و می توانستند یکبار به آمریکا بروند اما الان یک ویزای 10 ساله به آن ها داده می شود که 10 سال می توانند به آمریکا بروند.


وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما آنچه از طرف های تجاری شنیدیم این است که این موضوع مانعی نخواهد داشت البته هنوز معتقدیم در ارتباطات مردمی و توریسم ممکن است مشکلاتی باشد که در این زمینه نیز مذاکرات خود را ادامه می دهیم و تلاش می کنیم موانع را برداریم.


ظریف خاطرنشان کرد: طرف آمریکایی نیز می داند که اگر این قانون آمریکایی مانع روابط اقتصادی با ایران شود نقض برجام خواهد بود و نباید این کار را انجام دهد. نقض روح برجام هم نیست بلکه نقض برجام است و ما هم به آن ها تاکید کردیم و آن ها می دانند.


وی گفت: مقداری از این مساله از طرف مقابل حل شده و مکانیزم هایی نیز در بخش کنسولی خود ما ایجاد شده است که حتی در حوزه گردشگری نیز که برای آن هایی که با ما همکاری نداشتند نیز مانعی ایجاد نشود.*** در حوزه موشکی مذاکره نکردیم

ظریف در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه بعد از توافق هسته ای تحریم هایی علیه اشخاص و افراد اضافه شده است این با توافق هسته ای منافات دارد چگونه این مساله پیگیری شده است؟ افزود: حتی یک تحریم در حوزه هسته ای اضافه نشده است.


وی ادامه داد: در حوزه های غیرهسته ای نیز تحریمی اضافه نشده است بلکه افراد جدیدی را وارد فهرست کردند که تنها در حوزه موشکی بوده و ما نیز پاسخ آن ها را داده ایم. ما در حوزه موشکی با طرف غربی مذاکره نکردیم.


وزیر امورخارجه گفت: از دوستان تقاضا می کنم گفت و گویی که در آخرین جلسه استماع مجلس آمریکا در حوزه موشکی بود را بخوانید، در این گفت و گو به نمایندگان وزارت خارجه می گویند شما یک ممنوعیت قطعی بر برنامه موشکی ایران را به یک برنامه آبکی تبدیل کرده اید و دست ایران را برای تبدیل شدن به قدرت موشکی بازگذاشته اید و طرف مقابل پاسخ ندارد.


ظریف افزود: اگر دوست داشتید من این گفت و گو را در اختیار شما قرار می دهم که ببینید چه میزان می توانید به جمهوری اسلامی و مقاومت مردم افتخار کنید، متاسفم که این گفت و گوها در اختیار مردم قرار نمی گیرد تا مردم ببینند که نمایندگان مجلس آمریکا به اعضای وزارت خارجه خود می گویند شما از ایرانی ها روی دست خوردید و آن ها توانستند شما را وادار کنند تا از مواضعتان کنار بیایید.


وی ادامه داد: ما توانسته ایم تمام بحث موشکی را با اقتدار حفظ کنیم و دیدیم که شورای امنیت چگونه واکنش نشان داد، دیدیم که خود آن ها نیز امروز اعلام می کنند برنامه موشکی ایران نقض برجام نیست حتی نمی گویند نقض قطعنامه 2231 است، می گویند با قطعنامه 2231 همخوانی ندارد.


وی اضافه کرد: همه این ها دستاورد است اما آن ها برای آرام کردن افکار عمومی خودشان به همان فهرست تحریم قبلی افرادی را اضافه می کنند که ما نیز اعلام کرده ایم پاسخ ما به این اقدامات آمریکایی ها تقویت توان موشکی جمهوری اسلامی ایران است که توانی دفاعی برای جلوگیری از تعدی و تهدید و چشم داشت به خاک و منافع جمهوری اسلامی ایران است که نیروهای مقتدر مسلح ما اجازه نخواهند داد هیچکس چشم داشتی به این خاک داشته باشد.*** اقدام متقابل در موضوع موشکی به دستور رئیس جمهوری

وزیر امورخارجه در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مصوبه مجلس درباره توافق هسته ای و شورای عالی امنیت ملی و رهبر معظم انقلاب هرگونه تحریم پس از توافق هسته ای اگر انجام شود باید در مقابل آن اقداماتی صورت بگیرید در این زمینه چه اقدامی انجام داده اید؟ گفت: در شورای عالی امنیت ملی چارچوبی را تحت عنوان اقدام متقابل در برابر اقداماتی که طرف مقابل می کند ارایه کردیم که این اقدامات ممکن است نقض یا تخطی یا مخالفت با روح محسوب شود و ما آن اقدامات را انجام خواهیم داد.


