خبرخوان جام نیوز
|
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ الاثنين ١٢ جمادى الثانية ١٤٤٠ Monday, February 18, 2019
 
کد خبر: 691929
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۶ - ۱۴:۵۹
دفاع از ایران در برنامه زنده بی بی سی؛
سخنان غیرمنتظره کارشناس بی بی سی درباره ایران +فیلم
علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه یافتن جنگ تحمیلی پس از آزادسازی خرمشهر را یک تاکتیک صحیح نظامی توصیف کرده وترکیه و عربستان را مقصران اصلی جنگ سوریه معرفی می کند. وی با مقایسه میان ایران و ترکیه، ادعای استفاده از خشونت در فتنه 88 را نادرست می داند.
علی علیزاده در بی بی سی فارسی سخنان غیرمنتظره کارشناس بی بی سی درباره ایران +فیلم
به این مطلب امتیاز دهید
93.5% 6.5% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی علیزاده، تحلیلگر سیاسی شبکه بی بی سی فارسی در آخرین حضور خود در یکی از برنامه های این شبکه، بر خلاف میل گردانندگان این شبکه، به دفاع از استراتژیهای نظام پرداخت.

 

در ابتدای برنامه یکی از کارشناسان حاضر در استدیو که با سیاه نمایی همیشگی، ادامه یافتن جنگ ایران و عراق پس از آزادسازی خرمشهر را نوعی بحران سازی از جانب ایران قلمداد نمود، با پاسخ کوبنده علیزاده مواجه شد که وی را مجبور به بازپس گیری این ادعای خود کرد.

 

علیزاده در پاسخ این ادعای کارشناس اظهار کرد: «این افسانه که در سال 61 پس از آزادی خرمشهر جنگ می توانست متوقف شود، افسانه ای بسیار عجیب و  غیر منطقی است. فرماندهان ارتش هم می دانستند که باید مقداری پیش روی کنند و بعد بتوانند صلح کنند. و این از منظر عملگرایانه بود، زیرا صدام دیوانه ای بیش نبود چونکه در کویت دیدیم. اگر جمهوری اسلامی در خرمشهر متوقف شده بود، صدام دو هفته بعد حمله می کرد، همانطور که پس از قطعنامه 598 باز مرصاد راه انداخت و حمله کرد. بنابراین این یک افسانه ای بیشتر نیست. جمهوری اسلامی به دنبال ثبات و امنیت خودش بوده».

 

این تحلیلگر سیاسی در ادامه به حضور ایران در سوریه اشاره می کند که برخی آن را مداخله جویانه پنداشته اند و در پاسخ آنان می گوید: «همگان می دانند که مقصران سوریه بیشتر از هر کسی آقای اردوغان و عربستان بوده و ایران به درخواست اسد آنجا وارد شده است».

 

علیزاده ادعای به وجود آمدن داعش به سبب ایران را همدستی اپوزیسیون ایران با خواسته آمریکا می داند.

 

وی در بخشی دیگر مقایسه میان ایران و ترکیه و مصر پرداخته و توهم به کار بردن خشونت در برچیدن فتنه سال 88 را غیر منصفانه توصیف کرد. زیرا پس از کودتای نافرجام ترکیه شاهد تصفیه ارگانهای دولتی و نظامی ترکیه از هواداران کودتا توسط اردوغان بودیم و همچنین اقدامات پیشگیرانه ای که السیسی در مصر برای از بین بردن مخالفان خود انجام داد، بهترین گواه بر رعایت رأفت و گذشت حاکمان ایران دانست.

 

به نظر می رسد چنین سخنان بی سابقه ای در شبکه انگلیسی بی بی سی نشان از آشکار شدن بسیاری از حقایق برای تحلیلگران مسائل سیاسی می دهد.

 

 

دانلود فیلم

 

222

 

 

 

2 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات

کاری نداره ، دیگه نمیارنش تو بی بی سی .

پاسخ

۸

۳

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top