ظریف افزود: چارچوبی که در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده تقریبا مسئولیت ها مشخص می کند وزارت امورخارجه و دستگاه های دیگر به کمیته نظارت شورای عالی امنیت ملی گزارش می دهند آن کمیته نظارت است که تعیین مصداق می کند آیا این تخطی در درون برجام یا نقض مفاد اصلی برجام یا به فرموده رهبر معظم انقلاب تحمیل تحریم های جدید است و براساس آن اقدام متقابل صورت بگیرد.


وی ادامه داد: تا کنون نیز در حوزه موشکی به دستور رئیس جمهوری اقدام متقابل مناسب صورت گرفته است.***تمدید قانون ایلسا مغایر برجام است

وزیر امورخارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه قانون تحریمی ایران مشهور به داماتو کی باید لغو شود؟ گفت: قانون داماتو دیگر وجود ندارد قانونی به اسم ایلسا وجود دارد که این قانون در پایان 2016 مدت آن تمام می شود، گروهی از سناتورها و نمایندگان آمریکا به دنبال تمدید آن هستند که ما به دولت آمریکا تذکر دادیم که باید برجام رعایت شود و تمدید قانون ایلسا مغایر با برجام است.


ظریف افزود: آن ها نیز در جلسه استماع کنگره اعلام کردند که باید نحوه برخورد با این قانون به شکلی باشد که برجام را نقض نکند، اینجا تاکید می کنیم که اهداف و چارچوب برجام مشخص است و تعهدات بین المللی دولت آمریکا مشخص است و نباید تحریم ها ایجاد شود.*** توسعه همکاری اقتصادی با چین و روسیه

رئیس دستگاه سیاست خارجی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به تحولات منطقه ایجاب می کند روابط تجاری ما با روسیه خیلی قوی تر انجام شود در این زمینه چه اقدامی شده است؟ یادآور شد: یکی از گسترده ترین مذاکرات اقتصادی ما با روسیه و طبیعتا با چین است چون چین بزرگترین شریک تجاری ایران است، قصد دارد 30 میلیارد دلار در برنامه های توسعه ای ایران سرمایه گذاری و فاینانس کند.


ظریف اضافه کرد: لذا ما با این دو کشور همکاری خود را توسعه می دهیم، درست است ما با سایر کشورها نیز کار می کنیم اما این به معنی فراموش کردن شرکای سنتی نیست.


وزیر امورخارجه گفت: با روسیه یک فاینانس 2.2 میلیارد دلاری بانکی داریم، همچنین بحث فاینانس در سقف پنج میلیارد دلار پروژه های دولتی را دنبال می کنیم و تلاش برای کاهش تعرفه ها برای صادرات کالاهای ایرانی به خصوص میوه، لبنیات و محصولات گوشتی به روسیه در جریان است.


ظریف افزود: توفیقات خیلی خوبی داشتیم، دکتر واعظی که مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه است تلاش های بسیار خوبی داشته است سطح روابط اقتصادی ما با روسیه در حال گسترش است و روابط بانکی بسیار خوبی با روسیه داریم و مشکلاتمان در این حوزه کاملا حل و فصل شده و کار را انجام می دهیم.


وی ادامه داد: درباره فاینانس پنج میلیارد دلاری که مرحله آن دو میلیارد دلار است درمورد شرایط و مقرراتش برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که منافع ملی و قوانین جمهوری اسلامی ایران رعایت می شود، مذاکرات را ادامه می دهیم. /ایرنا

 

 

444

2 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز

ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
آخرین خبر
Top